Wpis z mikrobloga

#raportpokustnika <- tag do obserwowania/ czarnolistowania.

Zapowiedziany telegraficzny skrót wydarzeń z nocy i poranka. Proszę podchodzić do niego ze sporą dawką rezerwy, nad ranem chaos informacyjny jest największy. Raport główny w okolicach 19:30-20:00.

Dzień 6 (noc)
Ukraina wciąż stoi. Jej armia dalej jest zdolna do efektywnej obrony kraju. Pomimo trudnej sytuacji armia i obywatele kraju się nie łamią. Zaostrza się rosyjski ostrzał artyleryjski. Kilkukrotnie odpowiedziała artyleria ukraińska, jednakże rosyjski ostrzał pozostaje w zdecydowanej większości bezkarny. Ukraińcy kilkukrotnie uderzyli Bayraktarami TB2, wydaje się, że drony szarpią przede wszystkim rosyjską obronę plot, artylerię i zaopatrzenie. Zniszczono rosyjski transport paliwa dla jednostek frontowych, co zostało potwierdzone nagraniem. Ponadto w nocy przynajmniej dwukrotnie aktywna była ukraińska obrona plot. Oba fakty pokazują, że rosyjskie oficjalne informacje są zupełnie bezwartościowe i są czystą propagandą. Wszystkie ukraińskie drony miały być już dawno strącone, a Rosjanie mieli już całkowicie panować nad ukraińskim niebem - ukraińska oplot jest mocno obita i Rosjanie na froncie wschodnim i południowym latają dość swobodnie, jednakże nie wokół Kijowa.
Pojawiają się informacje, że Polska i Słowacja mają przekazać Ukrainie swoje Mig-29, a w zamian za fundusze unijne państwom tym zostaną kupione nowsze maszyny - pokuszę się o prywatną opinię, że to bardzo dobry deal z naszego punktu widzenia. W internecie pojawiło się sporo informacji, że przekazane Ukrainie Mig-29 miałyby startować z polskich lotnisk, takie informacje płyną z oficjalnych źródeł ukraińskich, jednakże wydaje się to być kolejnym fake newsem w wojnie informacyjnej.
Sytuacja na froncie:
- Chersoń jest otoczony. Toczą się walki miejskie i trwa silny ostrzał artyleryjski.
- Z Mariupola nie ma swobodnego wyjazdu. Miasto jest pod ciągłym ostrzałem artylerii i lotnictwa. Brak informacji o rosyjskim szturmie i nie wiadomo czy w ogóle on nastąpi - miasta broni słynny lekki batalion ,,Azow", który ma ogromne doświadczenie w walce miejskiej. Bardziej prawdopodobny jest dalszy ostrzał i oblężenie miasta. Miasto odcięte jest od prądu.
- Syreny alarmowe wyły w nocy w Zaporożu, Mikołajowie i Odessie. Zwłaszcza to pierwsze z miast znajdowało się pod silnym ostrzałem, co może pokazywać zamierzone kierunki rosyjskiej ofensywy.
- Pod ciężkim ostrzałem znajdowały się Sumy, Czernichów i Charków. W miastach było słychać także wystrzały pobliskich walk. Brak dokładnych informacji czy to ukraińskie kontrataki, czy dalsze rosyjskie próby okrążenia. Pewnym jest, że Rosjanie trzymają okrążenie nad Sumami i Czernichowem, nie jest to jednak okrążenie szczelne, a oblegający znajdują się pod ciągłym atakiem szarpanym ze strony obrońców.
- Brytyjski wywiad donosi, że Rosjanie zrobili niewielkie postępy w kierunku Kijowa. Na tym obszarze wciąż bardzo kuleje im logistyka - kolumny zaopatrzeniowe i bojowe stoją w wielokilometrowych korkach na wąskich drogach. Są przez to łatwym celem dla ukraińskich dronów. Rano pojawiło się nagranie wyraźnego strącenia rosyjskiego helikoptera. Ograniczone postępy rosyjskie siły inwazyjne poczyniły na zachód od miasta.

EDIT:
Zapomniałem dodać zdjęcia. Pochodzi ono z filmu przedstawiającego ostrzał dzielnic mieszkalnych w Charkowie przez Rosjan. Prawdopodobnie bombami kasetowymi.
#wojna #rosja #ukraina
Pobierz pokustnik - #raportpokustnika <- tag do obserwowania/ czarnolistowania.

Zapowiedzi...
źródło: comment_1646127612T2fX1ZidC1R69yRdLHCPQ9.jpg
  • 58
Coraz częściej jestem proszony o opinię na temat sytuacji na froncie. Nie chcę tego robić w tekstach raportów, gdyż żadnym ekspertem nie jestem i nie traktowałbym swoich opinii jako wartościowego źródła informacji. Niemniej w odpowiedzi na prośby opinię zamieszczę tutaj, pod raportem:

Wzdłuż całej granicy inwazja straciła impet. Wojska drugiego rzutu Rosjan nie dokonały spodziewanych przełamań. Przyczyną jest ponoć konieczność podciągnięcia i zabezpieczenia logistyki, która kuleje Rosjanom od początku konfliktu. Może być
Rosjanie zrobili niewielkie postępy w kierunku Kijowa. Na tym obszarze wciąż bardzo kuleje im logistyka - kolumny zaopatrzeniowe i bojowe stoją w wielokilometrowych korkach na wąskich drogach. Są przez to łatwym celem dla ukraińskich dronów.

@pokustnik: No tak, tam praktycznie nie ma autostrad ani ekspresówek. Czyli marna infrastruktura drogowa jest atutem Ukrainy. Cholera, okazuje się że u nas przy nszych niedawno zbudowanych drogach mili by znaczine łatwiej :(
@pokustnik: Masz jakieś pomysły dlaczego rosjanie są tak nieudolni? Jak sam napisałeś rajdy specnazu bez wsparcia, logistyka kuleje. Lotnictwo do wczoraj nie było specjalnie aktywne. Tak jakby kompletnie brakowało im koordynacji. Czym według Ciebie jest to spowodowane? Jestem ciekaw opinii i wymiany pomysłów.
@pokustnik: Dzięki, jak zwykle super materiał.

W internecie pojawiło się sporo informacji, że przekazane Ukrainie Mig-29 miałyby startować z polskich lotnisk, takie informacje płyną z oficjalnych źródeł ukraińskich, jednakże wydaje się to być kolejnym fake newsem w wojnie informacyjnej.


No właśnie, czy to by nie oznaczało jednoznacznie dla Polski włączenia się w konflikt, bez możliwości ratowania się pomocą NATO?
Masz jakieś pomysły dlaczego rosjanie są tak nieudolni? Czym według Ciebie jest to spowodowane?


@mk5102001: Ich opierająca się na poborze armia okazała się być skrajnie nieefektywna i nieudolna. Wojska kontraktowe, m.in. WDW walczy generalnie dobrze, ale z kulejącą logistyką niewiele zrobią. Jeżeli Rosjanie nie ogarną problemów z zaopatrzeniem, to nawet linii Dniepru nie zajmą, nie mówiąc już o Kijowie.
Nie zakładajmy jednak, że nie wyciągają wniosków z błędów. Widać, że podejmują
@pokustnik a mam takie pytanie, jaki jest powód intensyfikacji ostrzału rakietowego w nocy? Czy to ma jakiś wymiar taktyczny czy jest ma na celu tylko zastraszenie mieszkańców i wywołanie paniki przez kolejną niespokojna noc? Rozumiem że w nocy mniej widać i trudniej trafić w wyrzutnie, ale czy w dobie termowizji, wsparcia satelitarnego i rozpoznawczego od Amerykanów to jest w jakiś sposób istotne?
No właśnie, czy to by nie oznaczało jednoznacznie dla Polski włączenia się w konflikt, bez możliwości ratowania się pomocą NATO?


@blargotron: Tak, dlatego też wydaje się mi to nieprawdopodobne. Nawet jakby nasze orły w rządzie miały taki pomysł, to Amerykanie szybko by ich z tym uspokoili.
a mam takie pytanie, jaki jest powód intensyfikacji ostrzału rakietowego w nocy? Czy to ma jakiś wymiar taktyczny czy jest ma na celu tylko zastraszenie mieszkańców i wywołanie paniki przez kolejną niespokojna noc? Rozumiem że w nocy mniej widać i trudniej trafić w wyrzutnie, ale czy w dobie termowizji, wsparcia satelitarnego i rozpoznawczego od Amerykanów to jest w jakiś sposób istotne?


@neptus: Ostrzał trwa w wielu miejscach nieustannie w dzień i