Wpis z mikrobloga

drogie mirko, samouczę się #rosyjski już kilka lat przy pomocy aplikacji (przerobiłem kursy na memrise, a ostatnio skończyłem na #busuu - choć tutaj pomimo całego kursu zrobionego stanęło na 85% i dalej nie chce ruszyć [ktoś miał podobny problem?]) - co polecacie dalej? babbel, duolingo? A może coś mniej znanego? Może być ru-ang, and choć wiadomo że the ru-pl wchodzi ciut szybciej

serdecznie,
  • 7
@lewy__sierpowy: Jeśli już sporo potrafisz, to czytaj ze zrozumieniem literaturę piękną - Bułhakow, Tołstoj itd., oglądaj filmy rosyjskie w wersji oryginalnej. A te zabawki, o których piszesz, zostawiłbym w spokoju. No i praktyka z żywymi rosyjskojęzycznymi. Do tego trochę slangu poznać też nie zaszkodzi.
Kiedy myślisz po rosyjsku, od razu wyobraź sobie, jak dane słowo poprawnie napisałbyś. W ogóle to dużo pisz, choćby w komentarzach pod ruskimi filmikami na YT.
Jeśli
@lewy__sierpowy: @itakisiak: ja pierwsza książkę jaka przeczytałem to był Harry Potter, zdecydowanie prostszy i przystępniejszy od takiego tolstoja.
I tak jak Mirek wyżej napisał. Jak znasz podstawy to zainteresuj się swoim hobby w rosyjskich źródłach. Ja się jaram sportem, piłka nożna, mma i koszykówka - zamiast sprawdzać newsy na polskich stronach to robię to na rosyjskich. Do tego portale branżowe i sporo rosyjskiej muzyki.
Daj sobie spokój z apkami, są kompletnie odklejone od normalnego języka. Nie wyjaśniają niczego porządnie, klepiesz tylko pełno niepotrzebnych słówek, a nie wiesz jak poprawnie sklecić zdanie na inny temat niż w apce. Poszukaj na yt kanałów typu BukvaEduPL, zacznij czytać o tym, co cię interesuje, słuchaj podkastów, muzyki, filmy oglądaj. A jeżeli chcesz swobodnie mówić znajdź sobie znajomych mówiących po rosyjsku, albo zapisz się na kurs. Dla powtórek zainstaluj sobie
@lewy__sierpowy: Z ciekawości nauka tylko na apkach? W ciągu tych kilku lat jak oceniłbyś swój poziom? Takie bliżej podstawowego czy bez większych problemów film czy gazeta jest zrozumiała?
@sked: tylko na apkach. Kupiłem sobie też książkę o gramatyce, ale nie przerobiłem całej.

jeżeli chodzi o poziom, to ostrożnie odpowiem, że czuję, że jestem nadal bliżej podstawowego, nie mam odwagi powiedzieć że jestem blisko b2. nie wiem nawet czy zdałbym jakiś oficjalny test na b1. proste rozmówki w sklepie, autobusie czy na ulicy - całkiem ok, gazeta, FB czy strony internetowe - daję rade; film, wiadomości i muzyka - gorzej.
@lewy__sierpowy: Właśnie byłem ciekawy jak te apki działają, czy to takie klikanie dla klikania czy faktycznie coś zostaje, wiadomo łatwiej jest tam się wyuczyć zwrotów, pisania niż słuchania czy wymowy, ale na to są inne sposoby, będę musiał chyba się w końcu przekonać i zainstalować chociaż bardziej jako wspomagacze do realnej nauki z książkami zwłaszcza że wymowa szwedzka jest dosyć specyficzna i mniej logiczna niż rosyjska