Wpis z mikrobloga

Uzyskanie #obywatelstwobrytyjskie (naturalisation) na podstawie statusu osoby osiedlonej (settled status):

-musisz posiadać settled status rok (liczy sie pobyt, nie praca);
-status stałego rezydenta - czyli status, który był nadawany przed Brexitem (permanent residence status) juz sie nie liczy, ale jeśli go miałeś, to możesz wliczyć te lata posiadania rezydenta do tych 12 miesięcy, które musisz odczekać od momentu nadania settled status.

Oprócz tego trzeba:

-zdać egzamin z języka (osoby, które studiowały w UK sa zwolnione, muszą mieć dyplom jako dowód);
-zdać egzamin Life in the UK;
-byc osoba o dobrej reputacji ('of good character");
-być fizycznie w UK dokładnie 3 lata przed w dniu, kiedy Home Office dostanie Twoja aplikacje.

C. D. N.
  • 16
@Euthymol Akurat dla mnie na czasie a trafiłem przypadkiem, tag UK by mi pomógł trafić nie przypadkiem ;) 3 lata są jeśli się jest w związku małżeńskim albo partnership z kimś mającym obywatelstwo, dla innych jest 5 lat AFAIK.
@Euthymol: przed. Zwyczajnie to "trzeba być 3 lata fizycznie przed złożeniem wniosku" zabrzmiało mi jak "nie możesz wejść poza granice UK przez 3 lata", więc dopytuję
@tptak: Wiem, ze jest to skomplikowane i trochę wymog z dupy.

Zobacz przykład:

Składasz aplikacje 6 Marca 2022, ale pojechałeś na urlop zagranice 1 Marca 2019 i wróciłeś 10 Marca 2019, nie będziesz sie kwalifikował (bo nie było Cię fizycznie w kraju).

HO kiedyś od razu z miejsca odrzucał taka aplikacje - teraz wysyłają mejla i proszą o ponowne złożenie aplikacji z dniem, kiedy byłeś w kraju 3 lata wcześniej.
@Euthymol: a, czyli żeby złożyć aplikację muszę wybrać datę kiedy byłem tego dnia równo 3/5 lat temu na ziemi brytyjskiej, a nie że przez 3/5 lat nie wyjeżdżałem?
@Euthymol Czyli rozumiem nie miałaś przerw w zatrudnieniu? Ja mam kurczę 3 miesiące w 2017 i nie miałem wtedy comprehensive sickness insurance I zastanawiam się na ile rygorystycznie na to patrzą...
@kwiatosz: o ile sie nie mylę, wymog CSI jest do momentu uzyskania Settled Status; jak juz masz status to masz rightful residency i zadne CSI Cie nie dotyczy, ale jeszcze poszperam na forach, żeby byc pewna 100%

Masz status na podstawie pracy czy pobytu?