Wpis z mikrobloga

Rzeczywistość młodego Polaka na dzisiaj:

1. Dostajesz pierwszą pracę we #wroclaw za 4000 zł netto.
2. Wynająć czy coś kupić?
3. Eee, kupię, w końcu to będzie moje, będzie się spłacało!
4. W banku sprawdzenie zdolności kredytowej - przy takich zarobkach damy kredyt na 400 tys zł.
5. Kurła, za 350 tys. zł mogę kupić 41 m2 na Psim Polu (zadupie) - https://www.otodom.pl/pl/oferta/atrakcyjne-2-pokojowe-z-duzym-balkonem-bez-pcc-ID4fs0p
6. Za pozostałe 50 tys. zł sobie wykończę i umebluję
7. Rata kredytu na 25 lat - 2600 zł na dzisiaj (kolejne podwyżki stóp procentowych w drodze)
8. Na życie zostaje 1400 zł miesięcznie (46 zł dziennie)

Auto? Hobby? Wakacje? Życie miejskie?

XXI wiek, środek Europy, nieźle płatna praca na początek, a jesteś na starcie biednym niewolnikiem.

#oswiadczenie #nieruchomosci #ekonomia
  • 89
  • Odpowiedz
@Jud-Suss:

4 tys. zł netto i zdolność 400 tyś. zł?
Ja wczoraj w mBanku sprawdzałem przy założeniu zarobków na rękę 15 tys. zł to wyszło 450 tys. zł zdolności ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Jud-Suss: Dobierasz sobie kogoś takiego jak żonę, koszt raty bierzecie na pół..(Jak się boisz wzrostu stóp to bierzesz stałe (każdy musi przekalkulować czy opłaci się nadpłacać). Męczycie się kilka lat a potem już można zacząć żyć...niestety inaczej się tu nie da w tym kraju..pracować trzeba wszędzie - mniej lub bardziej efektywnie finansowo w zależności od odległości od tego kraju.
  • Odpowiedz
@Jud-Suss: No tak, bo branie kredytu na 25 lat przy pierwszej pracy, na małe mieszkanie w kiepskiej lokalizacji, w najgorszych od lat warunkach do kupowania mieszkań (wysokie ceny, bardzo słabe warunki kredytu), to przymus każdego młodego człowieka. Sam się w tą sytuację wkręciłeś, sam wiedziałeś, że będzie drogo.
  • Odpowiedz