Wpis z mikrobloga

#pytanie #internet #wifi #swiatlowod #elektronika #informatyka

Mam pytanie odnośnie światłowodu. Sprawa wygląda tak: mam internet o prędkości 300 Mb/s. W telefonie łącząc się z siecią po wifi nie ma problemu i wyciąga te 300 Mb/s. Jeśli chodzi o komputer stacjonarny to nie mam karty sieciowej, która ma moduł wifi, dlatego dokupiłem adapter bezprzewodowy (https://www.tp-link.com/pl/home-networking/adapter/archer-t3u/), który opisany jest na opakowaniu, że na paśmie 2,4 GHz ma prędkość 400 Mbps, a na 5 GHz 867 Mbps. W praktyce po podłączeniu do USB (USB 2.0, ale nie wiem czy ma wpływ na prędkość) speedtest pokazuje prędkości między 80 a 100 Mbps, gdzie korzystając z telefonu w tym samym miejscu w domu jest te 300 Mbps. Na kompie mam Windows 7 i zainstalowane najnowsze sterowniki do tego sprzętu. Ktoś ma pomysł w czym może być problem?
  • 9
@baalder363: Upewnij się do jakiej sieci się łączysz czy 2.4 czy 5, czy zapina się w N czy w AC, sprawdź w zaawansowanych ustawieniach sterownika czy masz włączone wsparcie dla szerokich kanałów bo aby przewalić 300M przez wifi musisz zapewnić sygnał na poziomie -55dBm albo lepiej i kanał szeroki na 40MHz a nie domyślne 20MHz w których poleci coś koło 100M.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@baalder363: USB 2.0 ma przepustowość 40MB/s czyli 320Mb/s. IMO nie ma szans, żeby taki adapter mógł wyciągnąć blisko 100% przepustowości.

Jeśli to stacjonarka, to nie lepiej puścić kabel Ethernet i nie przejmować się zasięgiem, prędkością, pingiem i utratami sygnału?
@baalder363: te małe adaptery są troszkę słabe jeżeli chodzi o zasięg WiFi, jak masz jak daj go w takim miejscu żeby na linii adapter>router było jak najmniej przeszkód :P do pcta zawsze lepiej kupić taki z antenkami wystającymi i tak postępować tak jak opisałem wyżej.