Wpis z mikrobloga

Moje pierwsze wrażenia ze Steram Decka.

tldr:


URZĄDZENIE
-konsola dobrze leży w dłoniach, wygodę porównałbym do switcha z gripem
-ułożenie podstawowych przycisków w górnej części urządzenia jest wygodne i w niczym nie przeszkadza
-przycisk Steam i trzy kropki są płytkie, słabo wyczuwalne i mają bardzo mały klik przez co trudno je znaleźć nocą i nacisnąć.
-nie przeszkadza mi waga czy wielkość za to jeszcze nie przyzwyczaiłem się do tylnych przycisków. Za każdym razem, gdy chce lepiej albo inaczej złapać SD przypadkowo je naciskam.
-dotykowych paneli użyłem jedynie w przeglądarce są ok
-zaskoczył mnie żyroskop i jego aktywacja za pomocą samego położenia palca na analogu. Jest on bardzo przyjemny w użyciu, zwiększa precyzję celowania i ma dużo ustawień w menu Steam, które możemy przypisać do każdej gry osobno.
-wentylator konsoli jest dość głośny nawet przy pobieraniu gry. To, czy będzie przeszkadzał jest subiektywne. Według mnie ujdzie.
-gniazdo usb-c wydaje się słabo spasowane

WYŚWIETLACZ
-wyświetlacz jest chyba największym problemem Steam Decka. Jest on średniej jakości. Oled w Switchu jest kilka klas wyżej, a nawet w zwykłej wersji był on lepiej wykonany.
-proporcje 16:10, około 90% gier, które zainstalowałem miała czarne pasy co mi osobiście bardzo przeszkadza
-czarny kolor ma lekkie żółtawe przebarwienia w dwóch rogach. Mi to nie przeszkadza, jest słabo widoczne, ale można to dostrzec, gdy gra jest w 16:9 na czarnych pasach
-nie wiem, jak to opisać. Gdy mocniej naciśniemy wyświetlacz, to on się, tak jakby “ugina” i widać jak kolory się zmieniają. Coś podobnego dzieje się w monitorach przy nacisku.
-wyświetlacz słabo reaguje na dotyk w połączeniu z tymi wszystkimi mankamentami mega to wnerwia
-dzięki bogu, barwy i jasność są przyzwoite
-gdy gra działa w natywnej rozdzielczości gry wyglądają o niebo lepiej bez tych czarnych pasów

SYSTEM
-system jest intuicyjny, chociaż do niektórych rzeczy trzeba się przyzwyczaić np. użycie suwaka od jasności, głośności itd. trzeba dodatkowo zatwierdzić. Kwestia przyzwyczajenia.
-nie mogę znaleźć opcji, która pozwoli pobierać gry przy uśpionym SD.
-nie wiem, jak wybrać miejsce instalacji. Gdy włożymy kartę gry będą automatycznie na nią instalowane. Trzeba ręcznie przenosić gry z karty na dysk.
-możliwość konfiguracji przycisków jest przeogromna.
-niektóre gry nawet zweryfikowane włączają się w dziwnych rozdzielczościach czy nie wykrywają sterowania padem
-wiele niezweryfikowanych gier będzie działać po małych zmianach kompatybilności protona, czy ustawieniu sterowania. Przykładowo Gothic 1,2, Krioniki czy Darksiders 3 działają przy odrobinie konfiguracji, i to w 16:10 ( ͡º ͜ʖ͡º)
-często w niezweryfikowanych grach filmiki są pomijane np. w tych wyżej wymienionych
-z wydajnością i baterią jest różnie, wiele zależy od gry, ustawień, efektów itd. Mało jeszcze przetestowałem, ale wydaje się, że najlepszym wyborem w nowych grach AAA będzie ustawienie fpsów na stałe 30, bo spadki są bardzo odczuwalne.
-pograłem chwile w MGS5, jestem zaraz po prologu, gra trzyma 60fps przy średnich ustawieniach
-w trakcie mojej zabawy w instalowanie gier i sprawdzenie, czy działają SD spokojnie wytrzymał 6h
-przy indykach SD spokojnie wytrzyma kilka godzin, ale i tak wszystko będzie zależy od ustawień

Największą zaletą, o której nie miałem pojęcia okazała się przeglądarka w Steam Decku. Mogę w tle włączyć np. podcast na tubie i grać. Przełączanie się między przeglądarką, a grą działa bardzo dobrze. Na dodatek wszystko dzieje się w nakładce Steam bez potrzeby wychodzenia do pulpitu. Jedyny problem, z którym się spotkałem to brak wykrycia obsługi pada w grze, gdy pierwszą włączamy przeglądarkę.

Zapomniałem dodać, do Switcha musiałem dokupić grpi i futerał za około 200zł. Tutaj dostajemy wysokiej jakości futerał i wbudowany grip w cenie.

#steamdeck

@bajdo @CJMac @Kernydz @umcumcumcbejbe @johnmorra
  • 31
  • Odpowiedz
@MrFroyo: gram cały czas na słuchawkach, ale w recenzjach każdy się nimi zachwyca, a LTT jak dobrze pamiętam przyrównał je do laptopa od apple.

edit: włączyłem jakąś prostą ścigałke i dla mnie dają radę ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Phil Spencer sugerował, że może będzie aplikacja dostępowa. Zobaczymy.


@RitmoXL: no slyszalem ze miala byc jakas wspolpraca miedzy MS a Valve. Jakby puscili game passa na linuxa to by bylo zajebiscie.
  • Odpowiedz
@umcumcumcbejbe: w tych nowszych raczej tak. Chyba że nie przeszkadzają ci spadki fpsów i niskie ustaweinie graficzne. W takim Darksiders 3 na średnio wysokich są okolice 60fpsów ale co chwile spadki nawet do 35. Podobnie Elden Ring.
Za to taki MGS5 przez 40minut gry utrzymywał stałe 60 na średnio wysokich. Wszystko zależy od gry itd.
  • Odpowiedz