Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@daddyissues_: hej, nie chce pisać w twoim wątku, bo tylko gówno burza powstanie, ale nie słuchaj gościa kubaklodz, straszne brednie Cj opowiada, i chyba już nie raz był prostowany w innych wątkach, ale takich już nie naprostujesz, a mówię np o zasadzie wielkości ryb na zbiornik, że niby 1cm na 1 litr wody, czyli arowana 100cm może być w zbiorniku 100 litrowym które ma 80 cm szerokości... Albo im mniejszy zbiornik tym większy filtr i mocniejsze oświetlenie... No bzdury straszne, filtr dobierasz tak, aby jego moc była około x10 jego pojemności, czyli do 10 litrów 100 litrów/h przepływu, ale ze producenci kłamią z wydajnością pomp, do tego szybko ich wydajność spadnie przy zabrudzeniu gąbek, to lepiej brać z naddatkiem, czyli do kostki 30 litrów coś między 400 a 500 l/h. A moc oświetlenia najbardziej zależy od głębokości zbiornika, bo to woda najbardziej ogranicza dostęp światła do roślin, przy zbiornikach powyżej 30 cm wysokości trzeba stosować dużo mocniejsze lampy aby rosły niskie rośliny, a przy takiej kostce do 30cm słupa wody wystarczą dużo tańsze, aquael robi dobre w miarę tanie, lub chihiros, chiński, ale to już sprawdzona marka, nie jakiś noname.
  • 77
@Taurus85: Dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak myślałam, akurat na podstawie innych tematów przekonałam się o jego sposobie bycia, wiec byłam dość podejrzliwa. Tym bardziej że jego wypowiedz stoi w kompletnej sprzeczności do tego co wcześniej oglądałam i teraz czytałam.
Trochę w międzyczasie pogrzebalam (niebieski spi wiec bardziej na forach i grupach niż yt ale jutro przejrzę yt) i niestety 90% postów nie była przydatna ale znalazłam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@daddyissues_: super, chłoń wiedzę :D
Filtr polecałbym bardziej kaskadowy, czyli wieszany na krawędzi zbiornika, więc nie zabiera miejsca w środku, co w mniejszych zbiornikach może zrobić sporą różnicę. Co do lampki to kwestia kasy, ile chcesz przeznaczyć, bo jednak te droższe są super, np mają opcje zmierzch świr, czyli nie włączają się od razu na 100%,tylko to sobie ustawiasz ze np przez 30 min rozjaśniają się od 0 do 100%, ja
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@daddyissues_: https://allegro.pl/oferta/chihiros-belka-led-a301-18w-30-50cm-9604599102
https://allegro.pl/oferta/chihiros-belka-led-c301-14w-9629424907
Obie te lampy tańsze niż dwie tamte, a dalej lepsze niż dwie razem tamte, więc to taki przykład za szybkiego nietrafionego możliwego zakupu, do tego trzeba wziąć pod uwagę sposób mocowania, bo jak w końcu zdecydujesz się na kaskadę, i ona zawiśnie na tylnej ściance zbiornika, to lepiej sprawdzi się lampka opierającą się na bocznych ściankach. Dlatego wstrzymaj się z zakupami, bo niepotrzebnie wydasz kasę na gorsze rzeczy.
@Taurus85: Niesamowicie się czyta to, co piszesz i nawet nie wiesz jak jestem wdzięczna :D Faktycznie na grupach fb polecają chińskie zamienniki i zestawy… ciężko znaleźć tak fachową poradę. A domyślam się że na przyszłość jednak warto poczekać, dozbierać kilka groszy i zainwestować w coś lepszego. Chociaż też teraz dodaję to wszystko do koszyka i koszty już robią się wyższe niż myślałam nawet po wyrzuceniu bakterii, wody itp ( ͡°
@Taurus85: Swoją drogą dzięki że pomagasz a nie zniechęcasz. Z góry wiem że jak czasem coś mnie wkręci to będę to robić i często słyszę że nie będę używać czy że nie będę tego robić, że nie warto. Nawet pod moim wątkiem jak widać sporo osób zniechęca xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@daddyissues_: strasznie mi miło, niedawno tak samo pomagałem chłopakowi xniemcu (czy jakoś tak) który na dniach pokazywał tutaj już drugi zbiornik dla krewetek, więc się wkręcił, on zaczął pytać trochę po czasie, ale wszystko naprostowalismy i już widać wszystko ładnie śmiga, krewetki się mnożą.
Niestety akwarystyka nie jest najtańszym hobby, na pewno nie na start, ale można powiedzieć, że im więcej wydasz na start tym mniej później, kilka rzeczy po prostu
@Taurus85: Myślę że już większość mam. Chociaż jeśli pozwolisz to dopytam jeszcze o kilka rzeczy. Przepraszam że tak męczę akurat Ciebie :)

Faktycznie to, co piszesz trzyma się kupy i doinwestuję w lepsze rzeczy, podłoże, lampę. Jeszcze parę rzeczy sobie obmyślę i pewnie zacznę powoli to ogarniać.

A np jakiś filtr zewnętrzny? Chociaż wtedy chyba pokrywa też nie będzie pasować. Staram się teraz czytać i szukać ale ciężko mi to ogarnąć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Spokojnie pytaj o wszystko, nawet najgłupsze rzeczy, które wydają się oczywiste.
Zewnętrzny filtr? Tak się mówi na filtry kubełkowe, które są absolutnie najlepsze, ale raczej nie będziesz mieć miejsca na taki gdzieś pod zbiornikiem lub obok. Wewnętrzne filtry też nie są aż takie złe, sam takie stosuje w regałach, ale tam nie mam miejsca na inne, a w takiej kostce szkoda by mi było miejsca na filtr, ale spokojnie można zacząć od
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
A okleja się folią na tła, w każdym sklepie akwarystycznym dostaniesz, najlepiej czarną, choć teraz popularne też jest białe tło. Ja przy większej liczbie zbiorników kombinowałem z np folią do przyciemniania szyb samochodowych, całkiem spoko wyszło, ale u Ciebie się nie nada, bo światło będzie padać z tyłu, używałem też oklein do mebli, ale na taką kosteczkę to nie ma co kombinować. Kupujesz na wymiar na allegro wielokrotność szerokości 10cm, obejrzyj filmiki
@Taurus85: Jeszcze raz dzięki :) To zdecydowałam się w końcu na tradycyjną kostkę plus tego zwykłego Chihirosa C301 (bodajże bo lecę teraz z pamięci), Megasoil i na razie przerobiona pompka PAT tak jak piszesz(na wszystkich filmikach mówią że trzeba go przerobić). Faktycznie boli mnie to i wizualnie i zajmuje miejsce ale pewnie jak podreperuję budżet też po moich innych ostatnich wydatkach to sprzedam ten i kupię jakiś kaskadowy albo kubełkowy i
no i spoko zestaw, pamiętaj aby gąbkę brać średnio gęstą, tak 40-45ppi, bo gęstsza będzie się zapychać za szybko. Ślimaki do krewetek nadają się wszystkie, ja mam bardzo różne w zbiornikach, od Tylomelanii, przez ampularie, zatoczki różowe, Neritiny, świderki... do takiej kostki aby nie ampularie, bo za duża rośnie.
https://www.youtube.com/watch?v=OgLtUdQOjJA
Tutaj masz całkiem spoko film o zakładaniu zbiornika, sprzęcie, serwisowaniu, warto się zapoznać początkującemu.
Ja jestem zwolennikiem roślin pływających, więc mam je
@Taurus85: 3 duże białe (ja zbierałam na plaży ale mieszkańcy za euro sprzedają jako pumeks do stóp) i jeden malutki czerwony a dwa małe czarne. Do tego mam jakiś kamień w piwnicy który muszę sprawdzić octem bo jest z piękną i malutką skamieliną chyba amonitów i ramienia malutkiej ośmiornicy. Skamielina jest nieduża więc liczę że nie będzie dużego wpływu na całe środowisku
@daddyissues_: pumeks? to w ogóle zatonie? pytam bo krewetki nie lubią metali w wodzie, a czerwone skały mogą oddawać żelazo do wody, ale przy małej ilości takich skał nie powinno mieć to wymiernego efektu, tak jak dwie małe muszelki - zanim się rozpuszczą to miną długie lata, a ślimaki mogą skorzystać, bo one raczej nie przepadają za niższym ph, bo wtedy mogą rozpuszczać się im muszelki, dlatego warto im wtedy podawać
@Taurus85: Tak też myślałam, zresztą przy ilości roślin które planuje pewnie jakimś korzeniu i pompce nie pomieszczę za dużo ozdób. Druga sprawa że wolę naturalny efekt. Dużo muszelek = trochę zbyt ozdobny i przaśny wystrój. Tak już #!$%@?ąc od zdrowia robali.

Co do zakupów to i tak wszystko kupuję na Allegro bo tak mi łatwiej to układać w głowie. Domyślam się ze to nie z chęci zysku bo byłby niewspółmierny do
@daddyissues_: no to elegancko, bo w akwarystyce powinno o to chodzić, czyli o odwzorowanie kawałka natury, i w takiej kostce bardzo fajny efekt można uzyskać 3 kawałkami skały typu Mountain Stone - jasnej w kontraście do podłoża + korzeń Red Moor - bardzo fajne fikuśne, a nie barwią wody jak np mangrowce.
https://www.youtube.com/watch?v=gewskgKqsBM
Tu film o takiej kostce, jest np o oklejaniu.
A co do zakupów, to na allegro i tak