Wpis z mikrobloga

Bank zaproponował mi przejście na stałe stopy procentowe z oprocentowaniem 6.24%, to o 50 pln więcej niż będę płacił już od przyszłego miesiąca.

Biję się z myślami co zrobić, ekonomiści przewidują wysoki pik stóp procentowy ale niby równie wysoki spadek. Obawiam się, że Glapiński podczas drugiej kadencji zacznie szaleć, nie wydaje mi się aby stopy szybko spadły poniżej obecnej wartości.

Co myślicie? Zmiana na zmienne stopy będzie mnie kosztowała 3% kapitału czyli około 8k PLN.

#kredythipoteczny #mieszkanie #gospodarka
  • 16
Biję się z myślami co zrobić, ekonomiści przewidują wysoki pik stóp procentowy ale niby równie wysoki spadek. Obawiam się, że Glapiński podczas drugiej kadencji zacznie szaleć,


@orzeszkiziemne: Nikt Ci gwarancji nie da. Bo obecna inflacja nie ma już źródeł jedynie w podaży pieniądza (którą regulują stopy). Mogą więc z czasem dojść do wniosku, że stopy przestały mieć korelacje z inflacją i należy jej ściąć by ratować gospodarkę. Ja bym brał stałe,
źródło: comment_1648540810UwQ3C4jRpv3Pad9RQbagcB.jpg
@r102 @orzeszkiziemne: Ale zamrozi kiedy i na jakim poziomie? Bo na Węgrzech zamrozili na pół roku chyba zaraz na początku wzrostu stóp, a główny powód to oczywiście wybory. Jak PiS zdecyduje się na podobny ruch to zaraz już nie będzie co mrozić, bo będziemy na szczycie (albo prawie).
@foobarek u nas się z pieniędzmi publicznymi nie liczą więc pewnie przebiją "promocje" Węgier. Na jakich zasadach miałoby się to odbyć nie mam pojęcia to tylko dywagacje
@orzeszkiziemne: i być może za 2-3 lata wrócą do niższych poziomów, pytanie czy tyle ile oszczędzisz przez ten czas na stałych nie rekompensuje ewentualnej straty później. Moim zdaniem bierz święty spokój, wojna na Ukrainie pokazała, że wcale nie jest tak stabilnie i fajnie jak wszyscy myśleli przez lata, właściwie z dnia na dzień zostało wywrócone wszystko do góry nogami. Ile warty jest Twój spokój?
@r102: Duża rozbieżność między oprocentowaniem kredytów, a depozytów wynika z nadwyżki depozytów nad kredytami. Podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej powinno zmienić sytuację, z drugiej strony malejący popyt na kredyty działa przeciwnie. Nie ma to jednak wiele wspólnego z czasowo stałym oprocentowaniem kredytów.