Wpis z mikrobloga

Próbowaliście kiedyś chemicznego wygladzania PETG? Wiem że aceton nadaje się do ABS, a że miałem pod ręką to sprawdziłem petg. Co prawda wygładzić nie wygładziło, ale zrobił się taki fajny gumowy ( ) Nie wiem jeszcze do czego mi się to może przydać, ale sprawdzałem na pojedyńczej warstwie tree supportu, zgięcie o 180 stopni i druk nie pęka, wastwy się nie rozchodzą. Support nie potraktowany acetonem pęka/rozwarstwia się łamiąc wzdłuż linii pojedyńczyk nitek, ewentualnie łamiąc go prostopadle do linii - odkształca się. Filament to fiberlogy easy petg
Ale wracając do pytania - próbowaliście wygładzać np. MEK?
#druk3d #ender3
  • 12
@MeowsAndStuff: gładziłem przy pomocy żywicy do drukarek SLA, gładziłem szpachlówką do drewna w róznych kombinacjach (szpachlówka na gęsto, rozrabiana z wodą do konsystencji ciasta naleśnikowego) i póki co uważam że to najfajniejsza opcja - szpachlówka jest tania, w porównaniu do żywicy stosunkowo nietoksyczna, dobrze się szlifuje, dobrze łączy się z podkładami w sprayu (z wypełniaczami i bez).
@Podstarzaly_Mandalorianin: właśnie ja z lenistwa szukam czegoś chemicznego
@WebSpider: o dziwo nie, ponad godzinę temu to wyciągnąłem z acetonu, to fragment 5x5cm o grubości jednej ściany to na pewno już odparowało, a jest nadal giętkie. Trzymałem to zalane acetonem z pół godziny, może po dłuższym czasie byłoby miększe. Akurat miałem w planach drukowanie frisbee, to potraktuje je acetonem
Próbowaliście kiedyś chemicznego wygladzania PETG?


@MeowsAndStuff:

tak

Ale wracając do pytania - próbowaliście wygładzać np. MEK?


@MeowsAndStuff:

akurat MEK nie mam, ale ogolnie wiele rozpuszczalnikow organicznych opartych o chlor dziala....

Ja sklejam PETG chloroformem :) I tak, kropla na wydruku od razu jest widoczna, wiec jak chcialbys wygladzac, to raczej blyskawiczna kapiela calego modelu (a to generuje spore koszty, zwlaszcza, ze te rozpuszczalniki nie sa juz najtansze, a i produkuja
@sylwek2k: kurcze o dziwo chloroform jest dostępny na allegro od ręki, ale myślę że najpierw spróbowałbym z octanem etylu proponowanym przez @drakan8:. Głównie chodzi mi o tą błyskawiczność - nie chce sobie rozpuścić całego modelu. Ale z tym sklejaniem ciekawe, zakupie sobie chyba mała buteleczkę i zobaczę jak to się sprawuje
kurcze o dziwo chloroform jest dostępny na allegro od ręki,


@MeowsAndStuff:

ale moga wymagac (i chyba nawet wymagaja ) zakupu na fakture - w sensie kupujacym musi byc firma :)

Głównie chodzi mi o tą błyskawiczność - nie chce sobie rozpuścić całego modelu.


@MeowsAndStuff:

to nie jest tak, ze rozpusci ci sie caly model, ale z cala pewnoscia, natychmiast po kontakcie z rozpuszczalnikiem, stanie sie w tym miejscu plastyczniejszy -