Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam problem, złapałem zlecenie na zrobienie aplikacji od znajomego, ale jestem też UoP jako programista. W umownie mam niby zapis o zakazie konkurencji. Czy to oznacza, że nie mogę w czasie obowiązywania umowy pracować jako programista gdzie indziej? Pracodawca twierdzi, że tak. Jak to wezmę to muszę to zgłaszać firmie? Mogą się o tym jakoś dowiedzieć? Ewentualnie czy znacie jakieś sposoby jak to obejść ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pracbaza #programowanie #programista15k #prawo #umowa

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6295c85ff4ccd449831d1c75
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: to nie jest takie proste. Nie chodzi o to, że nie możesz mieć osobnego zlecenia czy pracy jako takiej. Chodzi o to, czy np nie masz identycznego stanowiska lub, czy Twoje zlecenie nie godzi bezpośrednio w interes pracodawcy z którym masz UoP. Chyba że masz zasady doprecyzowane w umowie (zakres powinien być określony tak po prawdzie). Rzuć sobie jeszcze okiem tu https://www.rp.pl/prawo-w-firmie/art9238191-zakaz-konkurencji-po-ustaniu-zatrudnienia-jaki-zakres
@AnonimoweMirkoWyznania: Jeśli zlecenie jest w innej domenie aniżeli twoja praca to generalnie możesz dupe sobie wytrzeć NDA i zakazem konkurencji.
Chyba, że domena podobna to już trzeba coś tam ujawniać.

U mnie w bankach 3 gości ciągnie drugi pełny etat (tzw dwa etaty uop). Bank ma zakaz konkurencji.

Jak bank się o kumplach dowiedział że robią w technicznym software house wzruszył tylko ramionami i tyle.
OP: @ThomasTrip:
U obecnego pracodawcy jestem programistą, czyli zajmuję się wytwarzaniem oprogramowania i u znajomego bym robił de facto to samo.
W umowie też jest podobny zapis jak w linku, który podałeś, czyli za działalność konkurencyjną uznaje się działalność w dowolnej formie prawnej, której zakres pokrywa się z zakresem działalności pracodawcy (w tym spółek powiązanych kapitałowo), ale zakaz nie dotyczy okresu po ustaniu zatrudnienia tylko w okresie zatrudnienia. Autor artykułu
OP: @kobrys13: Właśnie też tak myślałem, bo domena tego nad czym pracuje na UoP jest całkowicie inna, ale pracodawca twierdzi, że dowolne wytwarzanie oprogramowania to konkurencja.
A skąd bank się dowiedział, że robią gdzieś indziej? Teoretycznie chyba powinno się powiadomić pracodawcę o podjęciu innego zatrudnienia, ale może dałoby się tego nie robić jak pracodawca nie może tego zweryfikować.
---

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
@AnonimoweMirkoWyznania: Żeby zakaz konkurencji obowiązywał, pracodawca musi wypłacić odszkodowanie. Jak nie ma tego zapisu, zakaz nie obowiązuje. Zamiast poczytać/umowic się na konsutlację z prawnikiem, zupełnie niepotrzebnie pytasz w pracy u janusza softu, który rzuca straszak dla osób bez pojęcia i wykorzystuje to, że ludzie się boją.

Jak łatwo się domyślić w umowie koniecznie należy wskazać także wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Pracownik bowiem zgadza się na ograniczenie swoich możliwości zawodowych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ProResHq: odszkodowanie tylko, jeśli mowa o zakazie konkurencji po zakończeniu umowy. Jeśli robił to w trakcie trwania umowy, to zakaz konkurencji obowiązuje.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ProResHq: no właśnie nie do końca. Są 2 rzeczy: zakaz konkurencji w trakcie trwania umowy i zakaz konkurencji po zakończeniu umowy.

W przypadku trwania umowy:
Art. 1011. § 1. W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

§ 2. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia
@Blomex:

kontaktowalem sie z pracodawca i wszystko, co jest zwiazane z wytwarzaniem oprogramowania jest działalnością konkurencyjną


To jest zbyt ogólne i zakazuje jakiejkolwiek działalności.

W umowie o zakazie konkurencji pracodawca nie może zabronić pracownikowi wykonywania wszelkiej działalności. "Zakres zakazu konkurencji nałożonego na pracownika powinien być określony konkretnie i możliwie precyzyjnie, przez odniesienie go do określonego zbioru produktów lub usług, nie zaś do jakiejkolwiek działalności analogicznej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ProResHq: to ciekawe. Czyli mówisz że zapis w stylu "pracownik nie może podejmować żadnej działalności konkurencyjnej, płatnej bądź bezpłatnej w trakcie trwania umowy o pracę" nie byłby wiążący?