Wpis z mikrobloga

Wg Kaczyńskiego sprzętem i wyszkoleniem żołnierzy bijemy Rosję na głowę.

Mam nadzieję, że on to mówi dla propagandy, a nie wierzy naprawde w to, że mamy lepszy sprzet niż Rosjanie.
Bo nawet jak coś mamy nowoczesnego to jest tego mało.

https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8461134,kaczynski-sprzetem-i-wyszkoleniem-bijemy-rosje-na-glowe-ale-determinacje-by-zwyciezyc-sami-sobie-redukujemy.html

#rosja #ukraina #polityka #neuropa
  • 62
  • Odpowiedz
było mowy o nnajbardziej rozpowszechnionych i nie było mowy o Leopardach. Chodziło o to czy Ukraina posiadała nowoczesniejsze czołgi niż Twarde - i tak posiadłaa.


@szurszur: chodzilo o ty ze mamy lepszy sprzet i zolnierzy niz ruscy i ukraincy.
  • Odpowiedz
@szurszur:

Nieprawda. Słowacja miała S-300 a my niczego takiego nie mieliśmy nigdy. Rumunia bwp zmodernizowała, a my przestarzałe,bwp -1 gdzie nawet inne demoludy maja czasem bwp -2.


Ale mnie nie interesuje porównywanie śrubek, tylko całego systemu. Porównaj sobie słowacką albo rumuńską brygadę zmechanizowaną do naszej. BWP-1/2 nie robi tu żadnej różnicy.

Nie było mowy o nnajbardziej rozpowszechnionych i nie było mowy o Leopardach. Chodziło o to czy Ukraina posiadała nowoczesniejsze czołgi
  • Odpowiedz
Ale mnie nie interesuje porównywanie śrubek, tylko całego systemu.


@wjtk123: nie no, jak obiektywnie porownasz caly system to my stracimy 1000 sztuk super sprzetu i 50ooo dobrego wojska a oni po 5 razy tyle gowna, nas nie bedzie a oni beda dalej isc do przodu.
  • Odpowiedz
bo przeciez ruscy mają lepsze jednostki niz jakiekowliek nasze, nie ze jest ich tylko wiecej i ze sa przesycone sprzetem 40 letnim.


@shmatshiage: Nasze sa przesycone sprzetem 60 letnim. Nasz najnowoczesniejszy bwp-1 to wóz z 1966 roku i mamy go bez realnej modernizacji.

mowicie ze mają lepszych zołnierzy i lepszy sprzęt co jest zwyczajnie gownoprawdą.


@shmatshiage: Kłamiesz. Nigdzie nie pisałem o ocenie żołnierzy. A sprzet maja lepszy to oczywiste. Tam
  • Odpowiedz
@szurszur:

Nasze sa przesycone sprzetem 60 letnim. Nasz najnowoczesniejszy bwp-1 to wóz z 1966 roku i mamy go bez realnej modernizacji.


No mamy, tylko jakie to ma przełożenie na ogólną sytuację? W starciu wojsk lądowych przeciwko sobie stanęłyby zgrupowania sprzętu: Leopardy/PT-91/BWP-1/Rosomaki przeciwko T-72/T-80/T-90/BMP-2/BMP-3/BTR-80. W ogólnym rozrachunku nie widzę tutaj żadnej znaczącej przewagi po rosyjskiej stronie.
  • Odpowiedz
Kłamiesz. Nigdzie nie pisałem o ocenie żołnierzy. A sprzet maja lepszy to oczywiste. Tam gdzie mamy coś nowego to jest tergo mało i niezdolnego do zmiany wyniku pełnoskalowego starcia 1 na 1.


@szurszur: ... czyli maja lepsze drony od fly eye? lepsze czolgi (prosze nie pisz o armacie), lepsze haubice?
tak czy nie?
o ocenie zonierzy ja pisałem, "gorsze wojska niz rosja" w domysle mialem na mysli zolnierzy. to tez zanegowaliście
  • Odpowiedz
@shmatshiage: nie uwazam, zeby nasz zawodowy żołnierz byl lepiej wyszkolony niz zawodowy żołnierz z Rosji, natomiast rosyjski żołnierz ma przewage liczebna, do tego ogromną przewage ogniową, oni by sie przetoczyli po nas i tyle. Ukraińcy maja duzo większe checi do walki i ogromną pomoc z zachodu, bez tego juz dawno byloby po wszystkim
  • Odpowiedz
No mamy, tylko jakie to ma przełożenie na ogólną sytuację? W starciu wojsk lądowych przeciwko sobie stanęłyby zgrupowania sprzętu: Leopardy/PT-91/BWP-1/Rosomaki przeciwko T-72/T-80/T-90/BMP-2/BMP-3/BTR-80. W ogólnym rozrachunku nie widzę tutaj żadnej znaczącej przewagi po rosyjskiej stronie.


@wjtk123: liczby, mają więcej czołgów niż my pocisków przeciwpancernych ;)
  • Odpowiedz
lepsze haubice niż kraby


@shmatshiage: 80 krabów vs. 500 akacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@szurszur: wydaje mi się że jako członek NATO mamy pewien komfort. Możemy unowocześnić na maxa jakąś część wojska, a inne zostawić niedoinwestowane, zamiast robić "biedawersje" wszystkiego

W ogólnym rozrachunku nie widzę tutaj żadnej znaczącej przewagi po rosyjskiej stronie.


@wjtk123: ilość? BTR-80/82 jest chyba całkiem powaznym pojazdem. Nasze BWP nie ma startu
  • Odpowiedz
nie uwazam, zeby nasz zawodowy żołnierz byl lepiej wyszkolony niz zawodowy żołnierz z Rosji, natomiast rosyjski żołnierz ma przewage liczebna


@Godir17: ja mysle ze fachowców ruscy wykończyli w pierwszym rzucie, teraz naciskają tluszczą. Dlatego smiem twierdzic ze mamy lepiej wyszkolonych zołnierzy
  • Odpowiedz
@shmatshiage: Nie, nie mają. Nie było to prawdą przed inwazją na Ukrainę, a na obecnym etapie takie stwierdzenia są po prostu śmieszne.

@Godir17:

nie uwazam, zeby nasz zawodowy żołnierz byl lepiej wyszkolony niz zawodowy żołnierz z Rosji


Szkolony w międzynarodowym środowisku żołnierz, w tym z udziałem armii znacznie bardziej zaawansowanych niż rosyjska zawsze będzie o wiele lepiej wyszkolony niż żołnierz rosyjski.
  • Odpowiedz
czyli maja lepsze drony od fly eye?


@shmatshiage: tak.

lepsze czolgi (prosze nie pisz o armacie),


@shmatshiage: Znajdz sobie artykuły sprzed około 2 lat gdy pisano, że nasze Leopardy maja przestarzałą amunicje nizdolna do uzyskania przyzwoitego współczynnika przebijalnosci pancerzy najnowszych rosyjskich czołgów.

lepsze haubice?


@shmatshiage: Naszy niby troche nowsze, ale co z tego skoro mamy mało do tego Rosjanie maja jeszcze artylerie rakietowa, która u nas kuleje.
  • Odpowiedz
Nie, nie mają. Nie było to prawdą przed inwazją na Ukrainę, a na obecnym etapie takie stwierdzenia są po prostu śmieszne.


@wjtk123: zagadza sie ze nie mają, tylko jakby mialo dojść co do czego to mieliby milion, a my bysmy problowali tym co mamy(lub mamy miec te 300ooo). Ukraincy obecnie głownie traca teren bo ruscy zwyczajnie sie nie kończą.
  • Odpowiedz
mi się wydaje że on tu nie mówił o Polsce ale o całym zachodzie, NATO.


@Kamelot: mówię o Polsce. Nie mamy wszystkiego, ale to co mamy przewyzsza to co mają ruscy, tylko liczby absolutne przemawiaja na ich korzyśc.
  • Odpowiedz
@pilot1123:

ilość? BTR-80/82 jest chyba całkiem powaznym pojazdem. Nasze BWP nie ma startu do BMP-3


Nie, te BTRy są dramatycznie przestarzałe, odstają nawet siłą ognia od Rosomaków (WKM vs armata automatyczna 30mm). BWP-1 są przestarzałe, ale nie bez powodu wspominam o całym systemie. To nie będą walki BWP vs BWP, rosyjski BMP-3 nieraz musiałby mierzyć się z Rosomakami, dysponującymi pewnie znacznie lepszą stabilizacją (strzelanie w ruchu), systemem kontroli ognia i termowizją.
  • Odpowiedz
@szurszur:

Znajdz sobie artykuły sprzed około 2 lat gdy pisano, że nasze Leopardy maja przestarzałą amunicje nizdolna do uzyskania przyzwoitego współczynnika przebijalnosci pancerzy najnowszych rosyjskich czołgów.


To nie ma absolutnie żadnego znaczenia: jeżeli nadejdzie groźba konfliktu to amunicja zostanie dokupiona, możemy też liczyć na dostawy od sojuszników.
  • Odpowiedz