Wpis z mikrobloga

Help z #sp111 #tasmota #linux Kupiłem gniazdko i chcę je przerobić na Tasmotę. Zainstalowałem na laptopie Linuxa najnowszą wersje Ubuntu.
Zrobiłem to:
terminal
sudo ufw allow 53/tcp
sudo ufw allow 53/udp

sudo apt install git
git clone https://github.com/ct-Open-Source/tuya-convert
cd tuya-convert

pozniej w katalogu tui-convert ustawiłem nazwę z wlan0 na swoją.
instaluję poprzez
./installprereq.sh
i w trakcie instalacji wywala na czerwono błąd z portem 53.

niby instalacja idzie dalej.
Odpalam ./start
flash.sh
daje 2x y
łączę telefon z wifi vtrust-flash
i tyle.... nic więcej się nie dzieje. Na telefonie w przegladarce 10.42.42.1 nie ma takiej strony.
daje enter , ale nie łączy się z gniazdkiem

Już nie mam do tego cierpliwości :/

#gosund
  • 41
i w trakcie instalacji wywala na czerwono błąd z portem 53.


@M4rcin: Jeśli Ci port wywala, to możliwe, że nic nie zrobiło. Rozwiąż najpierw problem z portem, a potem przejdź do dalszych etapów.

Jeśli nigdy takich rzeczy nie robiłeś, to może lepiej kupić jakąś wersję z preflashowaną Tasmotą, albo komuś to zlecić? Skopany flashing może wymagać rozbierania i lutowania. Sam się szykuje do flashowania tasmotą żarówek, ale jeszcze czytam na ten
Jeśli nigdy takich rzeczy nie robiłeś, to może lepiej kupić jakąś wersję z preflashowaną Tasmotą, albo komuś to zlecić? Skopany flashing może wymagać rozbierania i lutowania.


@GaiusBaltar: ja to np właśnie się dowiedziałem, że Tasmote w ogóle można wgrać OTA. Będę zgłębiał temat, bardzo mi to pomoże. Myślałem, że tylko UART i lutowańsko
@GaiusBaltar: u mnie na ten moment do przerobienia czeka co najmniej 10 sterowników RGB, włączników światła i smart żarówek nawet jeszcze nie liczę xD

co mogę to odcinam od chińskiej chmury na firewallu i steruję lokalnie, ale jednak wolałbym Tasmota, lubię mieć kontrolę nad sprzętem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xardas_pl: No generalnie u mnie podobnie. Stawiam sobie od zera smarthome, ale w 100% lan, bez niczego wyciekającego na zewnątrz.

Na początku bawiłem się w blacklistowanie urządzeń, ale teraz po prostu cały ruch domyślnie dropuję na firewallu, i puszczam jedynie swój laptop, laptop różowej, i nasze telefony komórkowe.
@GaiusBaltar: a na czym smarthome, w sensie jakie centrum dowodzenia? ja postawiłem ponad rok temu na HomeAssistant i muszę przyznać, że sprawdza się świetnie.
Jedyne czego żałuję, to że pchałem się we włączniki i sterowniki na WiFi, które teraz muszę odcinać, zamiast na początku zainwestować trochę więcej i mieć wszystko na Z-wave/ZigBee. Teraz już nie opłaca mi się wymieniać całej infry bo to mieszkanie, ale budując dom już na pewno to
@M4rcin: Twój główny problem to "Cannot assign requested address", czyli że Twój skrypt nie może sobie otworzyć portu którego by chciał. Pewnie system mu nie pozwala bo to niski port, czyli kontrolowany

Spróbuj go uruchomić jako root (albo dodać "sudo" przed nazwą polecenia)

Edit: jeszcze ewentualnie możesz już mieć uruchomionego lokalnego DNSa na tym porcie i dlatego skrypt nie może sobie go uruchomić. Poczytaj jak w ubuntu wyłaczyć serwer DNS
@GaiusBaltar: @xardas_pl: to co mam zainstalowac za system zeby to bylo latwiejsze? juz mam dosyc tego Ubuntu. Wszystko wpisywać....jego obsługa polega na szukaniu wszystkiego w google... a ja potrzebuje tylko do flashu tego gniazdka....
@GaiusBaltar: a na czym smarthome, w sensie jakie centrum dowodzenia?


@xardas_pl: Docelowo ma być Home Assistant, na razie jest kolekcja pythonowych i bashowych skryptów, działająca na moim super zaawansowanym serwerze (picrel), który przy okazji teraz robi też za NASa.

Kontroluję przez SSH lokalnie i zdalnie (mam tunel do swojego jumphosta).

Docelowo porozdzielam, bo leżą mi jeszcze dwa RPi na ten cel, ale nie miałem czasu ich stawiać.
GaiusBaltar - > @GaiusBaltar: a na czym smarthome, w sensie jakie centrum dowodzenia?...

źródło: comment_16559836347eI9VWb7RKw3WoqgXWjiY0.jpg

Pobierz
juz mam dosyc tego Ubuntu. Wszystko wpisywać....jego obsługa polega na szukaniu wszystkiego w google... a ja potrzebuje tylko do flashu tego gniazdka....


@M4rcin: nie jojcz, postanowiłeś flashować nieoficjalne firmware to już z założenia jakąś tam minimalną wiedzę powinieneś posiadać. Chcesz gotowe rozwiązanie na tacy to nie #!$%@? i używaj chmury producenta.

Tam wyżej Ci kolega wkleił linka jak wyłączyć DNSa w Ubuntu, łatwiej już się nie da
@M4rcin: Spróbuj wykonać te instrukcje z linka, który Ci podesłałem. Dostęp do portu 53 to prawdopodobnie jedyna rzecz, której Ci brakuje.

Niestety flashowanie customowym systemem po sieci jest dosyć skomplikowaną operacją, w której wszystko musi pójść perfekcyjnie. To nie jest coś, co przewidzieli producenci, a po prostu modyfikacja/hack na boku. Producenci nawet nieraz starają się przeciwdziałać takim operacjom.

Ludzie piszący instrukcje starają się wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, ale niestety, nie
to co mam zainstalowac za system zeby to bylo latwiejsze? juz mam dosyc tego Ubuntu. Wszystko wpisywać....jego obsługa polega na szukaniu wszystkiego w google... a ja potrzebuje tylko do flashu tego gniazdka....


@M4rcin:
- zainstaluj Linuxa
- narzekaj, że trzeba wpisywać polecenia w terminal i googlować
- brak profitu