Wpis z mikrobloga

#pracait #programista15k #korposwiat #it #emigracja od jakiegos obserwuje zjawisko z którego zrozumieniem mam problem. Coraz więcej ludzi z Hiszpanii, Włoch i innych krajów przyjeżdza do pracy do Polski i są mega zadowoleni z naszych zarobków. Seniorzy w dużych korporacjach. WTF? Przeciez każdy tu mówi że u nas jest do dupy i że normalne zarobki tylko na zachodzie, a jak gadam z tymi ludkami w pracbazie to każdy bez wyjątku powtarza że bieda, wyzysk, brak perspektyw ale w koncu tu w krakowie albo w warszawie albo nawet w katowicach normalnie na dobrym poziomie żyją i więcej zarabiają niż u siebie. To jak to w koncu jest ?
  • 53
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@czarnobialyblog: Zarobki w IT w Hiszpanii są śmiesznie niskie, przeciętny senior dev w Barcelonie wyciągnie z 5k eur brutto - to tyle co w Polsce, ale przy nieporównywalnie większych kosztach życia. Większość z nich emigruje do UK/Niemiec/Szwajcarii/Holandii, ale myślę że część emigracji do Polski jest też spowodowana inna pozycja społeczna - w tamtych krajach są jednym z setek tysięcy emigrantów w podobnej pozycji, w Polsce nadal budzą zaciekawienie (o czym świadczy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@czarnobialyblog: z tych 5k zostaje ci 3.5k na rękę, wynajem mieszkania z jedną sypialnia to od 1k eur w górę. Koszty życia w Barcelonie to tak 30% w górę od tego co w Wwie. Więc myślę że realnie to podobnie jak dostawać 12k brutto w Warszawie.
Na niekorzyść Polski gra akurat teraz słaby kurs PLN
@czarnobialyblog: w Polsce wszyscy mówią po angielsku, koszty zycia są znacnzie niższe i do tej pory było bardzo niskie bezrobocie. W krajach PIGS nie tyle problem jest z zarobkami co ze znalezieniem pracy w ogóle. A potem koszty życia też nie są zbyt niskie.
@czarnobialyblog: Niektórzy Polacy porównują się z absolutnie najbogatszymi państwami na świecie (słusznie, równajmy w górę) i nazywaja Polske chlewem (niesłusznie), a każdy kto troche pojezdzil po swiecie wie, ze to dobry kraj do życia.

Emigracja na zachod moze byc kusząca dla niewykwalifikowanej sily roboczej, specjalista w Polsce żyje na dobrym poziomie.

Pracuję z ludzmi z niemal połowy świata i oni tu żyją na lepszym poziomie niz u siebie. Hiszpanie, Włosi z
@czarnobialyblog: Nie mam dużej wiedzy o stawkach wszystkich zawodów IT, ale co zauważyłem u mnie w korpo(oddział w PL i oddział w Austrii, oraz austriaccy koledzy z zewnętrznej firmy:

Dobry sysadmin/ prawie devops:

Z Austrii: 2.2k netto - 4k netto Euro max (wliczyłem 13 i 14 pensję które oni tam mają ustawowo nakazane)

Z Polski (znający niemiecki) 1.5k - 2.5. ew. 3k netto (w Euro)

Myślę że mimo inflacji to wniosek
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piternet:

Koszty życia w Barcelonie to tak 30% w górę od tego co w Wwie.
aLe JaKtO?!?!?! Przecież warsiawka taka droga, mieśkania drogie i olaboga biedny prolak nie może sobie kupić własnego emczy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@imdmb: idąc Twoim tokiem rozumowania większość krajów Europy to trzeci świat. O walorach krajobrazowych nie będę dyskutował bo każdy ma swoje preferencje.

Wydaje mi się że inaczej patrzy się na Polskę i zagranicę gdy masz możliwość życia na podobnym poziomie w obu tych miejscach. Pewnie jak masz w PL w perspektywie max 3k to lepiej wyjechać.

Kolejna kwestia to punkt odniesienia. Słyszałem będąc w jednej z europejskich stolic jak przechodzący Polacy