Wpis z mikrobloga

  • 19
Banki mają ogromne profity a wykopki będą pisać słynne zmień pracę weź kredyt xD
No wykopki bo każdy zarabia co najmniej średnią krajową od 18 roku życia, z której odkładają po 1500- 2000 mieszecznie zł żeby w wieku 30 lat mieć odłożone 200k-300k xD
  • Odpowiedz
@banjo: owszem, sprawia przyjemność mi również. Ale potrafię sobie powiedzieć nie i nie rozpieprzyć całej kasy na bułkę od brodacza xD oszczędzanie to właśnie odkładanie konsumpcji w czasie.
Tak, porównuje telefon za 800 zł do telefonu który większości osób nie jest potrzebny. Czy uważasz że 3k są warte twoje gównozdjęcia? xD 2 - 3 latki są teraz 10 - 20k tańsze niż nowe. Serio, to lepszy deal niż wypierdziane auto z
  • Odpowiedz
@mickpl: Cieżko powiedzieć że przy inflacji 15% i stopach 7% ktoś zarabia na kredycie. Po pierwsze to z raty 2000zł robi Ci się 3500zł po drugie mało kto dostanie podwyżkę 15% w rok.
  • Odpowiedz
Hm. Ktoś tu niby wywołuje gownoburze I się tym cieszy, a jak się to czyta to taki sam brak ogarnięcia jak działa system bankowy jak ci w komentarzach :D
  • Odpowiedz
@mickpl: I ci samo ludzie, którzy mówią żeby im nie urządzać życia pierwsi będą płakać o dofinansowanie do swojego kredytu przez całe społeczeństwo


@fanmarcinamillera: Ciekawe, nigdzie nie widziałem takiego postulatu, dasz link do jakiś wypowiedzi/czegokolwiek?
  • Odpowiedz
  • 5
@maryjuszpitagoras ja żyję bardzo rozrzutnie, wydatki miesięczne na poziomie 30-35k miesięcznie, a jakoś w levelu 33 odłożyłem z żoną mieszknie 117 m² w centrum miasta wojewódzkiego, auto za prawie 400k i 2.5 mln gotówki. Oboje na etacie (nie u starego).
Uczuć się trzeba było!
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras: Jeśli ktoś zaczął pracę w IT to moim zdaniem jest do możliwe. O ile szybko zaczął na przykład w wieku 21 lat. Wychodzi 30 tysięcy rocznie.
Znam przypadki osób które na prawdę szybko zaczęły oszczędzać i to mocno czyli wynajem daleko od centrum, mało imprez, brak wczasów, jeżdżenie MPK, jedzenie głównie w domu, brak konsoli, gier, super PC czy samochodu.
W wieku 21 lat można zacząć w IT od 5k
  • Odpowiedz
@mickpl: jak odłożyć 200k zł w 5lat, wynajmując mieszkanie/pokój za 1200zł miesięcznie a zarabiając np. 3000-3500zł miesięcznie? 5lat = 60 miesięcy.

Ludzie biorą kredo na chatę bo im wychodziło taniej niż wynajem, 2 lata teraz będzie ciężej, ale stopy wrócą poniżej 5% w ciągu najbliższych 2-4lat.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@LittleOpa: Problem generalnie wziął się z tego, że od pewnego momentu, jak dla mnie ery Instagrama, ludzie zaczęli traktować kredyt na 500k jako dodatkowe pieniądze, które są ich, należą się i są do odebrania w najbliższej placówce bankowej. Prawie nikt nie traktuje tego w kategoria pożyczki, nie mówią już o umowie.

@mickpl: ale tutaj to już mocno pojechałeś z projekcją
  • Odpowiedz
@mickpl: Z jednej strony sie zgadza a z drugiej rezerwa czastkoea i zapis na rachunku sie klania. Zeby bank pozyczyl pieniadze musi miec zabezpieczona tylko czesc tej kasy. Jezeli mialbym komus dac do reki 10k a pozostale 90k napisac na kartce papieru ‚to jest 90k’ (tak w uproszczeniu) to zmienia troche postrzeganie sprawy. Wtedy za 10k mam odsetki jak za 100k.
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras: Jestem młodszy, a mam ponad 0.5 bańki chociaż rodzice zarabiali najniższą krajową, a moja rodzina to można powiedzieć że nawet trochę patologia.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Sęk w tym, że jeżdżę autem za 5 koła i nie zmienią póki się nie rozleci.
  • Odpowiedz
@marekrz: W Niemczech trudniej dostać kredyt hipoteczny, bo weryfikacja zarobków jest rzetelna, oraz trzeba mieć większy wkład własny. XD
Ja tam bym chciał dawne (przed pisowskie) oprocentowanie lokat, kont oszczędnościowych, oszczędnościowych kont walutowych, itp.
  • Odpowiedz