Wpis z mikrobloga

Wydatki. Ile kosztuje zycie we Francji?
Jak juz mowilem na poczatku mowimy o prowincji, bo to tu skupia sie urok tego kraju. Wiadomo, ze duze miasta maja wiele do zaoferowania ale nie sa to ideane miejsca do zycia (zwłaszcza Paryż chyba, ze naprawde duzo sie zarabia).
Podstawowym kosztem jak wszedzie jest dach nad głową. Ceny wynajmu domu czy mieszkania oscyluja wokol 10 €/m2. Przy czym wiadomo, ze przy mniejszej powierzchni cena m2 jest wyzsza a przy wiekszej niższa. Ta stawka jest odpowiednia dla lokali 40-50m2.
Do tego dochodza oplaty wg liczników. We Francji standardem jest, ze lokator podpisuje samodzielnie umowy z dostawcami mediów. Ogrzewanie najczesciej jest elektryczne. Ceny kWh wynosza 0.15-0.17€, do tego dochodza koszty stale ok 100/rok.
Woda 3-4€/m3 chyba ze bez sciekow to 1€/m3 i abonament ok 40€/rok. Jelsli chodzi o internet to najczesciej jest to box z TV i telefonem stacjonarnym za ok 25€
Abonament komorka od 5€. Ubezpieczenie mieszkania 10€
Podsumujmy:
Mieszkanie 45m2 czynsz 450
Prąd ok 50 (to ciezko oszacowac jakie kto ma zużycie)
Woda 20
Internet 25
Ubezpieczenie 10

Razem koszty mieszkania 555 euro.

Wyżywienie.
ok 150 euro na osobe trzeba liczyc tak średnio. Wiadomo, ze im wiecej osob tym koszt na osobe jest niższe. Dla przykladu mój budżet dla rodziny 2+2 wynosi ok 1000 euro ale zawiera tylko najlepsze produkty i ciezko wydac wiecej. Będąc w Polsce nie wydajemy jakos mniej dla podobnego standardu. Warzywa sa droższe niz w Polsce, owoce to różnie. Mieso rowniez drożej ale najczesciej jest jednoczesnie lepszej jakosci (mówię, ze jest drożej ale tak naprawde ostatnio w Polsce na dłużej byłem 2 lata temu)
Parę przykładów:
bagietka 1
chleb 1.8
pomidory 2/kg
mleko 1 litr 1.2
jajka 0.2/szt
ziemniaki 1/kg

Rozrywki.
Obiad w restauracji (przystawka, danie główne, sery, jakies wino i deser) 10-20
Piwo w knajpie 0.25 l 2.50 ( 25cl we Francji operuje sie jednostka cl czyli setnymi litra)
Kawa ok 1.5
Bilet do kina 5-8 (ceny zaleza od dnia tygodnia)
abonament klub fitness 30
fryzjer meski 15-18 (mycie, obcięcie)
fryzjer damski 18-sky is the limit

Ubrania raczej tradycyjnie dla zachodu sa tansze (na pewno markowe)

Samochód.
Oc od 10
Przegląd ok 75 co 2 lata
Brak dodatkowego podatku (jedynie koszty rejestracji ale te sa uzaleznione od auta i regionu)
Rbh pracy mechanika 50-80
Ceny paliwa na dzien dzisiejszy oscyluja wokol 2 euro. Ciekawa alternatywa jest E85 (bioetanol) ktory zaleznie od regionu moze byc nawet 2/3 tańszy. Ja tankuje za 0.65 euro/litr

Drogo? Niedrogo? Nie wiem. Zawsze i wszedzie najwiekszym kosztem jest mieszkanie dlatego im wiecej osob tym lepiej. Parze nawet, gdy pracuja za minimalna zostanie po oplatach i mieszkaniu ok 1500 na inne wydatki (nie uwgledniajac ewentualnych zasilkow o ktorych pisalem wczoraj) i pracy 35h w tygodniu.
Oczywiście, ze mozna pracowac wiecej. Albo mozna tak jak ja po pracy lezec na plaży. Co kto lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wczoraj było dużo nudnych liczb, więc następny wpis #francjadasielubic będzie bardziej weekendowy, mianowicie "jedzenie i alkohol". Nie wiem czy uda się jeszcze dziś ale, że tak powiem po francusku "demain il fera jour" czyli jutro też jest dzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Btw tag obserwuje w tej chwili 197 osób, dokładnie tyle samo co tag Francja. Jest mi niezmiernie miło z tego powodu i liczę, że uda się wyjść na prowadzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bon weekend!

#francja #emigracja #emigrujzwykopem #zycie #pieniadze #francjadasielubic
PiotrFr - Wydatki. Ile kosztuje zycie we Francji?
Jak juz mowilem na poczatku mowimy...

źródło: comment_1657968287GnuTvZIskXPnpNpbrEOHP9.jpg

Pobierz
  • 81
@PiotrFr: ty mieszkasz gdzieś przy granicy z Hiszpania w Katalonii czy gdzie są takie niskie ceny we Francji.
Tak mnie zastanawia co za dietę czokoszokwa musi stosować osoba która chce zjeść za 150euro miesięcznie czyli 7.5euro dziennie i dobre produkty czyli bagietka kamień po 2 dniach Z 1euro ser żółty za 2.8euro jakis serek za 1 euro do smarowania bagiety i salami za 2 euro i na deser pomidor i mamy
@dawid131: trochę nie wiem jak jest w Polsce( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale żeby mieć opór to raczej bliżej 20.

@white_duck: problem troche z tylko bo wszystko po 2000r nie ma problemu (Japonia trochę później) a nikt nie robi 2cv dużych przebiegów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@acan123: do granicy mam kawałek ale bliżej niż do Paryża.
Bagietka kamień po 2 dniach to jest za 30 centów z supermarketu.
Da się. Mówiłem za ile da się żyć jedząc dobrze oczywiście trzeba zwracać wtedy uwagę na to co i gdzie się kupuje i przygotowywać jedzenie samemu.
@acan123: znalemludzi w paryzu zyjacych za 45 eur tygodniowo na jedzenie w 2018 i to bylo dla mnie niewyobrazalne. Ale sie dalo - kupujac na rynku, nie w sklepie, gotujac na kilka dni, itp.
Ja nigdy nie zszedlem ponizej 70eur na tydzien, teraz raczej 100+ (dla jednej osoby). Mniej to raczej wegetacja.
Te kiszty inaczej oczywiscie sie roz’oza przy gotowaniu na 2+ osob, wiec 150/miesiac/osoba pewnie jest mozliwe przy zachowaniu jakosci.
@taju: trochę ciężko mi oszacować budżet dla jednej osoby, bo od prawie dekady robimy zakupy min dla 2 osób. Podpierałem się trochę tym co piszą Francuzi i może faktycznie bardziej przyjąć 150 na osobę przy 2 bez korzystania z poradników w necie i trzymania się zasad
@PiotrFr: @taju: to jakby nie patrzeć za 150euro miesięcznie przy jednej osobie to po prostu dieta czokoszokwa.
Wiadoma już przy 2 osobach wszystko inaczej się opłaca a przy jednej co ci z 5 bagietek w cenie 3 jak i tak zjesz max jedna. Dziwią mnie też te wyliczenia bo wychodzi na to że zarabiając. We Francji 2k euro można żyć jak panisko a ja tego za bardzo nie czuje zwlaszcza
@acan123: gdzie zyjesz?

Zylem za 2k w paryzu (moj owczesny zasilek dla bezrobotnych) i bylo dobrze. W tamtych czasach (2019-2020):
820 mieszkanie 30m
120 rachunki (prad, tel, ele, internet)
300-400 jedzenie
075 transport
Razem: 1315-1415
Blisko 600 na ubrania, odlozenie na wakacje, srodki czystosci, restauracje, bary… bez oporu wydanie 120eur na buty, gre, zachcianki.

Dzis by bylo trudniej, bo mieszkanie 30m w tej samej okolicy - pod 1000eur.

No i bez
piwo marki piwo.


@acan123: a to tez ciekawostka:

Produkty marek wlasnych (przynajmniej auchan) da sie w wiekszosci przypadkow jesc i pic. Podobnie niektore piwne wynalazki.
Gdy w polsce kiedys sprobowalem - sok wylalem, a produkt seropodobny wyrzucilem.
@acan123:

to jakby nie patrzeć za 150euro miesięcznie przy jednej osobie to po prostu dieta czokoszokwa.

Dalej uważam, że się da różnorodnie i zdrowo.
Uczepiłeś się tych bagietek a one i tak nie pasują za bardzo do dobrego jedzenia. Jak lubisz pieczywo to sobie kupujesz 2 chleby w tygodniu i tyle.

właśnie ser za 3 euro czy sok za 2.5e


Porownujesz do serów w Polsce gdzie kilogram kosztuje mniej niż mleko
@taju: żyje w Polsce ale w wielu miejscach/miastach mieszkałem i też wynajmowałem mieszkania czy pokoje, za granicą też mi się zdarzyło mieszkać ale nie we Francji, co nie zmienia faktu że dużo czasu spędziłem w różnych krajach Europy i śmiało mogę się na ich temat wypowiedzieć.
wiesz nie trzeba "żyć" w danym miejscu żeby w nim przebywać :) i oczywiście wiem że regiony w danym kraju różnią się od siebie. Jak
A żyć w Paryżu za 2 czy nawet 2.5k euro to ja sobie nie wyobrażam w ogóle wydaje mi się to śmiesznie mało jak na takie miasto.


@acan123: a za ile sobie wyobrazasz zycie w warszawie, czy krakowie?
Przegladajac wykop mam wrazenie, ze ceny w polsce niz sa jakos nizsze od francuskich.

Za 800 mozna znalezc kawalerke w paryzu/pod (ale w zasiegu transportu). Sam transport jest bardzo tani: 75eur, z czego