Wpis z mikrobloga

Dowiedz się jak bardzo możemy się różnić od siebie poziomem wyobraźni!
(A przy okazji jeżeli masz ochotę to wypełnij mój kwestionariusz potrzebny do pracy licencjackiej - link. Możesz też dać plusa, a masz szanse na dostanie 50 zeta)

Naturalną skłonnością jest przenosić swoje doświadczenia na innych. Nie rzadkie jest myślenie na przykład, że skoro ja potrzebuje czegoś w życiu to inni na pewno też. Dziwne jest, że ktoś może lubić rodzynki w serniku, gdy ty ich w nim nie cierpisz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie zawsze jednak taka heurystyka (uproszczona reguła myślenia) jest trafna.
Weźmy na stół wyobraźnię. Normalne jest, że gdy czytasz książkę, wyobrażasz sobie akcje w swojej głowie, albo normalne jest, że gdy myślisz o przyszłości to wyobrażasz sobie siebie w niej. Okazuje się jednak że nie wszyscy tak mają. Ludzie są na bardzo poziomach w spektrum wyobraźni wizualnej. Ci którzy są w niej dobrzy wykorzystują ją często, a ci których wyobraźnia nie jest tak wyraźna, jest także mniej potrzebna i używają jej mniej... lub wcale!
Mianowicie są ludzie którzy wyobraźni wizualnej nie mają. Są to afatnaści, którzy są niezdolni do wyobrażania sobie obrazów w głowie. Mogą mieć sny, albo przebłyski obrazów w głowie, ale sami sobie nie mogą wywołać obrazu w umyśle.
Afantaści często nie zdają sobie sprawy, że inni mają inaczej niż oni. Podobnie nie-afantaści nie rozróżniają afantastów, ponieważ z zewnątrz afantaści niespecjalnie się wyróżniają. W czynnościach w których nie-afantaści używają wyobraźni, afantaści mają inne metody, na przykład opierające się na wyobraźni przestrzennej (relacje przestrzenne między obiektami), lub na słownych opisach.
Pewnym przeciwieństwem afantazji jest hiperfantazja - zdolność wyobrażania sobie obrazów równie wyraźnych jak przy normalnym patrzeniu. W skrajnych przypadkach hiperfantazji osoba potrafiła wejść w ścianę, bo wyobraziła tam sobie drzwi, zwykle jednak jest to po prostu wyobraźnia w HD. Jest to dużo powszechniejsza cecha i dużo mniej różni się od poziomu wyobraźni większości społeczeństwa niż afantazji. Jest również w mniejszym stopniu naukowo zbadana.
Szacuje się że w społeczeństwie afatnastów jest około 2-3%, a hiperfantastów nawet 11%.
Miejcie to na uwadze następnym razem jak poprosicie kogoś o wyobrażenie sobie czegoś, bo różnie może z tym być xD

A jak jest w Polsce z tymi procentami? Planuje to zbadać i tu prosiłbym Was o pomoc (ʘʘ) Częścią mojej pracy licencjackiej jest kwestionariusz 5-10 minutowy, gdzie możecie sprawdzić na jakim poziomie jest wasza wyobraźnia wizualna! Na koniec dostajecie wynik w punktach, oraz oszacowanie w jakim procencie populacji się znajdujecie! Zachęcam do podzielenia się w komentarzach ile punktów uzyskaliście (choć pamiętajcie - wyżej nie znaczy lepiej!). Zachęcam też do podzielenia się z waszymi znajomymi (jeżeli macie, wiem jak to jest...), czy rodziną i porównaniem ze sobą wyników!

Tutaj jest link: https://psychocracow.fra1.qualtrics.com/jfe/form/SV_eY6rKX6NjGNbDjU

Dodatkowo, by trochę podbudzić zainteresowanie postem - element #rozdajo
Z plusujących wylosuje jedną osobę która dostanie ode mnie 50zł( ͜͡ʖ ͡€) Jeżeli liczba plusów przerośnie 50, to będę losował dodatkową osobę do zgarnięcia kolejnej pięćdziesiątki, a jeżeli 100 plusów - 3 osoby dostaną po pięćdziesiątce ( ͡º ͜ʖ͡º)

#studia #ankieta #rozdajo #ciekawostki #psychologia #kognitywistyka #gruparatowaniapoziomu #harrypotter #ksiazki
Jerynia - Dowiedz się jak bardzo możemy się różnić od siebie poziomem wyobraźni! 
(A...

źródło: comment_1658235733lEvBPil97d1zhkBMDSdnWa.jpg

Pobierz
  • 88
@Jerynia Niby zdobyłem dużo punktów i potrafię sobie wiele wyobrazić ale za nic nie jestem w stanie sobie wyobrazić życia bez wyobraźni... Przecież to musi być strasznie nudne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lukas736: Po prostu jesteś przyzwyczajony do jej wykorzystywania. Ja nie mam afatnazji, ale mam na tyle słabą wyobraźnię, że zwykle jej nie używam... i jakoś specjalnie tego nie opłakuje. Są inne formy na wyobrażanie sobie rzeczy, choćby konceptualne, no i by życie nie było nudne jest wiele innych metod - telefon, książki, rozmyślania, itp itd
@bially: Z relacji ludzi co do tego testu często właśnie to słyszałem, że często jest duży problem z wyobrażaniem sobie twarzy i ludzi, a z resztą łatwo. Może to być spowodowane tym że nasz mózg bardzo dogłebnie analizuje ludzkie twarze, ma osobny obszar do tego - więc może być ciężej wyobraźni wyobrazić sobie konkretną twarz, niż np. dom, który to częściej sobie wyobrażamy i pamietamy w pewnych schematach.
@Jerynia: pamiętam że był test na wyobraźnie z jabłkiem, żeby je sobie najpierw wyobrazić, potem wyobrazić sobie że zmienia kolory, a potem że się bierze kija i uderza w jabłko które się rozbija na kawałki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Jerynia: kurde, dziwne, ogólnie nie narzekam na swoją wyobraźnię, potrafię bez problemu myśleć abstrakcyjnie, wiem że większość ludzi myśli obrazami i nigdy się nad tym nie zastanawiałem sądząc że też tak mam, ale test był dla mnie trudny i chyba tylko jedną 3 dałem w całym, osiągając zatrważające 29 punktów ¯\_(ツ)_/¯

Bardzo ciekawe, dzięki i powodzenia z licencjatem!