Wpis z mikrobloga

#gielda #xtb
Jak dokładnie jest liczone te 0.5% od przewalutowania w XTB? Np. kupuję jakiś ETF za 1000EUR i przelewam tam złotówki. Kurs wynosi, powiedzmy, 4.80 PLN = 1 EUR. To oznacza, że XTB zechce ode mnie 24 złote? 1000 x 4.8 x 0.005 ?
  • 9
@agent89: pytam jak działa taka prowizja, bo wtedy ten XTB wydaje się najkorzystniejszy z polskich giełd. I tak, słyszałem o tym, że można wyklikać konto w EUR na XTB i potem przelewać swoje kupione EUR.
@Helid i to tak jak pokazałem na przykładzie wyżej? A co jeśli mam konto walutowe i z niego będę przelewał i na konto walutowe będę chciał wypłatę? W każdym razie, te 0.5% to chyba mało jak dokonuje się dość rzadko transakcji, ale na większe kwoty?
@SiDi: Nie ma znaczenia czy zrobisz 100 transakcji czy 1 większą, prowizja za przewalutowanie będzie taka sama. W przypadku konta walutowego prowizja wyniesie zero o ile konto walutowe pozwoli ci na wymianę waluty po kursie międzybankowym (revoult, zen, aion) i darmowy przelew SEPA.
@Helid No tak tak, racja. Dzięki. Cóż, te 0.5% to chyba nie tak źle. Zwłaszcza, że można to obejść tworząc subkonto w obcej walucie jak kolega wyżej podał - chociaż w jedną stronę
@SiDi: Jeżeli wpłaciłeś do XTB PLN to musisz wyciągnąć PLN. Za przewalutowanie zawsze zapłacisz x2. Zapłacisz tez prowizje z przewalutowanie dywidendy. Akcje są kupowane za PLN i trzymane na koncie PLN. Transfer pomiędzy kontem PLN a EUR kosztuje w XTB tyle samo co transfer do innego brokera. Innymi słowy nie opłaca się.
@Helid Ok... jak wpłacę z konta walutowego lub z Walutomatu? Transakcja będzie z konta EUR na konto xtb w EUR i potem kupienie etf w EUR. Potem wyplace to przez walutomat lub bezpośrednio na moje konto walutowe. Wtedy unikam tej prowizji?
Tak. XTB nie akceptuje do wypłat pośredników płatności. Wpłacić przez pośrednika można dodając jego kartę w paypal i doładowując przez paypal. Do wypłaty potrzebujesz polskie konto bankowe w EUR. Polecam AION, który da ci polski rachunek w EUR, wymianę walut po kursie międzybankowym bez opłat (warunek konto oszczędnościowe w pln na 5000). Na początek wystarczy ci jednak karta revoult/zen aby wpłacić EUR bez prowizji i opłat za przewalutowanie. Wypłatą będziesz przejmować się