Wpis z mikrobloga

Mircy z #elektryka #automatyka (szczegolnie w #niemcy )

Jak to jest z wzorcowaniem miernikow? Jakis przepis czy cus?

W skrocie:
Jakies pol roku temu (nie pamietam) kupilismy miernik. Teraz ma byc uzyty do pomiarow w niemcowni. Wiec luz bo jeszcze nie ma roku. A tu zonk. Data wzorcowania kwiecien 2021 :/

No to na szybko na neta i sprawdzam. Na jakies stronce napisali ze przepisy jasno nie okreslaja ale powinno sie wzorcowac raz na rok, lub dwa lata jesli zachodza ku temu przeslanki (chodzilo tam o to w jakich warunkach i jak czesto jest uzywany).

Nasz jest w warunkach wrecz idaelnych i stosowany nieczesto. To ma rok czy dwa? A moze jest tak ze nowka sztuka ma dluzszy okres niz uzywany?

W instrukcji jest ze producent zaleca co rok. No ale zaleca. A przepisu nie podali.

No i teraz nie mam pojecia jak jest w niemcowni. Beda sie czepiac? Sa u nich jakies przepisy w tym temacie? Ktos cos wie?
  • 38
pomiary bez ważnego wzorcowania są nieważne


@jedyny_wolny_login: No brawo Ty. A teraz przeczytaj jeszcze raz o co pytalem.

Drobna podpowiedz:

No to na szybko na neta i sprawdzam. Na jakies stronce napisali ze przepisy jasno nie okreslaja ale powinno sie wzorcowac raz na rok, lub dwa lata jesli zachodza ku temu przeslanki (chodzilo tam o to w jakich warunkach i jak czesto jest uzywany).

Nasz jest w warunkach wrecz idaelnych i
miernik powinien mieć papier wzorcowania i tam będzie data.

Co to za miernik?


@Silikon: Papier ma. I wlasnie w tym papierze bylo ze data wzorcowania 21 kwiecien 2021.

Sonel.

Albo nie zauwazylem albo nie bylo: "data nastepnego wzorcowania"

On ma wzorcowanie wczesniej niz go kupilismy - lezal se na magazynie :P
no to 21 kwietnia 2022 uplyneło wzorcowanie.

na obecną chwilę tym miernikiem nie możesz wystawić ważnego protokołu pomiarowego


@Silikon: Super, dokladnie to samo pomyslalem.

Zastanowilo mnie jednak to co wyczytalem. "rok lub dwa w zaleznosci od warunkow" i "przepisy jasno nie okreslaja".

Wiec postanowilem zapytac mirkow - moze mieli doczynienia z takowym przepisem ktory mowi ze rok i beda chetni sie podzielic.

To ze Ty napisales ze nie moge wystawic protokolu
@gorzki99: ja pracuję w firmie niemieckiej ale w Polsce i wszystko co roku jedzie na wzorcowanie
Nie tylko mierniki parametrów instalacji elektrycznej ale detektory gazów
Uwiez że jak coś się stanie to nikt nie będzie ciebie pytał że nie wiedziałeś. Wzorcuje sie głównie dla ochrony własnej dupy.
w Polsce nie ma przepisów co określają częstotliwość wzorcowania.


@Strigiformes: Pierwsza merytoryczna odpowiedz w temacie. Czyli nie ma przepisu ktory mowi co ile wzorcowac? No i o to mi chdzilo (albo o pokazanie takowego)

ja pracuję w firmie niemieckiej ale w Polsce i wszystko co roku jedzie na wzorcowanie

Nie tylko mierniki parametrów instalacji elektrycznej ale detektory gazów

Uwiez że jak coś się stanie to nikt nie będzie ciebie pytał że
takie są ustalenia w kontrakcie


@Silikon: No i to jest merytoryczna odpowiedz.

Tylko ze w Twoim sa nie oznacza ze w moim beda.

I wlasnie dlatego pisalem o przepisy "ogolne" a nie "co klient wymaga"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: u mnie wymagają tego normy, co prawda u mnie to jest produkcja i badania po produkcji. Więc wszelkie certyfikaty, które wystawiam są na podstawie wzorcowanych mierników, kalibratorow, czujników, przekładników.
u mnie wymagają tego normy, co prawda u mnie to jest produkcja i badania po produkcji. Więc wszelkie certyfikaty, które wystawiam są na podstawie wzorcowanych mierników, kalibratorow, czujników, przekładników.


@soadfan: Z normami to nie do konca jest tak "rozowo"

Sam sie mega zdzwilem jak doczytalem ze normy nie sa obligatoryjne. To nie do konca przepisy "must have" (chyba ze klient sie na nie powola w kontrakcie)

No ja tez niby produkuje.
zobacz tu


@soadfan: Szakuniec za wklejenie. Tylko ze masz tam gdzies co oznacza "niezdatne do pomiaru"?

Bo ja caly czas o to pytam. O ten jeden przepis ktory mowi:

"urzadzenia pomiarowe MUSZA byc wzorcowane co roku" (nie raz w roku bo to roznica)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: ja produkuje transformatory i wystawiajac kartę prób powołuje się na normy. Czasami klienci pytają o świadectwa certyfikacji urządzeń badajacych.

Termin ważności urządzenia wzorcowanego określa mi laboratorium wzorcujące.
Czasami klienci pytają o świadectwa certyfikacji urządzeń badajacych.


@soadfan: Co raczej nie jest niczym dziwnym bo chca wiedziec czy to czym mierzyles nadaje sie do mierzenia :))

Tylko caly czas to samo - przepis, ustawa, rozporzadzenie, cokolwiek ktory okresla co ile trzeba certyfikowac.

Piszesz ze normy. Normy to ciut za malo jesli klient nie napisal ze ma byc zgodnie z normami.
Chcialbym jednak przepis lvl wyzej - taki obowiazujacy. Da sie?