Wpis z mikrobloga

Mircy z #elektryka #automatyka (szczegolnie w #niemcy )

Jak to jest z wzorcowaniem miernikow? Jakis przepis czy cus?

W skrocie:
Jakies pol roku temu (nie pamietam) kupilismy miernik. Teraz ma byc uzyty do pomiarow w niemcowni. Wiec luz bo jeszcze nie ma roku. A tu zonk. Data wzorcowania kwiecien 2021 :/

No to na szybko na neta i sprawdzam. Na jakies stronce napisali ze przepisy jasno nie okreslaja ale powinno sie wzorcowac raz na rok, lub dwa lata jesli zachodza ku temu przeslanki (chodzilo tam o to w jakich warunkach i jak czesto jest uzywany).

Nasz jest w warunkach wrecz idaelnych i stosowany nieczesto. To ma rok czy dwa? A moze jest tak ze nowka sztuka ma dluzszy okres niz uzywany?

W instrukcji jest ze producent zaleca co rok. No ale zaleca. A przepisu nie podali.

No i teraz nie mam pojecia jak jest w niemcowni. Beda sie czepiac? Sa u nich jakies przepisy w tym temacie? Ktos cos wie?
  • 38
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: zapis we wzorcowaniu meggera do R iso 5kV

jeżeli harmonogram Zleceniodawcy nie przewiduje inaczej, to świadectwo traci ważność w ostani dzień analogicznego miesiąca nateonegi roku (patrz data wystawienia) lub w przypadku uszkodzenia sprzętu.
  • Odpowiedz
zapis we wzorcowaniu meggera do R iso 5kV


@soadfan: No i kolejna merytoryczna informacja. Jutro jeszcze raz (tym razem dokladniej) poczytam co tam napisali. Taka informacja bedzie dla mnie wiazaca.

Nie ma "zaleca", nie ma "powinno sie" itp. Jest jasno okreslone. O takie cos mi chodzilo.
  • Odpowiedz
@gorzki99: Nie moja działka od dawna ale uniwersalna rada - nie myślałeś się po prostu kogoś mądrzejszego spytać do kogo masz numer telefonu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale tak serio - wysyłasz do laboratorium wzorcującego to ktoś tam musi ogarniać obowiązujące przepisy i normy, kupujesz Sonela to pewnie mają jakiś dział doradztwa technicznego.

Życie inżyniera mnie nauczyło że to podstawowy sposób zdobywania wiedzy ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
Nie moja działka od dawna ale uniwersalna rada - nie myślałeś się po prostu kogoś mądrzejszego spytać do kogo masz numer telefonu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale tak serio - wysyłasz do laboratorium wzorcującego to ktoś tam musi ogarniać obowiązujące przepisy i normy, kupujesz Sonela to pewnie mają jakiś dział doradztwa technicznego.

Życie inżyniera mnie nauczyło że to podstawowy sposób zdobywania wiedzy ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@gorzki99 pracuje w Austrii, moja firma ma też oddział w Niemczech, i u nas i w Niemczech każdy multimetr, suwmiarka, klucz dynamometryczny, miernik idzie co roku na kalibrację.
Bez tego pomiary są nieważne- raz moja #!$%@? zapomniał wysłać miernik i musiałem powtarzać pomiar.
  • Odpowiedz
pracuje w Austrii, moja firma ma też oddział w Niemczech, i u nas i w Niemczech każdy multimetr, suwmiarka, klucz dynamometryczny, miernik idzie co roku na kalibrację.

Bez tego pomiary są nieważne- raz moja #!$%@? zapomniał wysłać miernik i musiałem powtarzać pomiar.


@19ludwik91: Fajnie i spoko. A dlaczego raz do roku? jakies przepisy? Bo dlaczego nie raz na pol roku albo nie raz na dwa lata?
  • Odpowiedz
z tego co kojarzę ( nie odpowiadam za to, raz rozmawiałem tylko o tym) wynika to z obowiązujących przepisów.


@19ludwik91: No mnie sie tez wydawalo ze legaliaca w pl musi byc co rok bo tak mowia przepisy (w poprzedniej firmie jakies przekazniki itp byly legalizowane co rok a to mnie jeszce utwierdzilo w tym mniemaniu. No ale zglupialem jak szukalem i nie znalazlem takiego przepisu. Dlatego pytam o takowy przepis.
  • Odpowiedz
@gorzki99 zajmuje się tym TÜV w Niemczech. Oni mają też oddział w Polsce. Dzwoń tam, może podadzą ci przepis.

Tylko nie wiem co to da- i tak masz nieważny miernik. Ja bym walił do Sonela, w miarę dobry mieli support kilka lat temu, może coś ugrasz tym że sprzedali leżak magazynowy.
  • Odpowiedz
i tak masz nieważny miernik


@19ludwik91: No wlasnie. Na jakiej podstawie niewazny? Bo nam sie tak wydaje? Bo zawsze sie robi badania co rok? Bo tak wypada?

Serio nie czaisz o co mi chodzi? Dlaczego niewazny? Bo tak sie "utarlo" robic badania co rok?

I zeby byla jasnosc - ja nie jestem przeciwny temu zeby kalibrowac. To ma byc. Tylko co ile i z czego to wynika?

BTW ja nie jestem
  • Odpowiedz
Jeśli twoja firma ma ISO 9001 to co roku


@19ludwik91: Z tego co mi wiadomo to nie ma :P

Ale juz z technicznego punktu widzenia. Firma ustala co ile ma byc legalizacja? Wytyczne producenta to rozumiem. A co jak wytyczne producenta beda co 2 lata a firma (bo ma iso) ustala na co roku? Jaki to ma sens?

Wiem ze sie czepiam wiec nie odbieraj jako atak. Tylko ze widze tyle
  • Odpowiedz
@gorzki99
Z technicznego punktu widzenia, nie ma to sensu, jak większość rzeczy zawartych w ISO ( ͡~ ͜ʖ ͡°) dla ciekawostki to wg ISO niektóre urządzenia pomiarowe powinny być codziennie kalibrowane
(Ale tylko w firmie, wewnętrznie, nie że przez laboratorium), a co roku przez firmę zewnętrzną.

Coś tak czuję że czepiasz się bo szukasz dupochronu na rozmowę z przełożonym ( ͡°( ͡° ͜ʖ(
  • Odpowiedz
Coś tak czuję że czepiasz się bo szukasz dupochronu na rozmowę z przełożonym


@19ludwik91: Nope to ja che szukac czegos co zrobi dupochron przelozonemu :PP

A nawet nie chce - ja chce po prostu sie dowiedziec jak to prawnie wyglada.

A nie wyglada :PPP

jak większość rzeczy zawartych w ISO


Panie ja przykrecalem PE (taki zolto zielony przewodzik :PP) do plastikowego zacisku bo tak sobie klient zyczyl. Nie musisz mi mowic
  • Odpowiedz
dla mnie to sprawa dla Behapowca( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@19ludwik91: Pomimo ze do BHPowcow podchodze z negatywnym nastawieniem to nasza nie robi problemow.

Jak dla mnie to moja dzialka. Konczy sie miernikowi legalizacja to zgalszam i mienik leci na legalizacje. Ja go uzywam i ja wiem kiedy mu sie konczy a nie BHP. BHP raczej nie jest od tego.

Ale jednak wolalbym sie czyms podeprzec wysylajac go.
  • Odpowiedz
@gorzki99 ja mam doświadczenie że Behapowiec odpowiada za to- ma ewidencję urządzeń i jest odpowiedzialny za ich kalibrację.

Tak jak ci przetłumaczyłem.według tego linku który podałem.Jeśli nie posiadacie ISO, to powinien być w firmie dokument, spis urządzeń podlegających kalibracji. Do tego, w dokumencie powinny być zawarte interwały kalibracji. I firma wewnętrznie ustala te interwały w oparciu o specyfikację urządzenia, użytkowników, warunki użytkowania i jeszcze inne.

Jeżeli nie jesteś kierownikiem jakości/Behapowcem/ kimś kto
  • Odpowiedz