Wpis z mikrobloga

Jak rozkładacie sobie wakacje kredytowe w 2023 roku? Czy zawsze najlepszą opcją jest (zakładając nadpłacanie kredytu) jak najszybsze wykorzystanie wakacji tzn. wzięcie ich w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku?

U mnie na przykład aktualizacja oprocentowania (WIBOR 6M) odbędzie się pod koniec lutego, toteż mam rozkminę czy nie lepiej wakacje wziąć w marcu, bo prawdopodobnie oprocentowanie wzrośnie.

Jak to jest u was?

#kredythipoteczny #nieruchomosci #wakacjekredytowe
  • 74
  • Odpowiedz
Czy zawsze najlepszą opcją jest (zakładając nadpłacanie kredytu) jak najszybsze wykorzystanie wakacji tzn. wzięcie ich w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku?


@piechurek9: a czy ustawa nie jest tak napisana, że w tym roku można wziąć cztery miesiące, a na kolejny rok musisz brać już zgodnie z harnonogramem?
  • Odpowiedz
@KakaowyTaboret: a ile masz kapitału do spłaty? Bo jeśli ponad 300 tys. to praktycznie nadpłata kapitału będzie nieodczuwalna dla odsetek. Ot sztuka dla sztuki, a tak będziesz miał motywację, aby odłożone środki z 2 miesięcy nadpłacić.
  • Odpowiedz
@KakaowyTaboret: Nie wiem co w tym śmiesznego. W moim przypadku nadpłata całości kapitału z programu wakacji kredytowych dla kredytu 500 tys. złotych obniża ratę tylko o 50 złotych. Kwota praktycznie nieodczuwalna dla miesięcznej raty, chociaż z perspektywy całości kredytu rozłożonego na x lat daje to ładną kwotę, ale w skali miesięcznej są to zaledwie "grosze".

Kwestia tego jaki ktoś ma rygor oszczędzania, jak ma skonstruowaną umowę z bankiem (czy płaci prowizje
  • Odpowiedz
@witos: No to, że formalnie wakacje są dla osób które mają problemy finansowe i ludzie mają brać je z głową i analizować, czy są im naprawdę potrzebne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Tatiagla Przecież ten program się opłaca.

Jak ktoś się uprze to może kredyt skrócić o więcej miesięcy niż wynosiły wakacje kredytowe i jeszcze zostanie na nadpłatę kapitału by zmniejszyć ratę.

Nie wiem z jakiego powodu wg. Ciebie osoby które chcą skorzystać mają problemy finansowe.
  • Odpowiedz
@Tatiagla: Nadal nie rozumiem co to ma do rzeczy? Gdyby wakacje były dla osób mających realne problemy finansowe, to wprowadzono by dodatkowe kryteria. Głupotą jest nie wziąć tych wakacji pod warunkiem, że kasę przeznaczy się na nadpłatę.
To tak jak z 500+ - mimo że jestem przeciwny temu programowi, biorę 2x 500+ na moje dzieci, bo minimalizuję swoją stratę, gdyż państwo na to 500+ zabiera mi 800+.
Analogicznie - bank zabiera
  • Odpowiedz
@KakaowyTaboret: bo tak wynika ze słów osób, które napisały ustawę, ale zauważyły, że obejmuje ona za dużo osób i skorzysta z niej ta zła mityczna klasa średnia, która na nieproporcjonalnie za duże zarobki w stosunku do osób, które zarabiają minimalną.

Jak ktoś się uprze to może kredyt skrócić o więcej miesięcy niż wynosiły wakacje kredytowe i jeszcze zostanie na nadpłatę kapitału by zmniejszyć ratę.


@KakaowyTaboret: W momencie gdy ktoś dąży
  • Odpowiedz
@witos: no okradasz mój portfel. Tacy jak ty przyczynili się do inflacji w tym kraju, bo korzystają z wszelkich programów socjalnych, co odbija się na tym, że z roku na rok płacę coraz większe podatki oraz płacę między innymi wyższe raty, bo rząd rozdaje takim jak ty na bombelki czy właśnie hamuje spłaty rat wakacjami kredytowymi, co przyczyni się do dalszego wzrostu stóp procentowych.
  • Odpowiedz
@Tatiagla: Winnym inflacji jest rząd, który powprowadzał te debilne programy żeby wygrać wybory i utrzymać się przy korycie, a nie ludzie, którzy z nich korzystają. Tak samo na inflacji tracę jak i ty, tylko ja mam możliwość tę stratę zmniejszyć, a ty nie masz i przez to masz bul dupy. Poza tym na #!$%@? brałeś kredyt, w którym ratę masz 7 tys.? Wziąłeś prawie bańkę kredytu na zmiennej przy najniższych stopach
  • Odpowiedz
@Tatiagla pytanie- korzystałeś np z szkolnictwa wyższego lub komunikacji miejskiej? Jeśli tak to okradasz mój portfel ( )

Równie dobrze @witos może się Ciebie czepiać że kasa na Twoją emeryturę będzie szła z pracy jego dzieciaków ¯_(ツ)_/¯ bo tak jest stworzony system emerytalny.
  • Odpowiedz