Wpis z mikrobloga

Bez filozofii na dłuższą metę nie zrobi się dobrej nauki, chociaż nie każde badanie naukowe wymaga rozgrzebania filozoficznych problemów.

Do dyskusji nie zapraszam, bo ci co kumajo filozofię to wiedzo, a ci co ślinią się do I fucking love science i podobnych stron pewnie nie zrozumiejo albo nie chco.

#heheszki #filozofia #nauka #humorobrazkowy #shitwykopsays #pdk #memy
Sebastjan - Bez filozofii na dłuższą metę nie zrobi się dobrej nauki, chociaż nie każ...

źródło: comment_1659291880KTV9DXmeuJ0XqD902XLmq8.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
@Sebastjan: widać sam też tego artykułu nie przeczytałeś albo zwyczajnie źle zrozumiałeś, bo jest tam jasno napisane:

Słynny logik Bertrand Russell stwierdził kiedyś, że nauka zajmuje się tym co wiemy, podczas gdy filozofia dotyczy tego czego nie wiemy. Zdanie to traktuję z przymrużeniem oka, ale niewątpliwie zawiera cenną wskazówkę w poszukiwaniach różnic między nauką i filozofią.

Nie zmienia to faktu, że granica jest dostrzegalna. Naukowców krępują bezwzględne więzy metodologii badań. Więzy
  • Odpowiedz
@KubaGrom: Wiesz co, filozofia nie ma jednego kolektywnego zdania na temat ogółu nauk humanistycznych. Filozofia jako dyscyplina leży blisko nauk humanistycznych (a wg klasyfikacji ministerialnych po prostu do nich należy) i nauki humanistyczne bogato czerpią z filozofii - ot choćby weźmy takie koło hermeneutyczne. A np. taka psychologia, zaliczana do nauk społecznych, wywodzi się bezpośrednio z filozofii i słusznie albo niesłusznie się od niej oderwała, próbując wykorzystywać metodę naukową i próbuje
  • Odpowiedz
@KubaGrom: Mógłbyś też w ramach filozofii nauki spokojnie dyskutować o tym, czy np. takiej polonistyce przysługuje status nauki. Albo nawet czy psychologia lub socjologia są naukami. Albo czy matematyka jest, to może być trudniejsza kwestia.
  • Odpowiedz
@Sebastjan: Nie odpowiedziałeś mi na pytanie. Jak nazywa się ta metoda erystyczna, że zmienia się sens zarzutu i odpowiada na ten zmieniony?

Zarzut: nauki humanistyczne to nie za bardzo nauka
Twoja odpowiedź: jeśli z ogółu nauk humanistycznych wyciągniemy tylko filozofię i będziemy oceniać tylko ją to jest bardzo ważna w nauce, i to dowodzi na temat innych dziedzin humanistycznych że ja #!$%@? nie wiem

Co mówi filozofia o takim argumentowaniu?
  • Odpowiedz
@KubaGrom: napisałeś

To powiedz co mówi filozofia o ocenie ogółu nauk humanistycznych na podstawie jednej z nich?


Dostałeś odpowiedź w pierwszym zdaniu:

Wiesz co, filozofia nie ma jednego kolektywnego zdania na temat ogółu nauk humanistycznych


Jeśli oczekujesz że napiszę ci tu referat na temat naturalizm vs antynaturalizm w filozofii nauki to się nie doczekasz. Filozofia jako dyscyplina nigdy nie orzekła, że nauki humanistyczne to nie nauki.
  • Odpowiedz
Światopogląd to Twoje przekonanie o tym, że współcześnie w nauce filozofia nie odgrywa roli.


@Sebastjan: światopogląd to stwierdzenie faktu, że filozofia stała się dosłownie nauką a obecni "filozofowie" zajmują się abstrakcją? xD
  • Odpowiedz
- czy będziesz dalej zgrywał bordo-eksperta od wszystkiego z wybujałym ego i monopolem na "stwierdzanie faktów"?


@Sebastjan: odniosę się, każdemu zdarzają się wpadki i nie ma ludzi nieomylnych, do tego znowu użyto słowa "wierzę"¯\_(ツ)_/¯ a ja nie jestem od wiary, jak coś to gadaj z duchownymi
  • Odpowiedz