Wpis z mikrobloga

@kuraku: Bardzo dobrze podsumowales temat, ilość dzbanów, która w każdej możliwej sytuacji broni kierowców, a demonizuje rowerzystów/pieszych jest przerażająca.

To jest niesamowite, że dla kierowcy zawsze się znajdzie usprawiedliwienie na wymuszanie pierwszeństwa na rowerzystach, a to kiepska widoczność, a to droga źle poprowadzona, a to znaki mylące, a to "masz pierwszeństwo ale ja mam przewagę" i ciągłe proszenie o zrozumienie. Szkoda że takiego zrozumienia nie mają dla rowerzystów którzy nie jadą
@kuraku: @menmikimen: tak tak, mieszkam niedaleko, to rondo przy targpiascie we wroclawiu, to jest #!$%@? generalnie w ktorym jest zjazd z trasy srodmiejskiej obwodnicy

wiadomo, ze najlepiej pisac jacy to kierowcy zli, ale #!$%@? ten konkretny na rowerze wylania sie zza wiaduktu betonowego, i zauwazcie ze on jedzie szybko, w tempie jak samochod na rondzie.. sam jezdze tamtedy na rowerze, po drugiej stronie ronda jest dokladnie takie samo miejsce, ja
@dr3vil: @kuraku.

4. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub

na nie wchodzących lub wjeżdżających.


@hipek99:

jak już coś wstawiasz to sprawdź czy jest aktualne.
Punkt 4 został uchylony z dniem 2021-12-02

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002065

https://lexlege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-oraz-spraw-wewnetrznych-i-administracji-w-sprawie-znakow-i-sygnalow-drogowych/
Pobierz
źródło: comment_1662112380cskzItuDOmvDdEoQ3fUZkt.jpg
@wstalemwczesnierano: tam oprócz kawałka betonu jest jeszcze słońce które kierowcy świeci w oczy, nie lekceważyłbym tego. To bardzo utrudnia znalezienie hamulca w Audi. Kierowca nie może odczytać znaków, nie widzi przejścia, nie widzi ścieżki rowerowej, nie może znaleźć hamulca. Jak on ma sie zatrzymać? Niewykonalne. W takiej sytuacji rowerzysta powinien zwolnić do zera zsiąść z roweru, #!$%@?ć go do rowu i do domu wrócić piechotą.
ze on jedzie szybko


@elo_: no sorry, nie jedzie. Zatrzymał się do zera na kilku metrach.

@Mintaa: w PoRD nadal wisi. I ja nie widzę podstaw do takiego rozróżnienia, o którym @dr3vil pisał. Jest wymienione "zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość" i dlaczego należy to zrobić. A nie zachować szczególną ostrożność, a gdy będzie pieszy wchodzący, to zmniejszyć prędkość, tak aby mu nie wadzić.

Oczywiście zakładam, że mogę się mylić, że
nie, rowerzysta miał pierwszeństwo, a mimo tego zachował szczególną ostrożność


@kuraku: Mimo tego? Sugerujesz, że rowerzysta wjeżdżający na przejazd dla rowerów nie miał takiego obowiązku, bo ma pierwszeństwo, a zachowanie szczególnej ostrożności to jedynie wyraz jego dobrej woli? Ciekawe. Bardzo ciekawe. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wprowadzali pierwszeństwo na przejeździe to wszyscy rowerzyści mieli rzucać się nagle pod koła samochodów. Jakoś tego nie zrobili.


@hipek99: A
Mimo tego? Sugerujesz, że rowerzysta wjeżdżający na przejazd dla rowerów nie miał takiego obowiązku, bo ma pierwszeństwo, a zachowanie szczególnej ostrożności to jedynie wyraz jego dobrej woli? Ciekawe. Bardzo ciekawe. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@ZygmnuntIgthorn: nie, mówię, że zachował pomimo tego że miał pierwszeństwo. Kierowca miał obowiązek ustąpienia i skoro nie ustąpił, to raczej szczególnej ostrożności nie zachował. Reszta to już twoja radosna interpretacja. Szczególną ostrożność powinieneś
nie, mówię, że zachował pomimo tego że miał pierwszeństwo.


@kuraku: Ty wiesz co znaczy słowo pomimo?

mimo «przyimek oznaczający rozbieżność między tym, co się dzieje, a tym, czego się należało spodziewać, np. Mimo późnej pory wyszedł na spacer.»

https://sjp.pwn.pl/sjp/mimo;2483530.html

Kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Bez względu na to, czy ma pierwszeństwo, czy nie. Posiadanie pierwszeństwa i obowiązek zachowania szczególnej ostrożności nie są w żaden sposób
@kuraku: rowerzysta też powinien zwolnić a nie ja mam pierwszeństwo więc jadę. Prawo jest z dupy w normalnym świecie większy ma pierwszeństwo. Bez sensu są nowe przepisy powinno być tak jak było że pieszy/rowerzysta czeka na ustąpienie a kierowca ma ustąpić gdy widzi że ktoś czeka. Podwójna odpowiedzialność a nie zrzucanie wszystkiego na kierowcę który ma mniejsze pole widzenia i mniej czasu na zereagowanie