Wpis z mikrobloga

@viruzzet u nas to wyglądało tak.
-Ile zajmie Ci to zadanie?
- 5 dni
- czemu 5 dni? Mi by to zajęło dzień
- Bo jestem nowy, nie znam kodu tego komponentu + zawsze może coś się zesrać
- wpisz mu dwa dni
A potem wielkie zdziwienie, że faktycznie może i zajęło 4 dni ale trzy inne bratnie komponenty się zesrały na trzy tygodnie przez spaghetti code i naprawa tego trwała swoje
  • Odpowiedz
@bootcamp_java_developer: a skąd ta presja? musisales codziennie brać nowego taska czy jak? ja czasem biore taska na dzień a robię go 3 dni i nikt sie nie czepia, czasem na daily sie powie ze cos sie testuje, jakaś zależnośc nie działa albo poprostu ze trzeba testy dopisać itd, zamiast narzekać na scrum trzeba sie nauczyc opowiadać o swojej pracy jakby się było najbardziej zajętym człowiekiem na świecie
  • Odpowiedz
-Ile zajmie Ci to zadanie?

- 5 dni

- czemu 5 dni? Mi by to zajęło dzień

- Bo jestem nowy, nie znam kodu tego komponentu + zawsze może coś się zesrać

- wpisz mu dwa dni

A potem wielkie zdziwienie, że faktycznie może i zajęło 4 dni ale trzy inne bratnie komponenty się zesrały na trzy tygodnie przez spaghetti code i naprawa tego trwała swoje :D

A tak jak wymieniłeś- wszystko
  • Odpowiedz
Ale pamiętam że to pierwszy raz jak zetknąłem się z pracą w Sprintach poczułem presję w pracy taką jakiej nie czułem nigdy wcześniej pracując w projektach bez Scruma i zacząłem robić darmowe nadgodziny by dowieźć na czas - koniec Sprintu.

gość który prowadzi Scruma i retro jest moim managerem z firmy gdzie jestem oddelegowany i jest też klientem zarazem. Pracuje przez kontraktornię. Więc ni #!$%@? nie mogę zwrócić mu uwagi.

Scrum Masterem
  • Odpowiedz
ja czasem biore taska na dzień a robię go 3 dni i nikt sie nie czepia, czasem na daily sie powie ze cos sie testuje, jakaś zależnośc nie działa albo poprostu ze trzeba testy dopisać itd


@mirasKo-Kalwario: Do czasu aż trafi się nadgorliwiec, który będzie chciał war rooma robić, bo to powinno zająć jeden dzień
  • Odpowiedz
responding to change czyli na ostatni moment ej a mozesz (..) / a klient jeszcze chcial (..) to nie powinno chyba dlugo zajac? XD a tu jeb musisz rozgrzebac wszystko


@peoplearestrange: a kto Ci broni reagować profesjonalnie? Zgodnie z agile masz prawo zrewidować bieżący plan jeżeli pojawią się nowe wymagania. To że pomijasz etap modyfikacji planu i od razu przechodzisz do grzebania żeby jak najszybciej wrócić do spokojnej realizacji nieaktualnego planu
  • Odpowiedz
@bootcamp_java_developer: Takie coś to idealny sposób na wypalenie się zespołu. Sam mam średnio ponad 5 lat na mojego podwładnego w firmie, głównie dlatego, ze maja realistyczne terminy realizacji oraz brak presji przez większość roku. Wiadomo, czasem trzeba podkręcić atmosferę, ale bez przesady.
  • Odpowiedz
zacząłem robić darmowe nadgodziny by dowieźć na czas

Nie lubię, że przyzwyczajają PM-ów, że mogą wrzucić dowolną ilość zadań, przekraczającą możliwości zespołu.

i w czym Ci to przeszkadza? To problem PMa że nie potrafi planować.


@MilionoweMultikonto: a powiedz mi, skąd PM ma wiedzieć, że źle planuje, skoro taki niewolnik jeden z drugim będzie po cichu robić nadgodziny, bo boi się odezwać? PM wtedy dostaje potwierdzenie, że sprint dobrze zaplanowany, bo wszystkie
  • Odpowiedz
Scrum Masterem jest gość z firmy do której jestem oddelegowany z kontraktornii i de facto jest to klient. Nie mogę do niego fikać.


@bootcamp_java_developer: Jeśli się boisz rozmawiać z klientem to zgłoś to komuś w kontraktowni. Jak rzucisz papierem to zapytają się dlaczego, ty wylejesz swoje żale a oni wtedy spytają dlaczego tego nie zgłaszałeś - co im wtedy powiesz? Jak zgłosisz problem to niekoniecznie zostanie on rozwiązany ale przynajmniej będą
  • Odpowiedz
@Gumaa: skąd PM ma wiedzieć? To jego robota xD robiłem kiedyś jako scrum master i to była dla mnie podstawa zakładać margines błędu i zostawiać na sprincie czas na zabawę. Dzięki temu mój zespół był zmotywowany żeby dowozić taski przed czasem tym, że będziemy się doskonalić, a nie tym że będzie trzeba świecić oczami za niedotrzymanie zobowiązań.

PM naturalnie widzi efekt, tylko pytanie czy obserwuje właściwe metryki i czy w ogóle
  • Odpowiedz
a powiedz mi, skąd PM ma wiedzieć, że źle planuje, skoro taki niewolnik jeden z drugim będzie po cichu robić nadgodziny, bo boi się odezwać?


@Gumaa: sorry że nie odpowiedziałem konkretnie. Otóż mając świadomość że pracuję z introwertykami i będąc managerem wiem że to na mnie spoczywa odpowiedzialność za wyciągnięcia z nich tych informacji jakie są realne estymaty. Natomiast micromanager świadomie lub nie będzie ludzi nakłaniał do robienia po godzinach i
  • Odpowiedz