Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@pogop: oba wyniki prawidłowe, po prostu inna konwencja przyjęta, jeden liczy od lewej, drugi od prawej, czy głupoty gadam?
Standardowo wykonuje się działania od lewej, ale nic nie zakazuje liczenia od prawej zachowując kolejność działań?
  • Odpowiedz
@pogop: przed reformą 1914 roku znak dzielenia był interpretowany jak ułamek, więc wszystko po prawej było liczone w pierwszej kolejności:
6÷2(2+1) = 6 / (4+2) = 6 / 6 = 1

Po reformie 1914 roku jedyną poprawną interpretacją jest sama kolejność działań:
6÷2(2+1)=(6÷2)x(2+1)=3x3=9
  • Odpowiedz
@pogop: @Alky:
Kiedyś to sprawdzałem i kalkulator liczy a÷b, gdzie a=6, b=2(2+1). Nie wiem dlaczego ale na telefonie liczy to jako a÷b*c, gdzie a=6, b=2, c=2+1. Stąd taka różnica.
Nie chciało mi się jednak szukać i sprawdzać dlaczego tak jest. Kalkulator na telefonie sądzi czy ma w kodzie że pomiędzy cyfra a nawiasem - 2() jest znak mnożenia.
Gozd - @pogop: @Alky:
Kiedyś to sprawdzałem i kalkulator liczy a÷b, gdzie a=6, b=2(2...

źródło: comment_1663406666xKxgLRIBJGDNF0I8VMvbb4.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@pogop: problem polega na tym, że operator mnożenia niejawnego (numer a potem nawias) w części interpretacji jest wyżej niż jawnie użyty operator mnożenia i dzielenia.

W tej interpretacji:

6/2(1+2) = 1

a

6/2*(1+2) = 9

bo 2(1+2) czytamy jako (2*(1+2))

Jest to przyjęcie interpretacji z równań z niewiadomymi gdzie b/2a == b/(2a), a nie (ab/2)
  • Odpowiedz
@Alky: i to jest dobra odpowiedź! Nawet zapis dzielenia wskazuje na to jak było to interpretowane, tj. kropka (przedstawiająca licznik), kreska (przedstawiająca znak dzielenia), kropka (przedstawiająca mianownik)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@pogop: przed reformą 1914 roku znak dzielenia był interpretowany jak ułamek, więc wszystko po prawej było liczone w pierwszej kolejności:

6÷2(2+1) = 6 / (4+2) = 6 / 6 = 1


Po reformie 1914 roku jedyną poprawną interpretacją jest sama kolejność działań:

6÷2(2+1)=(6÷2)x(2+1)=3x3=9

@Alky: no to mi się bardziej podobało przed reformą ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@efek: alternatywna matematyka ( ͡º ͜ʖ͡º)
Żeby zachować logikę interpretacji "przedsoborowej", mianownik wystarczy wsadzić w nawias (miałem to w pierwszej gimbazjum, ale miałem też nauczycielkę, która opublikowała kilka książek popularnonaukowych na ten temat):
6 / 2(2+1) = 6÷(2(2+1))
  • Odpowiedz
przed reformą 1914 roku znak dzielenia był interpretowany jak ułamek, więc wszystko po prawej było liczone w pierwszej kolejności:

6÷2(2+1) = 6 / (4+2) = 6 / 6 = 1


Po reformie 1914 roku jedyną poprawną interpretacją jest sama kolejność działań:

6÷2(2+1)=(6÷2)x(2+1)=3x3=9


@Alky: i ponad 100 lat pozniej wszyscy jebia bledy i jak im sie to powie to sie powoluja na jakis 1 podrecznik sprzed wiekow
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Alky: a przed reformą wystarczyło wsadzić w nawias (6÷2) i też by było po nowemu.
(6÷2)(2+1)=9

Ja bym wprowadził znał ÷ do dzielenia po staremu, a po nowemu wg kolejności : i po sprawie. Ale w 1914 nikt mnie o zdanie nie zapytał.
  • Odpowiedz