Wpis z mikrobloga

Cze Mirki, znalazłem na strychu pudło ze starymi zdjęciami rodzinnymi na slajdach pociętych na klatki w ramkach do rzutnika oraz kilkanaście rolek negatywów. Chcę je zdigitalizować samodzielnie. Pogrzebałem trochę po starych forach, na wypoku, na youtube, widzę że obecnie skanerów do przeźroczy na rynku jest mało i zaczynają się od 1500 (nawet za leciwe v500 trzeba dać ok.1000). Alternatywą wydaje się być fotografowanie tych przeźroczy cyfrówką po zbudowaniu odpowiedniego stanowiska. Na tym filmie typ ciekawie opowiada o obu metodach digitalizacji:

https://youtu.be/9y9btMiYiUk

Moją potrzebą jest uzyskanie minimalnie przyzwoitej jakości kopii cyfrowej tych materiałów (wstępne próby smartfonem nie dają zadowalających efektów), możliwie najniższym kosztem, w związku z tym prośba o pomoc w doborze jakiegoś starego używanego body i obiektywu z założeniem że ma służyć tylko jako "skaner" a po skończonej robocie trafić na olx albo na strych.

Mam świadomość że digitalizacja czy to skanerem czy aparatem wymaga późniejszej obróbki oraz że ogólnie z aparatem jest więcej zabawy.

Doradżcie proszę czego szukać, w szczególności jaki obiektyw nada się najlepiej żeby uniknąć jakiegoś winietowania czy innych przypadłości jak na tym filmie. Widzę że na alle/olx jest całkiem sporo starych lustrzanek w budżecie do 500 PLN z różniącymi obiektywami ale słabo się na tym znam.

#fotografia #fotografiaanalogowa #zdjecia
  • 9
Widzę że na alle/olx jest całkiem sporo starych lustrzanek w budżecie do 500 PLN z różniącymi obiektywami ale słabo się na tym znam.


@novicky99: Zwłaszcza że gościu na tym filmiku cyka foty negatywów aparatem za 10 koła i obiektywem za 3-4 tysiące z bardzo krótką odległością ostrzenia. Na pewno uzyskasz ten sam efekt nie znając się na fotografii i sprzęcie jakimś starym gównem z kitowym obiektywem pamiętającym czasy analogów.
@Iskaryota: heh, bynajmniej nie oczekuję takiego samego efektu, jedynie czegoś lepszego niż fotki robione smartfonem czy też starym zakurzonym kompaktem. Chyba że nie ma takiej możliwości w założonym budżecie 500-800 PLN?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@novicky99: ja kupiłam niedawno skaner do klisz i slajdów. Dupy to nie urywa, ale na moje potrzeby do zabawy jest spoko. Jest podajnik do slajdów w ramkach. Trochę roboty przy tym i tak jest, ale za to skaner kosztował około stówki. ¯\_(ツ)_/¯
Może mają to na stronie w sprzedaży jeszcze.
@catch: a co masz? Na wstępie odrzuciłem te najtańsze skanerki zniechęcony dramatyczną jakością obrazów z jakiegoś lidlowskiego wynalazku u znajomego.
Teraz widzę że na alle są też dość tanie "akanerki" z logiem reflecta (ponoć uznana marka). Ktoś miał styczność z modelami x22 / x33 / x66 itp?