Wpis z mikrobloga

Październik
Cnota i dobroć

Stoicyzm na dziś – 21 października
Oznaki dobrego życia

„Twe wahania są dowodem na to, że nigdzie nie odnalazłeś sensu sztuki życia – ani w logice, ani w bogactwie, ani w sławie, ani w żadnych przyjemnościach. Nigdzie. W czym więc on tkwi. W robieniu tego, czego wymaga natura ludzka. Jak to osiągnąć? Posługując się zasadami jako źródłem pragnień i czynów. Jakie są to zasady? Związane są one z dobrem i złem. To przekonanie, że dla człowieka nie jest dobre nic prócz tego, co rodzi sprawiedliwość, opanowanie, odwagę i wolność, oraz że nie jest złe nic prócz tego, co niszczy te rzeczy”.
– Marek Aureliusz, Rozmyślania, 8.1.(5)

Jaki jest sens życia? Po co się urodziłem? Większość z nas szuka odpowiedzi na te pytania – czasem w młodości, a czasem dopiero w starszym wieku. Rzadko udaje nam się odnaleźć kierunek. Wynika to jednak z tego, że błędnie podchodzimy do zadania. Viktor Frankl w książce Człowiek w poszukiwaniu sensu pisze, że nie chodzi o to, byśmy zadawali pytanie. To nam jest odo zadawane, a nasze życie jest odpowiedzią na nie.

Ani podróże, ani lektury, ani mędrcy nie powiedzą Ci tego, czego chcesz się dowiedzieć. To Ty musisz znaleźć odpowiedz w swoich czynach, w dobrym życiu, będąc uosobieniem oczywistych zasad, takich jak sprawiedliwość, samokontrola, odwaga, wolność i powstrzymywanie się od złego.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 18