Wpis z mikrobloga

2568 + 1 = 2569

Tytuł: Pani Jeziora
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: Fantasy
Ocena: ★★★★★★★★

Ostatni tom przygód Wiedźmina Geralta z Rivii i jego podopiecznej Ciri. Tom słabszy od poprzednich, chyba głównie przez brak pomysłu na wydarzenia dziejące się wokół głównych bohaterów. No, może pobyt w Toussaint ratuje sytuację. Sporą część tomu zajmują jednak wszelkiego rodzaju wstawki, których bohaterami są postaci albo kompletnie nieznane czytelnikowi (kadeci szkoły oficerskiej), albo o marginalnym znaczeniu (Jarre, Shani). Mieliśmy już w sadze do czynienia z takimi zabiegami, ale tutaj są nagromadzone znacznie gęściej.

Zakończenie niektórym nie przypadnie do gustu, jednak nadal jest to koniec epickiej sagi obfitującej w wydarzenia, ciekawe dialogi, świetne postaci pierwszo i drugoplanowe oraz specyficzny humor. I nawet te dziwactwa inspirowane Królem Arturem nie przysłoniły mi przyjemności z powrotu do sagi.

#bookmeter
kulfon_wulkanizator - 2568 + 1 = 2569

Tytuł: Pani Jeziora
Autor: Andrzej Sapkowsk...

źródło: comment_1668323766iSAPU2BwpVB0Y46AaELQ44.jpg

Pobierz
  • 22
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.1 / 10) (14 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-12-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-04-22 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-04-21 - Użytkownik hikarukimura ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
@ArekMaupa: OP ma inne zdanie niż ty i już go musi coś boleć? Lodu kolego.
Jestem podobnego zdania, książki Sapkowskiego średnio mi się podobały, były bardzo chaotyczne i płytkie, brakowało mi czegoś, co by mnie wciągnęło, a ja często patrzyłem ile zostało do końca. Trochę mi zalatywało tym, że Sapkowski to po prostu słaby pisarz. Ale to tylko i wyłącznie moje zdanie, nie każdy się z nim musi zgadzać.
@kulfon_wulkanizator jak mnie boli zakończenie całej sagi... Chodził sobie wiedźmin po świecie przez dziesiątki lat, zabijał magików, potwory, no #!$%@? wszystko. A swoje życie skończył bo go jakiś wieśniak dźgnął widłami. No #!$%@? nie mogę, nie rozumiem jak można tak zrobić. Panie Sapkowski wstydź się Pan.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@zustdodupy: dla mnie właśnie Sapkowski jest wspaniałym pisarzem, tzn genialnie potrafi stawiać literki obok siebie, ale jest słabym kreatorem historii.
To samo zresztą było u Husytów, których ubóstwiam. Ale jednak ciągłość fabularna oparta była na corusz to kolejnych porwaniach Reinmara i innych deus ex machinach.
Zakończenie też jest takie trochę meh.
@kulfon_wulkanizator: fabularnie średnio, jak cała saga o Wiedźminie, ale wątki militarne i polityczne to zwyczajne mistrzostwo świata. Dialogi, humor i ogólny klimat również.
Jak zauważył @Krisskow - Bitwa pod Brenną, znana też jako bitwa pod Starymi Pupami dla mnie jest świetnie opisana. A przeplatanie opisu wydarzeń prosto z pola bitwa z narracją z kroniki historycznej jest genialnym motywem.
Ogólnie jednak Sapkowski trochę za bardzo inspirował się tutaj bitwą pod Waterloo, ale
@agdybytak: poczekaj, powoli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Opowiadania są super, mikro wątki są super, postacie drugo i trzecioplanowe są super. Jeśli miałbym po prostu wskazać najsłabszy punkt całości to właśnie fabuła w ogólnym ujęciu. Z biegiem powieści czuć zwyczajnie, że gdy autor zaczynał pisać, nie znał zakończenia i trochę na siłę doklejał poszczególne elementy na kolejnych etapach. Ale czy to razi? Nie aż tak bardzo, książki Sapkowskiego