Wpis z mikrobloga

Cudownie jest mieć nareszcie piekarnik elektryczny. Wsadzam ciasto, a wyjmuje chleb. Bez miliona kombinacji. Góra idealnie chrupiąca, a spód nie zwęglony. A i tak jeszcze nie ogarnąłem funkcji parowej, bo podobno dopiero wtedy nowy nabytek pokazuje pełnię możliwości.

Chleb pszenny na zakwasie żytnim.
Zakwas 100g mąki żytniej T2000 i 110g wody.
Ciasto:
450g mąki chlebowej T750 z Ciechanowca,
60g mąki żytniej T2000. Mąka 'Basia żytnia pełnoziarnista',
290g wody,
17g soli,
Sezam jako posypką.

Pieczony pod przykryciem 25 minut w 230 stopniach, następnie 12minut bez w 210 stopniach.

#bojowkapiekarska #chleb
ciken - Cudownie jest mieć nareszcie piekarnik elektryczny. Wsadzam ciasto, a wyjmuje...

źródło: comment_1668328530nVTeWwnUX1yC8eOfWpwSui.jpg

Pobierz
  • 12
@prop: zakwas rośnie przez noc. Jak podwoi objętość to dodaje do wody z mąką i czekam jakieś 50minut aż to się wszystko nawodni. Dodaje sól i wyrabiam jakieś 5-7 minut metoda slap&fold. 4 składania co 30minut. Po 4 składankach formuje wstępnie i taka uformowana wstępnie kulkę zostawiam na 20minut do rozluźnienia. Po tym czasie formuje już końcowo. Wyrasta mi w lodówce przez noc. Dokładnie nie pamiętam jak długo, ale nie ma
@prop: to może być wina słabego zakwasu albo złego formowania. W sumie może być też przegarowane albo źle grzać piekarnik. Ja na początku wsadziłem chleby w keksówke.