Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#inwestowanie #finanseosobiste #pieniadze #gielda
Cześć, doszłam do momentu gdzie:
- odłożyłam pieniądze na 6 miesięcy życia zakładając brak zejścia ze standardu +20%
- odłożyłam pieniądze na 3 miesiące życia w dolarze, i 2 we franku
- teraz inwestuje w zdrowie (psycholog, dietetyk, naprawiam zęby) i wiedzę (studia, chcę zmienić pracę/trochę ukierunkować się w specjalizacje)
- za dwa miesiące wrócę do stanu gdzie każdego miesiąca będzie mi zostawać 5-6k

No i dochodzę do momentu w życiu gdzie kończę studia, zaczynam mieć znacznie więcej gromadzących się pieniędzy.

Narazie zaczynam z Finansową Fortecą, mam na "to do" kilka książek poleconych przez trader21, ale z tego co widze on nie cieszy się popularnością.

Może mirki mi polecą jakąś roadmapę rozwoju?
- chciałabym dowiedzieć się więcej o produktach typu obligacje i innych produktach inwestycyjnych (narazie w mojej głowie to buzzword który każdy mówi, ale nie wiem o co chodzi)
- znalazłam symulatory giełdy - narazie w zakładce, ale co czytać/słuchać z myślą o przyszłości a teraz dla edukacji bawić się tylko tą demo?

Co byłoby najlepszym zagadnieniem na początek do nauki, wiedząc że będę mogła zacząć od relatywnie niskich kwot, bo 15-35k

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63723faaf457b9087ffbdaf3
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 11
@AnonimoweMirkoWyznania: najpierw zastanów się co chcesz robić; czy aktywnie tradować czy może jechać na automacie i nie poświęcać temu wiele czasu.
Obie opcje są ok, choć na day trading mało kto jest sprytny na tyle żeby wyjść do przodu. Wymaga to też dużo czasu i więcej wiedzy, ale za to jest potencjał na większe zyski i jest rozrywka.
A tak mieć portfel na sutomacie jest bardzo prosty w obsłudze, podatki są
OP: @TompsonzPolski: mam perspektywę na więcej ale o góra 2-3k, ale też rozważam rok przerwy, naukę i zmianę zawodu. Wiedza i gdzie jej szukać mnie nie zabije, najwyżej nie użyję.

5k miesięcznie x12 x3 lata daje mi cenę połowy kawalerki w moim mieście, a znając życie pewnie będzie jakiś nagły wydatek. Nie wydaje mi się rozsądnym kisić każdego roku kolejne 50-70k. Dla was każdy poważy post na wykopie to b8.
Bierz obligacje 10letnie. Oprocentowanie pierwszy rok 7%. Teraz przykładowe wróżenie ile będzie wynosić inflacja w kolejnych latach tyle zarobisz. Pierwszy rok 7% Drugi rok 19%+1%CZYLI twoje pieniądze pracują stałe przez rok na 20%. 3. 14% 4.16% 5. 2% w piątym roku zauważyłaś ,że oprocentowanie nie jest opłacalne więc rezygnujesz z tego i wypłacasz kasę. Ponosisz karę od każdej obligacji tj 2zl Kupiłaś 10obligacji po 100zl czyli zapłacisz 20zl kary , Od całej
@AnonimoweMirkoWyznania:
Doczytaj Iwucia.
Poczytaj też jego blog.
Poczytaj inwestomat.eu/zacznij-tutaj/
Ustal na co chcesz odkładać, jak długo, jaki stopień ryzyka akceptujesz i ustal w jakich proporcjach w jakie produkty chcesz inwestować by zakładane cele osiągnąć.
Załóż potrzebne konta i zacznij inwestować.

Wiem, że już wyżej polecali Ci owe blogi, więc jak widać coś w tym musi być :)

@TompsonzPolski:

na żadną giełdę się nie pchaj


Można na giełdzie inwestować pasywnie -
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radekr: wiem co to etf. Pisałem do opa. A co do etf zobacz jak etf wygląda na tle inflacji bo o ile w wartościach bezwzględnych może wygrywać z rynkiem to z inflacja inaczej sprawa wygląda. Dlatego pisałem do opa żeby nie wchodził duża kasa na rynki.
@TompsonzPolski:

A co do etf zobacz jak etf wygląda na tle inflacji


Zależy jaki etf i zależy w jakim okresie :) Ale w długim terminie (>10-15 lat) etf z przewagą akcji z bardzo dużym prawdopodobieństwem pokona inflację.