Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Napisała do mnie jakaś agencja copyright że umieściłem na jakimś gówno blogu swoim w 2016 roku zdjęcie należące do Reuters i chcą kasę 600 zł. Myślałem że to jakiś scam ale faktycznie reprezentują Reuters. Ich strona copyrightagent.com Co robić. Płacić czy olać? Tak to prawda że fotka do nich należy.z tego co pamiętam to pobrałem ja z jakiejś zupełnie innej strony. Mój blog odwiedza rocznie 15 osób i nie zarabia. Właściwie to martwe gówno zrobione które zrobiłem aby się czegoś nauczyć #pozycjonowanie #seo #stronywww #html
  • 51
  • Odpowiedz
@Bog666: dziennikarz mógł dostać zgodę na wykorzystanie zdjęcia lub zapłacić za licencję. Prawo cytatu pozwala na wykorzystanie fragmentu utworu (w tym fotografii) w kilku uzasadnionych sytuacjach, które pewnie lepiej sprawdzają się w dziennikarstwie niż prywatnym blogu. Ciężko tutaj debatować, czy ma uzasadnienie powołanie się na prawo cytatu, skoro nie wiemy, jak wygląda blog OPa. Jeżeli nie było podpisanego autora ani źródła zdjęcia (a nie wydaje mi się, bo nawet OP nie
  • Odpowiedz
@Megasuper: mogą skierować sprawę do sądu i prawo będzie po ich stronie.
Biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia, to po pierwsze upewnij się, czy to nie jest jakiś scam, a jak nie to albo zapłać, albo znajdź prawnika.
  • Odpowiedz
@Megasuper: imho dla takiej pierdoły nikt nie będzie uruchamiał całej machinerii. Ja bym usunął zdjęcie czy tam nawet całego bloga skoro i tak na niego mało kto wchodzi i tyle. Możesz też olać i nic nie odpisywać - nie musisz przecież czytać korespondencji mailowej i to nie ma żadnej mocy. Raczej liczą tylko że ktoś się przestraszy, zapłaci i będą mieli szybkie pieniądze.
  • Odpowiedz
@Megasuper: Dopóki tego nigdzie nie zgłoszą, nie dostaną z urzędu twoich danych, to gówno ci mogą zrobić. Wezwanie do zapłaty na maila nie ma żadnej mocy.

W każdym razie nauczysz się na drugi raz czytać warunki licencji, że nawet instalacja 7zipa nie będzie taka szybka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
normalnie ukradłeś i nie różni się to niczym od zwykłej kradzieży


@Erravi: no faktycznie niczym, routers nie ma tego zdjęcia i muszą je od mirka odzyskać. W świecie cyfrowym to nie kradzież, tylko piractwo i wstęp do dyskusji o etyce i ekonomii.
  • Odpowiedz
jeśli to poważna agencja to nie będą ścigać sądownie gościa którego bloga odwiedza 15 osób rocznie i nawet nie jest monetyzowany.


@proszebardzo2: mają obowiązek bo jak tego nie zrobią to stracą licencję na to zdjęcie
  • Odpowiedz
zdziwiłbyś się jak skrupulatne potrafią być takie agencje, nawet jak chodzi o kilkaset złotych


@pekak: nie wiem jak agencje ale wiem że prawnicy swoje kosztują, zwłaszcza dobrzy, ale tacy to nie bawią się takimi drobnymi, koleś na tym nie zarabia i wykazuje chęć naprawienia błędu ściągając zdjęcie, to jest do wybronienia w sądzie
  • Odpowiedz
@proszebardzo2: no pewnie jest do wybronienia, ale nie widziałem bloga opa, więc nie wiem tak naprawdę, jaki jest stan rzeczy. Jeżeli Reuters płaci agencji prawniczej, żeby egzekwowali ściąganie fotek bez udzielonej licencji to agencja prawnicza będzie to robić do skutku. Pytanie czy koszty sądowe + pomoc prawnika nie będzie kosztowała więcej niż te 600 zł, które żądają. Stąd też moje podejrzenia co do wymuszenia / scamu. Kwota jest na tyle niska,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Megasuper: Ja bym chyba na maila nie odpisywał i udał, że nie czytałem. Zdjęcie bym usunął. Jeśli przysłaliby list polecony to wtedy bym się zastanowił.
  • Odpowiedz
@Megasuper: no możesz próbować szczęścia. Daj znać, jak się sprawy potoczą. Sam jestem ciekaw, czy to jakieś legitne wezwanie do zapłaty czy scam.
  • Odpowiedz
@pekak: @Megasuper: czy stwierdzenie, ze OP przeprasza, obrazek jest z innego zrodla, ktore najwyrazniej ukradlo (jednak po tylu latach nie jest w stanie powiedziec co to za strona byla, grunt ze nie pistowala autora i licencji), charakter strony nie byl zarobkowy ani marketingowy, ze strona jest od dawna martwa (co OP zapewne jest w stanie potwierdzic statystykami strony) i ze oczywiscie praca bez licencji zostala juz usunieta - nie powinno
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AssYas: akurat słowo przepraszam nic nie da bo to agencja która chce zarobić więc pewnie w dupie to mają. Ja tam się nie będę odzywać nic.Cały post już usunięty. Zobaczymy
  • Odpowiedz
z tego co pamiętam to pobrałem ja z jakiejś zupełnie innej stron


@Megasuper: Skąd pobrałeś nie ma znaczenia, znaczenia ma jaka była licencja. Ale to raczej na tag #prawo
  • Odpowiedz