Wpis z mikrobloga

Jaka jest waszym zdaniem optymalna wielkość działki, na terenie podmiejskim (załóżmy do 5 km od granicy miasta) pod budowę średniej wielkości wolnostojącego domu (150 m2) piętrowego lub z poddaszem użytkowym?

Pomińmy już trochę cenę ziemi, bo ta może się różnic i kilkudziesięciokrotnie zależnie czy to działka pod Warszawą, czy jakaś parotysięczną pipidówką na popgrowskich terenach. Bardziej chodzi o wielkość najbardziej pożądaną przez ludzi planujących budowę domu, umożliwiającą posiadanie jakiegoś ogródka, jednocześnie nie zmuszającą do spędzania w nim szmatu czasu na pracach przy jego pielęgnacji itp.

Co prawda od 2021 wszedł przepis, który określa minimalną wielkość działki poza miastem na 1000m2, ale istnieje przecież wiele mniejszych działek podzielonych przed jego wprowadzeniem. Ja osobiście, na podstawie moich doświadczeń najbardziej się przychylam do 1000 m2. Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?
#nieruchomosci #dom #budownictwo #budujzwykopem #budowadomu #kredythipoteczny

Optymalna wielkość działki pod średniej wielkości dom wolnostojący to:

  • 600 m2 3.0% (7)
  • 800 m2 9.1% (21)
  • 1000 m2 34.2% (79)
  • 1200 m2 13.0% (30)
  • 1400 m2 11.7% (27)
  • 1600 m2 3.0% (7)
  • 2000 m2 7.4% (17)
  • więcej niż 2000 m2 18.6% (43)

Oddanych głosów: 231

  • 19
@BHN_LLU: Z drugiej strony lepiej mieć więcęj miejsca niż mniej, chociaż wiem że kupę osób nie chce dużej działki bo nie planują np. ogrodu., mimo że byłoby ich na nią stać.
@Fudgehog: W Polsce to jeszcze rzadko gdzie na terenenach podmiejskich jest uchwalony plan zagospodarowania. Jednak gminy będą miały obowiązek jego ustanowienia do 2026 roku inaczej chyba nie będą mogły wydawać pozwoleń na budowę. Zdradzisz ile mieszkańców ma mniej więcej
@Dusk_Forest77: miejsca do rekreacji mało. Dom zabiera 100m2 powierzchni zabudowy, garaż 60, grządki 50 altana 30. Jak postawimy basen latem to trzeciego auta nie ma gdzie postawić. Ale to przez to, że dużo klombów jest. Gdyby nie albo mniejsze grządki to pewnie byłoby idealnie.
@appmstt: wjazd jest ogrodzony od reszty ogrodu krzakami i normalnie stoi na trawie. Tak jak wyżej napisałem przez to, że jest dużo klombów obok siebie nie da rady postawić go gdzie indziej i staje na wjeździe przez co bez przerwy przestawia się auto. Ale to nie problem bo garaż będzie rozbudowywany.
@Dusk_Forest77: mam 3000 i widzę, że do ogrodu to za dużo, ale widzę również gdzie kończy się 1000m2, na których stoi dom i to zdecydowanie za mało, po bokach działki zostaje po 4m. Moim zdaniem 2000m2 to optimum. Na tych 3000m2 będą drzewka owocowe, szklarnia, ule, kurnik itp.i już się robi mało miejsca :)
@majkel88: Jak lubisz takie wielkie działki, to polecam uzyskać status rolnika i sobie zbudować siedlisko na ziemi rolnej, wyjdzie nieporównywalnie taniej. Żeby wybudować siedlisko trzeba jednak posiadać więcej ziemi niż średnia wielkość nominalna gospodarstwa w danym województwie. Na Twoim miejscu, zbudowałbym wcześnie jakiś mniejszy dom na mniejszesz działce "na próbe", bo praktycznie każdy jest zdania że pierwszy dom "buduje się" dla wroga i popełnia się wiele błędów, dodatkowo wiele rzeczy potem
@Dusk_Forest77: 1000 optymalny zakładając taras, jakiś teren dla dzieci do zabawy i dla pieska do wybiegu, kilka ładnych krzaczków. Jakby to była działka z lasem albo ze spadkiem to może więcej, ale jak taki klasyczny płaski prostokąt to 1000 jest Ok.
W rodzinnym domu miałam 800m i podobało mi się zagospodarowanie, teraz podobnie planuje zaprojektować, ale dom będzie większy.
@Dusk_Forest77: Jak kupowałem działkę to myslałem, że >1800m trzeba mieć. Ale nie wiem czy los, Bóg, czy co sprawiło, że przed szukaniem zabrałem się w jeden weekend za koszenie, grabienie i ogólnie sprzątanie u rodziców w domu( działka 2000m). Muszę stwierdzić, że kiedyś to bez problemu robiłem, ale lvl 34 to już takie fajne nie jest. Oczywiście mają roboty ale roboty niestety wszędzie nie wjadą i wszystkiego nie zrobią. Po tym