Wpis z mikrobloga

@don_baltazar: najtańśza 4080 to 6600 i jeśli ktoś ma około 7k na wydanie to raczej powinien patrzeć własnei na kartę od Nvidii (chyba że jest wielkim fanbojem czerwonych) ja włąsciwie sam się zastanawiam, czy nie dopłacić do 4080, albo 4090 ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@don_baltazar: zobaczymy ile tych tańszych będzie. 4090 było poniżej 8k netto tylko w dzień premiery, te najtańsze modele nigdy więcej się nie pojawiły. Podobnie zresztą jak Asus 3080 TUF bez OC.
  • Odpowiedz
patrząc wyłącznie na x-kom, Inno3D GeForce RTX 4090 iChill X3 24GB GDDR6X mieści się w przedziale poniżej 8k netto, i sam się sobie dziwię, ale znowu zacząłem się zastanawiać czy nie pójść w 4090 zamiast 7900 XTX...

jestem rozczarowany między rozstrzałem 7900 XTX vs 6950 XT na podstawie materiałów promocyjnych (~1.5x - ~1.7x), a rzeczywistością (~1.25x - ~1.32)

Jedyne co może ich ratować, to fakt, że faktycznie mieli duże problemy ze sterownikami
  • Odpowiedz
@Pabick: FSR od wersji 2.x chyba nie różniło się jakoś bardzo względem DLSS 2, co do DLSS 3 AMD ma mieć coś swojego. Chyba, że miałeś na myśli ray-traycing, akurat na tym jakoś wybitnie mi nie zależy.

@DurzyHarakter30: od AMD miałem 7850 HD, RX 580, i 6950 XT przez chwilę zanim zwróciłem (nieproporcjonalnie duża temperatura hot spot)

nie przypominam sobie bym miał jakieś problem ze sterownikami, ale przyznaję, że przez
  • Odpowiedz
@don_baltazar: Hot spot jak hot spot, przy 100% obciązeniu karty wiatraczki na 85% hot spot dochodzi do 103-105 stopni. A przy zamkniętej obudowie to dochodziło nawet do 110 ! Ukryty tekst... a mam 6900 i trochę te radki się grzeją to fakt
  • Odpowiedz
FSR od wersji 2.x chyba nie różniło się jakoś bardzo względem DLSS 2


@don_baltazar: dopóki nie zobaczę a żywo różnicy to tylko DLSS, co innego na jest na filmikach z kompresją a co natywnie na ekranie, do tego obrazy statyczne pokazujące różnice inaczej wyglądają niż w ruchu.

Ja miałem R9 390X i karta fajna, jedyny minus to taki że wiatraki bardzo głośne, po wymianie na RTX 2070 S byłem w szoku
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: właśnie u mnie nawet na 100% wentylatorów + odsłoniętym bokiem przewiewnej obudowy (CoolerMaster H500M) hot spot po paru minutach w Metro Exodus EE (1440p Extreme) potrafił się utrzymywać na poziomie 110-115c (wersja referencyjna).

Nawet UV nic nie pomagał.

popytałem na reddicie, inni tak nie mieli, oddałem.
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: no to tylko pogratulować, korzystałem i zwracałem 6950 xt. Jedyny plus nad NV to pobór prądu w idle przy 3 monitorach o wiele mniejszy, a poza tym problemy z akceleracją sprzętową, wycieki pamięci od softu do nagrywania gier, timeouty sterownika
  • Odpowiedz
@Narun: ja generalnie jestem gotów dać szansę 7900 XTX w zależności od cen i dostępności. jak coś będzie nie tak, to najwyżej zwrócę i kupię 4090, raz sie żyje. póki mam jeszcze resztki wolnego czasu.
  • Odpowiedz
@don_baltazar ale wiesz, że 7900xtx nie jest konkurentem dla 4090? To taki trochę słabszy 4080.ja zapewne zainwestuje w 7900xtx bo po 1 nie chce wydawać 10k na kartę, 2 chce mieć bar 3 jestem przyzwyczajony do softu AMD.
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: nie no, jasne, że wiem. patrząc wyłącznie na rasteryzacje + SAM/reBAR 7900 XTX jest delikatnie lepsze z delikatnym potencjałem przy poprawie sterowników.

po prostu 4080 jakoś wyjątkowo mi nie pasuje. jesli miałbym rezygnować z 7900 XTX to tylko na rzecz 4090.
  • Odpowiedz
@don_baltazar: Biorąc na logikę jeśli masz hajsy to kupować 4090 większa moc i na dłużej starczy karta, bo tak naprawdę kto gra w cyberpunka w rodzielczośći 2160p w 120FPS? :D chyba tylko maniacy. Ja mam zablokowane klatki w grach na stałe 70 i mi styka.
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: no ja akurat gram w 1440p i pewnie to się nie zmieni przez kilka dobrych lat.

niestety moje oczy przywykły do wartości 100fps +;

generalnie 4090 to słaby deal porównując chociażby do 7900 XTX i wycen zaczynających się poniżej 6k, kupując tę kartę przytaknę nVidii, że miała racje odnośnie wyceny. wiem, że to nie zrobi różnicy, ale chodzi o zasady xd

z drugiej strony, może za 2-3 lata dorobię się
  • Odpowiedz