Wpis z mikrobloga

Hej, jestem świeży w temacie inwestycji, więc chciałem podpytać Was o radę. Chciałem jeszcze w tym roku założyć IKE obligacje, żeby uwzględniły mnie tegoroczne limity wpłat.
Natomiast w IKE obligacje nie ma możliwości kupowania obligacji 12-letnich ROD, które są najlepiej oprocentowane - 1,75% powyżej inflacji (a mam dwójkę dzieci, więc mogę z nich skorzystać).
Czy bardziej nie opłaca się zakupić tych obligacji z założeniem, że odłożone tam oszczędności będziemy chcieli wypłacić po 12 latach i np. reinwestować (a nie trzymać je tam do emerytury).
Co prawda nie opakujemy tego w IKE, jak np. obligacji EDO, ale nawet licząc się z tym, że trzeba będzie opłacać podatek Belki co roku, wydaje się to bardziej korzystną opcją.
Czy mógłby mi może ktoś doradzić czy dobrze kombinuję? W screenie wrzucam swoje wyliczenia

#ike #finanse #budzetdomowy
FunkyGogo - Hej, jestem świeży w temacie inwestycji, więc chciałem podpytać Was o rad...

źródło: comment_1671264005mCj5IIl55A8N6rSElJydjJ.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@vadim_lbn: Podatek od EDO też musisz zapłacić, jeśli wypłacasz środki przed przejściem na emeryturę (nie zapłaciłbym jedynie, gdybym te środki wybrał już na emeryturze). Plusem EDO i opakowania tego w IKE jest to, że podatek belki zapłacę na sam koniec inwestycji (jeśli właśnie wypłacam przed przejściem na emeryturę), natomiast co roku kapitał może dla mnie pracować. Natomiast według wyliczeń właśnie bardziej IMHO opłaca się ROD, ale może coś pominąłem i dlatego
  • Odpowiedz
@FunkyGogo dobra, czyli rozumiem że założenie od początku było takie, żeby nie doczekać do emerytury. W takim wypadku ROD. Ja to sobie rozdzielilem na dwa portfele, IKE mam zamiar dotrzymać a RODy kupuje na bliższy horyzont czasowy
  • Odpowiedz
@vadim_lbn: Dzięki, tak właśnie myślałem. Będę to musiał jeszcze przemyśleć, bo z założenia ta kasa ma być zabezpieczeniem jako poduszka finansowa, więc w zasadzie może i do emerytury leżeć, a wtedy bardziej właśnie EDO się opłaca.
  • Odpowiedz
@FunkyGogo: Obecnie biorę i EDO w IKE i ROD normalnie, ROD mam z założeniem ,że za 12lat dzieciaki będą kosztować więcej ;D i przyda się dłuższa kołderka. Jak nie będą potrzebne, to będę je rolował (np w IKE polecą, lub w ETF)
  • Odpowiedz