Wpis z mikrobloga

Rozbrajają mnie te wściekłe minusy kiedy się pisze, że w stolicy jest 200k pustych lokali XD No bo latami było powtarzane hasełko, że puste to po wsiach i pipidówach, dopóki GUS nie powiedział "sprawdzam". I w tym momencie pikaczufejs, najwięcej pustostanów jest tam gdzie było najwięcej spekulacji.

200k pustostanów to tyle ile w szczycie deweloperzy oddawali w całym kraju rocznie. Jak to się uwolni na rynek - czy na sprzedaż czy pod najem - to będą się działy rzeczy, że ja nie.

I bardzo dobrze, bo tą patologię dawno trzeba było ukrócić. To się kumulowało latami. Można znaleźć takie perełki jak np stan deweloperski z 2008 roku XD

Ten podatek i tak jest wprowadzany kilka lat za późno. To co było budowane w najlepszych lokalizacjach przestało być nawet zbliżone do potrzeb mieszkaniowych kraju. Słabe rozkłady, malutkie pokoje, brak doświetlenia, zagęszczenie do granic absurdu - ale dla inwestora czy pod najem się nadaje, więc tak się budowało.

#nieruchomosci
  • 24
@CamusVevo: to się zgadza, ale myślę, że to nie są mieszkania pod inwestycje mające przynosić comiesięczny zysk tylko ewentualnie mieszkania w stanie developerskim do sprzedaży w przyszłości, mieszkania pozostawione dla dzieci, rudery i coś tam jeszcze. Sam nie wynajmuję na rynku bo nie chce mi się użerać i to ryzyko 1/1000 jest dla mnie wystarczające ¯_(ツ)_/¯ wolę mniej zarobić udostępniając znajomym. Również pozdrawiam
No to nic się nie wydarzy


@DildoShwaggins: Nie byłbym tego taki pewny. Średnia cena za mieszkanie to 14k za m2 (zaniżyłem w stosunku do danych statystycznych) oraz średni metraż to ok 50m2 dla bloków (również podobnie zaniżyłem).

Z tego wychodzi, że średnia cena mieszkania w Warszawie to 700k. Wychodzi na to, że w samej Warszawie mamy rynek samych pustostanów wart 140 MILIARDÓW złotych.

Do tego trzeba dodać inne miasta i wartość
Pobierz ukradlem_ksiezyc - > No to nic się nie wydarzy

@DildoShwaggins: Nie byłbym tego ta...
źródło: comment_1671793348XB6sNUxBvyR1f8xFDMbnOf.jpg
@ukradlem_ksiezyc: Nikogo nie bronię. Spora część tych mieszkań i tych wyliczonych miliardów to nie były inwestycje, ludzie trzymają mieszkania dla dzieci/wnuków, część z myślą o sprzedaży z zyskiem; ponadto te 50 miliardów to jest na teraz, warte to było polowe tego może więcej przy kupnie; rozmawiamy tu o podatku i jego wpływie na uwolnienie tych mieszkań; ile on ma wynosić??? ; bo jeżeli komus nie zależy aby zarabiać i dopłaca co
@mickpl:

o przepraszam, ja od kiedy tu jestem. czyli z rok, ile razy jest temat o pustostanach - to mowie, ze wg mnie jest tego od cholery, bo zwyczajnie to widac. Jesli ktos "zna" wawe z youtuba, to jego chlopski rozum nie ogarnia, ze sa ludzie, ktorzy spia na kasie i im dynda ten najem, no to najpierw doznaje szok, a potem wyparcie - niemozliwe...

a ja caly czas mowie, kilku
A prawo najmu aby wywalić nie płacącego pasożyta tez zmienią?


@DildoShwaggins: to prawo wbrew pozorom nie jest takie złe. Jasne, pasożyt to ludzki śmieć, ale ubocznym efektem tego prawa jest zamiana najmu w ryzykowną inwestycję. Część ludzi tylko dzięki temu się zniechęci i nie będzie rozważało zakupu pod najem lub będzie wolało pchnąć dodatkową nieruchomość po dziadkach/rodzicach na rynek niż ryzykować że zainstaluje się u nich jakiś pasożyt.
@mickpl: 2 tygodnie temu wprowadziłem się do mieszkania, które zostało oddane w 2012 roku wykończone, od tamtego czasu nikt tam nigdy nie mieszkał ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: po 10 latach jestem pierwszym lokatorem