Wpis z mikrobloga

Nowy wykop jest tak słaby, że postanowiłem z nudów zbudować sobie pod #dosbox wirtualny HDD z wszystkim co moim zdaniem jest najlepsze pod DOS. Stworzyłem obraz HDD, wgrałem MS DOS 6.22 i... dupa, bo nie mam stacji dysków. Co powinienem teraz zrobić? BIOSa nie ma, próba odwołania się do jakichkolwiek liter napędu (A,B,D itp) kończy się zapętlonym błędem. Dzieje się tak samo po dopisaniu w atuoexecu napędu.
Korzystam z DOSBox-x - to podobno fajny folk do postawienia sobie Win 95/98.

Próbowałem to samo zrobić z FreeDOSem, ale wyszło dokładnie to samo - brak stacji. :/

#retrocomputing #retrogaming #emulacja #starekomputery #pytaniedoeksperta
  • 18
  • Odpowiedz
  • 0
@Franzowaty: W autoexecu dopisałem:

mount d c:\dos


Gdzie "d" to litera napędu, który chcę utworzyć, a "c:\dos" folder.

Po restarcie i próby wywołania D: dostaję "Invalid drive specification". ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@LuckyLuke_2776: A co może być ciekawego pod DOSem? Gry i nakładki GUI, demoscena i użytki, które nadal można wykorzystać do zabawy! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Uwielbiam komputerową archeologię. Im dziwniej, tym lepiej, ale też i spektakularne porażki. XD Np. ostatnio próbowałem emulować interface dysku twardego MSX (taki standard komputera 8bit, który u nas nie zyskał na popularności) i... nie udało mi się. Commodore 64 i HDD? Spróbujmy,
  • Odpowiedz
@Defender:
Ale po cholerę chcesz robić katalog udający dyskietkę? Montujesz obraz dyskietki w ten sposób:
imgmount a "<ścieżka dostępu>" -t floppy
A i DOSBOX-X to nie jest najlepsza metoda na odpalanie Win 9x. To już lepszy PCEM albo jeszcze lepiej - 86Box. Ewentualnie QEMU zmodyfikowane przez KJ Liewa, bo ma obsługę 3DFX.
  • Odpowiedz
  • 0
Ale po cholerę chcesz robić katalog udający dyskietkę?


@OSH1980: Bo tak jest na początek prosto - wrzucam pliki i kopiuję. W ten sposób właśnie zainstalowałem sobie Nortona i sterowniki myszy. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Teraz czas na gierki i testy. ʕʔ

imgmount a "<ścieżka dostępu>" -t floppy


Masz na myśli autoexeca w DOSBoxie? Polecenia imgmount próbowałem już na zainstalowanym MS DOS i krzyczał,
  • Odpowiedz
@Defender:

Masz na myśli autoexeca w DOSBoxie? Polecenia imgmount próbowałem już na zainstalowanym MS DOS i krzyczał, że nie zna.


Tak, autoxeca. W pliku konfiguracji. Jak Ty żeś tego DOSBOKSA i MS-DOS instalował? I gdzie Ty wpisywałeś to polecenie?
  • Odpowiedz
  • 0
Jak Ty żeś tego DOSBOKSA i MS-DOS instalował?


@OSH1980: Z powłoki DOSBoxa (Z:\). Najpierw zbudowałem HDD (imgmake z atrybutami), a potem go zamontowałem (mount). Dalej: wrzuciłem obrazy dyskietek MS DOSa do katalogu głównego DOSBoxa i poleceniem boot disk1.img (...) uruchomiłem instalatora.

I gdzie Ty wpisywałeś to polecenie?


@OSH1980: Sprawdziłem jeszcze raz i teraz działa. Musiałem się pogubić w trakcie szukania rozwiązania. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Czas
  • Odpowiedz
  • 0
@OSH1980: dzięki. :) Już się przesiadłem na 86Box. Faktycznie, wszystko idzie o wiele sprawniej pomimo dwóch, może trzech losowych zwiech. Na mojego wypasionego 486DX2 z 8MB RAM i HDD 700MB wgrałem już MS DOS 6.22, Nortona, stery myszki, SB16 i CDROMu. ( ͡ ͜ʖ ͡) Próbowałem uruchomić z CD grę Reunion, ale pojawił się błąd, o zbyt małej ilości pamięci EMS. Jeszcze nie rozgryzłem do końca
  • Odpowiedz
  • 0
@OSH1980: Po całym dniu mogę napisać, że... odkryłem pogram memmaker, który po mojej ręcznej kastracji config.sys z 150k do 110 dokończył dzieła i zjechał pamięć do zaledwie 20k. :O Gra, którą postawiłem sobie za punkt honoru (Dawn Patrol) działa, ale niestety tylko w VGA (nadal za mało pamięci XD).
Konkludując: mam 486DX2 z czystym DOSem, myszką, CD i Sound Blasterem 16. Teraz czeka mnie zabawa z antyvirem, jakiś prosty pakiet biurowy,
  • Odpowiedz
@Defender: spora przepaść, bo przecież A-500 ze swoim 7 MHz procesorkiem słabo się do symulatorów nadawała. Mówisz, że Dawn Patrol działa tylko w VGA? To chyba sam spróbuję ją odpalić. A jeżeli chodzi o programy do zarządzania pamięcią, to chyba lepszy będzie QEMM.
  • Odpowiedz
  • 0
Mówisz, że Dawn Patrol działa tylko w VGA?


@OSH1980: Teraz już działa, bo wgrałem QEMMa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

F15 III śmiga jak złoto. Aż chce się sprawdzać i testować kolejny soft. ()
  • Odpowiedz
@Defender: baw się zatem, wiem, jak to jest. 86Box ma tylko jedną wadę - nie podskoczysz wyżej P II. Dlatego gry, wymagające czegoś lepszego pójdą z rozsądną prędkością tylko na QEMU zmodyfikowanym przez KJ Liewa.
  • Odpowiedz