Wpis z mikrobloga

#druk3d #ender3 #majsterkowanie #diy #laminat #zywicaepoksydowa #kiciochpyta

Drukuję formę do zrobienia elementu z laminatu i żywicy.
Wiadomo wydruk surowy wygląda średnio, bo ma takie schodki a ja chciałbym gładką powierzchnię.

1) Czym wygładzić wydruk?
Szpachlą z motoryzacyjnego? Potem papier ścierny w różnych gradacjach aby to wygładzić

2) Potem to maluję?
Podkład epoksydowy w spreju + kolor czy jakiś specjalny podkład do tworzyw + kolor? Na koniec polerka i forma gotowa
DMMotoAdventures - #druk3d #ender3 #majsterkowanie #diy #laminat #zywicaepoksydowa #k...

źródło: forma

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: szpachlą z motoryzacyjnego zrobisz to na ładnie i trwale, ale jeśli to ma być forma do jednorazowego użycia, to nie wiem, czy nie prościej (a na pewno taniej) byłoby użyć choćby gipsu: kup taki do spoinowania albo szpachlowy, najlepiej gotową mieszankę w małym pojemniku (najmniejsze widziałem nawet w tubkach a'la pasta do zębów), będzie tanio i prosto w obróbce.
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: też nie używałem świadomie, ale udało mi się przez przypadek kiedyś gipsem jakiś wydruk zachlapać i powiem tyle, że przyczepność była może niezbyt wielka, ale i nie taka zła, powinna wystarczyć. Za to zdolność do wypełniania porów wydruku "na wieki" - wręcz obłędna :)
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: szlifujesz najgorsze góry i doły grubym papierem ściernym, możesz użyć elektronarzędzi ale musisz to robić z wyczuciem bo inaczej stopisz plastik. Potem na to szpachla do drewna, można smarować na grubo, można rozrobić z wodą do konsystencji ciasta na naleśniki, (smarujesz tym, dajesz wyschnąć), szlifujesz na gładko, powtarzasz do uzyskania zadowalających rezultatów. Można na sam koniec też użyć szpachli z podkładem w sprayu i potem na szkło drobniutkim papierem wodnym
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: ja używam najtańszej, na bazie wody, bo można ją łatwo rozcieńczać w razie potrzeby (np. żeby przy organicznych kształtach) jej minus to fakt że trzeba długo czekać aż wyschnie do końca, a często szpachlujesz i szlifujesz po kilka razy (3-5, zależy od tego jak musisz mieć gładką powierzchnię, jaka wysokość warstwy etc.), więc ten proces może się wydłużyć przez schnięcie powierzchni. Najszybciej i najprościej to samochodową szpachlą z podkładem w
  • Odpowiedz
Wiadomo wydruk surowy wygląda średnio, bo ma takie schodki a ja chciałbym gładką powierzchnię.

Zdefiniuj gładkość. I drukuj w odpowiedniej rozdzielczości - to będzie prawie lustro ;)

1) Czym wygładzić wydruk?

Jeśli z ABS - to oparami acetonu doprowadzisz do gładkości "lustro"

Szpachlą z motoryzacyjnego? Potem papier ścierny w różnych gradacjach aby to wygładzić

Można, ale to pogrubi ci powierzchnię, a od równoległości szlifowania zależy czy zachowasz kąty/płaszczyzny i ich precyzję

2)
hrumque - >Wiadomo wydruk surowy wygląda średnio, bo ma takie schodki a ja chciałbym ...

źródło:

Pobierz
  • Odpowiedz
@DMMotoAdventures: a jak chcesz czymś mazać - to w tym samym Action dostaniesz "wypełniacz" (do drewna, albo do szpachlowania pęknieć w ścianach - mam wrażenie żę tojakiś gips z akrylem) w tubce, cena jak za pastę do zębów.
  • Odpowiedz
@hrumque: Chciałbym aby forma była na lustro :) Po zrobieniu elementu z laminatu chciałbym możliwie najlepszą powierzchnię bez nadmiernego szlifowania. Drukuję dyszą 0,8 i mam około 3 dni drukowania. To nie ma być element super dokładny, ale ma być ładny na powierzchni. Jak będzie ostatecznie większy/mniejszy o 1mm to nic się nie stanie.

Dzięki za kolejne wskazówki :)
  • Odpowiedz