Wpis z mikrobloga

@Quiz: Mam dwa monitory iiyama '27 - jeden 4k, drugi 1080p. Nie polecam 4k w takich małych monitorach, bo to nic nie daje. Jeśli ustawię rozdzielczość 4k i skalowanie 100% to ikony i tekst są tak małe, że nie da się tego używać, więc i tak muszę mieć skalowanie 200%, a to wygląda identycznie jak 1080p ze skalowaniem 100% xD Za to ten 1080p jest lepszy pod względem fps w grach
@Quiz: mam 27" QHD i FHD. Miałem też UHD, ale wymieniłem go na QHD, bo bez skalowania nie dało się tego używać. Zbyt duża rozdzielczość do takiej przekątnej. Nawet na QHD wypok mam lekko powiększony, żeby było bardziej komfortowo.

Skalowanie jako funkcja sama w sobie nie jest najgorsza, ale to jest przydatne do laptopów, gdzie producent #!$%@? ci 4k na mikro ekran i nie masz większego wyboru. Jeśli sam kupujesz monitor,
Do pisania tekstu istotna jest tylko rozdzielczość, pewnie wolałbym 4k 5Hz niż 1440 i choćby 300Hz.

Wyższe odświeżanie daje tylko nieco ładniejsze płynne scrollowanie, ale ja starej daty i wolę PgUp/PgDown :)

144Hz są fajne w grach, jeśli będziesz czasami grał na tym kompie to bym się zastanawiał.
Ale do tekstu, potrzebujesz dużej rozdzielczości i też dużej przekątnej.
27" to też nie jest tak dużo.
@Quiz: Mam właśnie na biurku monitory UHD 32 cale i 3440x1440p 34 cale i będę zwracał ten pierwszy. Jego jedynym plusem względem drugiego jest to, że ma więcej przestrzeni w pionie co jest spoko do przeglądania kodu. Po pierwsze na tym 16:9 nie wyświetlisz komfortowo dwóch okien obok siebie, na ultrawide luźno IDE i przeglądarka się zmieszczą. I jest to wygodniejsze niż praca na dwóch osobnych monitorach. Na 144Hz świetnie się
@Quiz: bierz 2x24 i będziesz zadowolony ;) ja mam aktualnie 34 ultrawide i 24 fhd, a wcześniej działałem na 2x24 i było git. jak mi się ten 34" spierniczy, to kupię pewnie drugą 24
@Quiz:
- przy 27-28 calach 4k jest bez sensu
- Przy 32k jakiś sens zaczyna mieć, ale pewnie i tak będziesz używał skalowania

Duże monitory albo muszą mieć matryce z dobrymi kątami albo być zakrzywione. Inaczej jeśli dasz je blisko siebie to będziesz widział przekładane kolory (bo patrzysz na boki monitora pod kątem), a jak daleko to znowu zaczynasz tracic korzyści z 4k czy ogólnie high res.

A do programowania to
@Quiz: skalowanie jak pisałem momentami jest upośledzone. Mimo, że np. Rdp generalnie działa ok, tak czasami niektóre programy dostają #!$%@? przy skalowaniu (Citrix na przykład potrafi się zbuntować i przestać skalować i praca z tym jest kiepska). Po co sobie utrudniać życie?