Wpis z mikrobloga

Zapewniam was że wy i on dostaniecie mandat.


@lentilek: nie.

On z tego przepisu co podałeś, a wy za to że zmienialiście pas i nie ustąpiliście, nie zachowaliście należytej ostrożności i tak dalej.


@lentilek: nie.

To jest coś w stylu wyjeżdżasz z podporządkowanej na skrzyżowaniu, skręcasz w prawo, patrzysz w lewo więc pusto jedziesz a tu nagle ktoś jedzie pod prąd na głównej drodze na skrzyżowaniu i dochodzi do stłuczki.
@Krupier: @bruuh Ale Ty wiesz że kierujący podczas manewru zmiany pasa, obowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym tym pasem? Pokaż mnie z PoRD fragment, który mówi, przy jeździe na suwak o pozbawieniu tego pierwszeństwa.
Taka sama historia z autobusem na przystanku z włączonym kierunkowskazem, albo karetka na sygnale na czerwonym. Masz obowiązek przepuścić, wpuścić, ale pierwszeństwa nic Ci nie zabiera. Policja jedynie może Ci wlepić mandat jak tego nie zrobisz. Sprawcą
@RobertinoIncelino: A gdzie polaczku napisałem, że ja nie wpuszczam ludzi z kończącego się pasa. Pisałem tylko o braku mandatu za nie wpuszczanie. Równie dobrze mogę o tobie napisać, że jesteś wiejskim chamem, bejem z jakiegoś zadupia, bo nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
@kinesin1000: nie ma czegoś takiego. Wymyśliłeś to sobie.

Tu masz punkt 4:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-22

Cytując:

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b [jazda na suwak], oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.


Czyli ten co wjechał na suwaku przed ciebie nie musi ustąpić ci pierwszeństwa, natomiast ty musisz go puścić.
@duszan_z_kapitana_dupy: ch* wam w dupe wszystkim, suwak to jest obowiązek i tak uczą od jakiegoś czasu na prawie jazdy, za nie wpuszczanie przeplatanką z kończącego się pasa w przypadku takiego zatoru drogowego to możecie dostać od policji lepe na ryj czego wam życzę, pozdrawiam
@l1ght

@Krupier: @bruuh Ale Ty wiesz że kierujący podczas manewru zmiany pasa, obowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym tym pasem? Pokaż mnie z PoRD fragment, który mówi, przy jeździe na suwak o pozbawieniu tego pierwszeństwa.

Taka sama historia z autobusem na przystanku z włączonym kierunkowskazem, albo karetka na sygnale na czerwonym. Masz obowiązek przepuścić, wpuścić, ale pierwszeństwa nic Ci nie zabiera. Policja jedynie może Ci wlepić mandat jak tego nie zrobisz.
@Majkel2008: To akurat nieprawda. Jazda na suwak polega na tej samej zasadzie co obowiązek wpuszczenia autobusu wyjeżdżającego z zatoczki przystankowej w obszarze zabudowanym. Dwójka dostanie mandat za niewpuszczenie jedynki, ale sprawcą wypadku będzie jedynka. Nie zapominajmy także, że obowiązek wpuszczenia numeru 1 nie występuje jeśli ruch na pasie prawym odbywa się płynnie. Dlatego nie wbijajcie na pewniaka przy zwężeniu bo jeśli nie ma znacznego zredukowania prędkości jazdy (korka) to nie macie
zmieniły się przepisy


@Krupier: Ja znam te przepisy i w nich nie ma słowa o pozbawieniu pierwszeństwa kogokolwiek w przypadku jazdy na suwak.
https://motoryzacja.interia.pl/raport-polskie-drogi/news-kolizja-podczas-jazdy-na-suwak-po-czyjej-stronie-lezy-wina,nId,4732997

Kluczowym słowem, jakie nas interesuje w tym zapisie, jest "umożliwić". Nie ma tam mowy o pierwszeństwie kierowcy z pasa zanikającego, tylko o tym, że kierujący na sąsiednim pasie, ma mu umożliwić wjechanie przed siebie.


To że ja to piszę, to nie znaczy że mi to pasuje i
@l1ght: parę komentarzy nad tobą kolega przytoczył konkretny przepis pozbawiający wymogu ustąpienia pierwszeństwa zmieniającego pas w takiej sytuacji. Widać jak znasz te przepisy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale spoko ziomeczku, jedź prosto, wal śmiało. Będziesz miał okazję przetestować swoją argumentację w sądzie. :P
@Halladin: zacytowałem ci konkretny obowiązujący przepis. Jest tam napisane, że jak masz wpuścić kogoś na suwaku to nie masz pierwszeństwa. To nie moja opinia, tylko obowiązujący tekst prawny. Nie masz tu nic do gadania, chyba że jesteś posłem w Sejmie i będziesz głosował za zmianą tej ustawy.
@Majkel2008 Brak obowiązku ustąpienia pierwszeństwa nie oznacza posiadanie pierwszeństwa.

"Sprawcą będzie kierowca zmieniający pas. Dla wielu osób kolizja podczas jazdy na suwak to zaskoczenie, ponieważ przepisy mówią wyraźnie, że korzystał on z przysługującego mu prawa. Trzeba jednak rozróżnić obowiązek wpuszczenia kogoś od sytuacji, w której ma on pierwszeństwo. Zasada jazdy na suwak nie daje kierowcy na pasie zanikającym pierwszeństwa. Kierujący na sąsiednim pasie ma obowiązek go wpuścić przed siebie, ale jeśli tego
@Krupier @Majkel2008 Gdyby pierwszeństwo miał kierowca na pasie kończącym się to nie byłoby mowy o jeździe na suwak bo każdy kolejny kierowca na tym pasie miałby pierwszeństwo. W myśl przepisów kierowca na pasie głównym ma pierwszeństwo ale także obowiązek wpuszczenia jednego kierowcy na pasie kończącym się. Wtedy po nim może jechać bo już nie musi nikogo wpuszczać, ponieważ ma pierwszeństwo