Wpis z mikrobloga

ehh Mirasy. #pzu uznało moje auto z USA jako szkodę całkowitą po zderzeniu z sarną #autocasco
Focusa (2017 SEL 2.0 162KM, 90k km przebiegu) sprowadziłem 8 miesięcy temu, a od 6 miesięcy aktywnie go użytkowałem. Wartość pojazdu w ubezpieczeniu ustalono na 45k PLN (w Eurotaxie i Info-Expert nie było dokładnie tego silnika i wyposażenia, więc porównano go do 'podobnej' wersji w EU).

Mam problem. Próbują mi wcisnąć całkę. To kosztorys który dostałem od pzu:
WARTOSC BAZOWA BRUTTO (72 mies.) -43 000 PLN (gdzie 2k PLN?)
KOREKTA ZA OGUMIENIE 11%-17% -1000 PLN
KOREKTY RÓŻNE -6500 PLN, dokładniej:
Zadana szacunkowa korekta z tytułu wczesniejszych napraw -10%, 4300 PLN
(Pojazd po szkodzie całkowitej w/g danych CEPIK)
Uszkodzenia niepowiązane -5% 2200 PLN
(klejone lampy)

Wartosc rynkowa brutto wyżej zidentyfikowanego pojazdu, okreslona na dzien wykonania opinii, przy
założeniu okresu eksploatacji pojazdu jak do dnia szkody wynosi:
37500 PLN


Wartosc okreslono na podstawie:
- notowan wartosci rynkowych ustalonych przez wykonawce opinii
- korekt majacych wpływna wartosc pojazdu


"notowan wartosci rynkowych[...]". Lista focusów o bardzo podobnej specyfikacji: OTOMOTO
Najważniejsze wyposażenie w moim:
- SYNC 3 ❤️
- subwoofer
- A/C dwustrefowe (w Polsce większość focusów po tym roku ma jeszcze manualną klimę xD #!$%@?)
- szyberdach
- podgrzewana kierownica
- podgrzewane siedzenia
- skrzynia automat z możliwością manualnej zmiany biegów
- szyberdach
- alu felgi 17' (na tym najbardziej mi zależało, były pakowane tylko do wersji 'SEL' i 'SE ST-Line', zdjęcie w komentarzu)
- dostosowany ofc do przepisów w PL (światła asymetryczne, św. przeciwmg., brak odblasków w przednich lampach, wszystko inne po Polsku i w kilometrach).

Najtańsza sztuka to 34k PLN i to jest ta z załącznika. Moje auto było lekko walnięte w lewy przód i wystarczyło wymienić:
- BELKA WZMOCNIENIE ZDERZAKA
- PAS PRZEDNI GÓRNY
- zderzak
- i lampy (rozkleiłem je)
Długo szukałem takiej lekko pukniętej sztuki, z tym wyposażeniem i na dodatek z pakietem WINTER.
Naprawę wyceniono wg. systemu Audatex na 27k PLN...
co stanowi 72% wartości pojazdu ustalonej przez pzu.
Gdyby nie odjęto 2k PLN od wartości pojazdu z umowy (45k -> 43k) to byłoby to 68% (co nie jest już całką). Widać że zależało im na całce.

Naturalnie nie mogę się zgodzić z ustaloną przez rzeczoznawcę wartością bazową auta, ale nie wiem (jeszcze) od czego zacząć by podważyć ich wyliczenia? Planuję zasięgnąć porady w kancelarii ale na razie próbuję ustalić jak najwięcej się da.
#oc #ac #ubezpieczenia #motoryzacja #samochody
deyum - ehh Mirasy. #pzu uznało moje auto z USA jako szkodę całkowitą po zderzeniu z ...

źródło: ff17

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
i jeszcze pytanie. Czy oni widzą w CEPIKU więcej niż zwykłe osoby? bo ja w CEPIKU nie widzę tego samochodu, a jak sprawdzam w CEPIKU dla zagranicznych pojazdów to wyświetla się uproszczony raport CARFAXu i nie ma tu mowy że auto w usa miało uszkodzenie całkowite.
  • Odpowiedz
@de_yum Typowe PZU jest typowe. Przygotuj się na kilka miesięcy bez auta.
Odwołuj się, że wycena jest zaniżona. Masz gotowe druki w internetach. I pamiętaj żeby wysyłać to listownie do PZU za potwierdzeniem odbioru, bo twój koordynator szkody zrobi wszystko żeby ci nie pomóc
  • Odpowiedz
  • 0
@sayanek: Ja go wylicytowałem na aukcji w USA więc oczywiście wiem jakie miał uszkodzenia i specyfikację. Na aukcji zawsze jest podany title, i mój miał najpopularniejszy - "Salvage title", czyli wysokość napraw przekroczyła wartość samochodu *w USA*.
Tylko że rzeczoznawca napisał że ma tą informację z CEPIKU, a nie z rosyjskiej strony która po prostu zapisuje historie o autach z usa xdd Taka strona oficjalnie nie ma żadnego autorytetu.

@cwlmod powinienem
  • Odpowiedz
@de_yum: Tak. Ja 3 szkody załatwiałem i jest tak, że pierwsza reklamacja + parę maili leci do likwidatora, która coś tam zmieni ale nie wiele może. Jak kolejna reklamacje pójdzie do działu reklamacji to dopiero tam mogą coś więcej.

Ja miałem rozwalonego 1.5 miesięcznego i30N. PZU OC mi chciało go naprawiać przez wymianę przodu drzwi pasów itd za 79.5% wartości. Musiałem się chwilę pokłócić dlaczego co oni #!$%@?ą, bo mogłem mieć
  • Odpowiedz