Wpis z mikrobloga

Historia czołgu Churchill AVRE biorącego udział w D-Day na plaży Juno. Był jednym z pierwszych, które wylądowały na plaży. Na swojej drodze napotkał lej, który trzeba było pokonać, aby wyjechać z plaży. Podczas próby stworzenia przejazdu zsunął się do środka i utknął w błocie. W tej sytuacji sześcioosobowa załoga złożona z kanadyjskich żołnierzy opuściła go, trzech z nich zginęło chwilę później.
Aby pokonać przeszkodę wykorzystano pojazd do budowy przeprawy. Najpierw przy użyciu mostu inżynieryjnego opartego na wieży, jednak nie było to skuteczne. Zasypano więc lej wszystkim, co tylko było w pobliżu. Drewno, gruz, metal. W późniejszym czasie zalano to betonem.
W 1975 dwóch brytyjskich oficerów badających wydarzenia z tamtych czasów, natrafiło na miejsce, w którym powinien się znajdować. Był pod już istniejącą ulicą. Francuzi zgodzili się na zniszczenie drogi i wydobycie pojazdu. W 1976 na ceremonię zostało zaproszonych dwóch jeszcze żyjących członków załogi. Operacja była delikatna, bo w czołgu znajdowało się całe wyposażenie i amunicja.
Został on później wyremontowany przez armię francuską i stoi kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym został znaleziony, przy wejściu na plażę koło Graye-sur-Mer.

#francja #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna
PiotrFr - Historia czołgu Churchill AVRE biorącego udział w D-Day na plaży Juno. Był ...

źródło: IMG_20230617_124425

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
Aby pokonać przeszkodę wykorzystano pojazd do budowy przeprawy


@PiotrFr: "Aby pokonać przeszkodę pojazd wykorzystano do budowy przeprawy" brzmi o wiele lepiej stylistycznie, co istotne dla tak kluczowego dla całej historii zdania
  • Odpowiedz
@PiotrFr: fajnie, że są tu jeszcze tacy ludzie jak Ty, którzy wrzucają dobry content, przywraca to jakąś wiarę w ten portal
  • Odpowiedz
@PiotrFr: powiedzcie mi, jak ci żołnierze dali się namówić na udział w d-day jeśli strzelano do nich jak do kaczek i w założeniach wielu musiało zginąć na pierwszych metrach żeby druga strona się wystrzelała i dopiero po jakimś czasie została przygnieciona przez nacierający tłum (od razu po opuszczeniu czołgu zginęło trzech)
  • Odpowiedz
@PiotrFr: Kurcze nie znałem tej historii z a byłem tam dwa lata temu, na tablicy pamiątkowej było tylko napisane, że ten czołg został zatrzymany, a załoga zabita. Z kolejnej ciekawostki dodam, że parędziesiąt metrów od tego Churchilla stoi pomnik poświęcony 1 Dywizji Pancernej generała Maczka. Polecam wszystkim odwiedzić Normandię.
Szpreder - @PiotrFr: Kurcze nie znałem tej historii z a byłem tam dwa lata temu, na t...

źródło: IMG_20210727_144115

Pobierz
  • Odpowiedz