Wpis z mikrobloga

Hej Mirki & Mirabelki spod tagów #nieruchomosci #prawo podpowiedzcie. Proszę wybaczyć wydyganie, ale kompletnie się na tym nie znam.

Chcę kupić od gościa działkę, na której jest las. Jest to 0,75ha, las sadzony po wojnie, czyli ok. 70 lat. Cena w okolicach 40k. Byłem, oglądałem, pasuje mi, niedaleko działki, którą posiadam (ponad 8ha, więc jam jest rolnik), aczkolwiek gmina obok. Powiedziałem, że biorę. Gość chce zaliczkę/zadatek 5k zł, na poczet tego, że się decyduję i się nie wycofam. Jaką umowę powinienem z nim spisać (jakiś wzór)? Żeby się nie rozmyślił, żebym nie był stratny?

I drugi punkt: słyszałem, ze ws. lasów, Lasy Państwowe mają prawo pierwokupu - jak to rozwiązać? W sensie, że jeżeli LP chcą, to żeby mi te wspomniane 5k nie przepadło?

Z góry dzięki za pomoc.
  • 10
@Zbyszek_Kudriawcew: skontaktuj sie z najblizszym lesnictwem/nadlesnictwem - najlatwiej podjechac i z lesniczym zagadac jak to ugryzc. Generalnie to od wojny minelo 80 lat wiec las jest jakby w momencie idealnym do wycinki wiec moga se ostrzyc zeby. Z drugiej strony taki maly kawalek jak piszesz moze mu wisiec i powiewac
@Zbyszek_Kudriawcew: lasy będą miały prawo kupić po cenie z aktu co najwyżej a po 2 tygodniach jak się nie wypowiedzą będzie akt milczącej zgody na kupno. A zadatek wróci jako 5 k bo to nie jest wina sprzedającego że do transakcji nie doszło. To samo jest w mieszkaniach ze strefy rewitalizacji.
@Zbyszek_Kudriawcew: To co jest ważne, to że umowa przedwstępna musi mieć taką samą formę jak umowa końcowa, czyli w tym przypadkuu notarialnie - obaj z dowodami musicie się spotkać uu notariusza. Inaczej umowa przedwstępna nie jest wiążąca. Notariusz powinien to ogarnąć albo zapłać te 200 zł prawnikowi, który Ci przygotuje prawidłowe kwity.

BTW chyba sama wartość drewna na tym terenie jest większa niż ta cena zakupu, czy się mylę?