Wpis z mikrobloga

Taką ciekawostkę zauważyłem przeglądając ostatnio historię "treningów" (celowo w cudzysłowie).

W styczniu zdiagnozowano u mnie nadciśnienie (średnio 150/90 z wyskokami na wyższe) i dostałem na to leki (Coprestarium 5/5 mg i Bisocard 5 mg). Porównałem więc sobie dwa przejazdy na tej samej trasie sprzed kuracji i po. Prędkość średnia taka sama więc "osiągi" nie spadły, za to tętno poleciało na łeb na szyję.

Trochę mi się to nie spina, bo według opisu działania Bisocard powoduje zmniejszenie pojemności wyrzutowej serca i spowolnienie jego akcji, to powinienem odczuć mniejszą ilość pompowanej krwi i spadek sprawności cardio a nic takiego nie ma miejsca - wychodzi taka sama prędkość średnia na tej samej trasie, oddycham tak samo, tylko faktycznie serce mniej "wali". Jedyna opcja jaka mi przychodzi do głowy to to, że efekt rozluźnienia naczyń krwionośnych jaki daje Coprestarium tak ułatwił przepływ, że pomimo tego, że serce pracuje słabiej to ilość pompowanej krwi netto pozostała na niezmienionym poziomie.

Spotkał się ktoś z czymś takim u siebie albo zna mechanizm takiego zjawiska? Ot - akademicka dyskusja aby zaspokoić ciekawość. ( ͡º ͜ʖ͡º)

#medycyna #lekarz #fizjoterapia #rower #bieganie #nadcisnienie #rozkminy
smk666 - Taką ciekawostkę zauważyłem przeglądając ostatnio historię "treningów" (celo...

źródło: tetno

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@smk666: wziales pod uwage, ze moze skoro predkosc jest taka sama, to najzwyczajniej w swiecie organizm sie zaadaptowal do tego rodzaju wysilku w tej intensywnosci? To chyba nawet pozadane zjawisko. ;p Jak to wygladalo w styczniu?
  • Odpowiedz
  • 0
to najzwyczajniej w swiecie organizm sie zaadaptowal do tego rodzaju wysilku w tej intensywnosci?

@Strahl:
Całą zimę nie jeździłem wcale, w 2023 tylko kilka razy nim mi jakoś w marcu-kwietniu urolog zabronił jazdy na rowerze na czas starań o dziecko. Z drugiej strony w 2022 do listopada byłem po całym sezonie dość regularnej jazdy to raczej wtedy powinienem być w lepszej "formie".
  • Odpowiedz
@smk666: To chyba odpowiada na wiekszosc pytan:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2665944121000286

Heart rate was lower by 18.2% (95% C.I. 18.15–18.38) (p<0.0001) while Oxygen pulse (VO2/HR) was higher by 19.5% (95% C.I. 19.3–19.7) in those receiving beta blockers. Maximum power output (MPO) was 3.3% lower in those taking beta-blockers. The perceived effort required to cycle and breathe (mBorg) was 8% lower in those taking beta-blockers.


Interpretation

Increases in oxygen pulse minimize the reduction in exercise
  • Odpowiedz
  • 0
@Strahl:
O, ciekawa publikacja, dzięki! Chętnie podszkolę swój "chłopski rozum", który jak widać kolejny raz zwiódł na manowce.
  • Odpowiedz
  • 0
pozostaje jeszcze kwestia wiatru, jeżeli tego nie wykluczyłeś to warto wziąć to pod uwagę.


@Misiopysioo:
Akurat ta trasa to kilka okrążeń po osiedlowych uliczkach między blokami, więc nigdy tam nie wieje zbyt mocno a to, co wieje uśrednia się przy jeździe "w każdą stronę świata". Faktycznie skłaniam się ku nieznanym mi wcześniej skutkom betablokerów, na temat których @Strahl wrzucił link do badań. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz