Wpis z mikrobloga

Pamiętam jak miałem naście lat, Polska niedawno wstąpiła do UE, miał być PoPiS i podatek 3x15, coraz mniej kościoła w polityce, liberalizm gospodarczy i światopoglądowy. Wydawało mi się, że ludzie mądrzeją, zmierzamy w kierunku krajów zachodnich i kapitalizmu, a wraz z wymieraniem pokolenia wychowanego w PRL siła socjalu i kościoła będzie spadać.
Dzisiaj rządzi katolicko socjalistyczny PiS, dołącza do niego jeszcze bardziej katolicka Konfederacja z programem na 200% długu i stop szczepieniom, PO boi się wykurzyć socjal bo straciło władzę za podnoszenie wieku emerytalnego, PSL z jakimś randomem z telewizji sam nie wie co robić, Lewica coś krzyczy o urlopie menstruacyjnym, a moje nadzieje na normalność w tym kraju umierają z każdymi kolejnymi wyborami.

#zalesie #polityka
  • 52
  • Odpowiedz
@PanKompromitacja: no nie wiem jak wielomiardowe dopłaty i rekordowa rentowność obligacji raczej nie świadczy o "silnej gospodarce" - rząd pożycza co raz więcej, co raz mniej inwestuje, i co raz ciężej mu o tą pożyczkę. Czechy dotknięte b. podobnymi czynnikami gospodarczymi (wojna, zależność od gazu, podobny koszyk walutowy, brak euro) mają jednak 30% niższą stopę obligacji 10 letnich.

https://bank.pl/polskie-obligacje-10-letnie-powyzej-9-i-trzy-ciekawe-wykresy/?id=427442&catid=625
Gluptaki - @PanKompromitacja: no nie wiem jak wielomiardowe dopłaty i rekordowa rento...

źródło: 1-obligajce

Pobierz
  • Odpowiedz
@Gluptaki a czy ja gdzies pisalem o silnej gospodarce? Mowilem tylko ze jest lepsza od neoliberalnej polityki PO, Czesi aktualnie maja gorsza sytuacje od naszej I techniczna recesje, ale w ogolnym rozrachunku wyjda lepiej od nas ze wzgledu na zdrowa demografie - u nas nikt od lat 90. nie jest w stanie sobie z tym poradzic I widokow na rozwiazanie nie widac. No I to nadal bogatszy kraj od nas.
  • Odpowiedz
@Gluptaki ok, ja wiem, ale ja to porownuje z czasami PO, a nie z 2021


Za PO była jednak trochę inna sytuacja bo jednak przewijała się deflacja, a nie galopująca inflacja. Więc tym bardziej ciężko wtedy mówić o realnym spadku płac.

Obrazuje to wykres poniżej (tytuł spadek nawiązuje do obecnej sytuacji)
Gluptaki - > @Gluptaki ok, ja wiem, ale ja to porownuje z czasami PO, a nie z 2021

Z...

źródło: Fog5e9CXwAIpBs_

Pobierz
  • Odpowiedz
@Gluptaki zreszta ta roznica nie jest tak duza w tym momencie jak pokazujesz na wykresie z pazdziernika 2022 I z kazdym miesiacem maleje. Jeszcze raz: pis to nie jest dobra partia, ale nie dziwi mnie fakt, ze tyle osob nie chce powrotu po. EOT, dzieki za dyskusje
  • Odpowiedz
@adrian1207 dzień dobry, podpisuje się pod Tobą.
pamiętam jak mój tata mówił mi, że niestety ale będzie trzeba co najmniej 3 pokoleń abyśmy dojrzali jako społeczeństwo. On już jako stracony, ja jako przemiana i może moje dzieci, jako to 3 które już da dobry start kolejnemu pokoleniu. oczywiście były warunki jak brak wojny.
brak wojny mamy póki co, ale za to mamy PiS.
i patrzę na mojego syna że jest w przynajmniej
  • Odpowiedz
zmierzamy w kierunku krajów zachodnich i kapitalizmu


@adrian1207: ale wiesz, że praktycznie każde państwo na zachodzie z wyjątkiem USA ma również rozwinięty socjal? I to nawet bardziej niż Polska.
  • Odpowiedz
@adrian1207: @zapalara
Może nie jest idealnie i trochę tęskno, ale na zachodzie, z dobrym fachem w ręku (a nawet czasem i na szklarni itp), człowiek tak się nie wkurza, jakby żył w PL (może dla tego, że nie oglądam lokalnych wiadomości ;)) ¯\(ツ)/¯

@korkyx Pamiętam jak w 2023 Deficyt to było 15-40 mld PLN, gdzie w tym roku planują 90MLD. A dług publiczny z 600-750mld wzrósł do 1200-1500mld (zależy kto liczy).
  • Odpowiedz