Wpis z mikrobloga

Witajcie mireczki, odkopałem Sony Alfe 230 z kitowym obiektywem, chwile się pobawiłem i niestety nie ważne czy w automacie czy manualnie zdjęcia wychodzą dramatyczne! Balans bieli leży (ale to sobie poprawię na pc), lecz zdjęcia nie mają detali a do tego w cholerę szumów, jakieś porady dla amatora co wcześniej pstrykał głównie telefonem?
#fotografia
  • 8
@Sierran:
Trochę za kiepskie zdjęcia aby ocenić wady sprzętu, ale po kolei.
Byłoby widać lepiej gdyby zdjęcia były robione w różnych warunkach - tutaj wszystkie są podobne.
Oświetlenie jest po prostu słabe. Nie wiem czy to sztuczne oświetlenie, czy dość ciemne pomieszczenie. Jeśli to sztuczne oświetlenie to wygląda na to, że żarówki mają różne temperatury barw, jeśli dzienne (wieczorne?) - bardzo duży wpływ ma światło odbite od ścian. W połączeniu z
@Sierran:
Podsumowując:

Balans bieli leży (ale to sobie poprawię na pc)

Powodzenia :)

lecz zdjęcia nie mają detali

Myślę, że jak na 10MPix to jest w porządku - bez szału, ale ok. (crop 100% w załączniku z domyślnym, delikatnym wyostrzaniem).
Trzeba wziąć pod uwagę, że zdjęć nie ogląda się piksel-po-pikselu, ale raczej jako całość, przeskalowana do formatu medium. Na małe odbitki, czy ekran monitora to w zupełności wystarczy.

a do tego
sidhellfire - @Sierran: 
Podsumowując:
 Balans bieli leży (ale to sobie poprawię na p...

źródło: NVIDIA_Share_18d8LQvdtk

Pobierz
@sidhellfire: Wow! Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź! Tak światło w tym pokoju leży, a zdjęć zrobionych wcześniej nie miałem i robiłem je "na szybko" by Ci pokazać o co chodzi.

Ponadto robisz zdjęcia z ręki, co przy ogniskowej ~35 jest na granicy możliwości zrobienia ostrej fotki


Rozumiem że w tym przypadku bardziej celować w ogniskową 18? Ewentualnie wyżej w przypadku bardzo dobrego oświetlenia?
Nie znam się za bardzo na montowaniach do aparatu,
Rozumiem że w tym przypadku bardziej celować w ogniskową 18? Ewentualnie wyżej w przypadku bardzo dobrego oświetlenia?


Nie, broń Boże! To znaczy, że musisz parametry zdjęcia dostosować do warunków i możliwości sprzętu.

Z założenia podstawą dobrego zdjęcia jest uchwycenie tego, na czym Ci zależy. Ogniskowa ma kluczowe znaczenie w kompozycji całego zdjęcia i jeśli robisz portret to raczej szeroki kąt nie jest dobrym wyjściem, chyba że zależy Ci na takim z uwiecznieniem