Wpis z mikrobloga

@stannis @Vender mój błąd z tym kursem, bo ceny rzeczywiście w PLN. Jednak aktualne jest to, że w 2011 około 90% importowanej ropy to było z Rosji, która jest najtańszym dostawcą. W 4 kwartale 2022 około 22% importu ropy pochodziło z Rosji
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku importu gotowych paliw - więcej ściągamy z zachodu, kosztem rosyjskich źródeł
To ma wpływ na finalną cenę paliw na stacjach
  • Odpowiedz
a powiedz mi mordo, ile mieszkaniec Wloch/niemiec/Anglii kupi za minimalna benzyny a ile Polak?


@assurin: A powiedz mi mordo, ile litrów benzyny za minimalną w 2011 roku kupił Polak, a ile kupi teraz?
  • Odpowiedz
@JedenRabinPowieTak nadal tlumaczysz wyzsze ceny na stacjach orlenu wyzsza cena ropy - skoro orlen podniosl ceny z powodu wyzszych kosztow to dlaczego znacznie wzrosła rowniez modelowa marza? w 2015 roku to bylo srednio 8,15 dolara na barylce, a w 2022 17,6 dolara.

Wszedzie paliwa sa co raz drozsze, ale w niemczech paliwo kosztuje teraz 5% wiecej w stosunku do tego co przed wojna, a w polsce ponad 15% wiecej niz przed wojną.
  • Odpowiedz
@stannis ale ja nie mówię że to jest jedyne źródło podwyżek cen paliw, tylko że jest jedną ze składowych. Tak samo jak między innymi ta marża modelowa, część to rzeczywiście jakieś koszty(choćby pracownicy i ich wypłaty), część większa prowizja dla siebie, i mamy ceny jakie mamy
  • Odpowiedz
Jeśli tak to oświecę Ciebie że są w dolarach, który od 12 sierpnia 2011 wzrósł o około 33% na chwilę obecną


@JedenRabinPowieTak: czyli pis nie tylko podwyższył cenę paliwa ale jeszcze obniżył wartośc złotówki

to jednak trzeba mieć talent
  • Odpowiedz
@assninja

>Jeśli tak to oświecę Ciebie że są w dolarach, który od 12 sierpnia 2011 wzrósł o około 33% na chwilę obecną


@JedenRabinPowieTak: czyli pis nie tylko podwyższył cenę paliwa ale jeszcze obniżył wartośc złotówki


to jednak trzeba mieć talent


To zobacz jaki talent miało PO - w 2011 dolar kosztował 2,91 zł, w 2015 roku 3,70-3,80 zł, obecnie 4 zł ( ͡º ͜ʖ͡º)
Według Ciebie
  • Odpowiedz