Wpis z mikrobloga

#ukraina #wojna #rosja
Jak w ogóle można pisać że ukraina tą wojnę wygrywa xD
Fakt obronili kijów i tym samym niepodległość ale obiektywnie ukraina jest absolutnie rozdupczana przez rosję.W przeciągu 500 dni ukraina straciła:
-połowę populacji w tym przeważającą ilość młodych kobiet i matek z dziećmi
-30% gospodarki
-około ~20% terenów w tym około 90% przemysłu nadal jest w rękach rosji
O tym,że ukraina obecnie jest na całkowitym garnuszku finansowym i militarnym zachodu(i dalej będzie przez lata jeśli nie dekady) kiedy rosja nadal samodzielnie produkuje,handluje i eksportuje już nie wspominam.
  • 54
@wilk633: wojny na własnym terenie nie można wygrać. Taką wojnę można co najwyżej "zremisować", chociaż i z tym nie do końca się zgadzam. Większość wojen to przegrane obie strony, tylko tak w ramach propagandy wmówiono, że są wygrani i przegrani. Co to za "wygrana", kiedy zyska się trochę terenów i przez najbliższe 20-40 lat ma się straumatyzowane społeczeństwo o obniżonej funkcjonalności i gangi weteranów nie potrafiące się odnaleźć w nowej rzeczywistości?
@wilk633: jeżeli wojna zatrzymałaby się dzisiaj to ruskie są dalej w dupie, gospodarka #!$%@?, sankcje nałożone, dalej są pariasem wyrzuconego poza cywilizowany świat, gdzie każdy się z nich śmieje.

Do Ukrainy idą sobie inwestycje i miliardy euro na odbudowę z zamrożonego ruskiego majątku.
@wilk633: miałeś tylko odpowiedzieć na proste pytanie.
To nie było trudne ;)
Tak lepiej zamiast dyskusji kazać innym siedzieć cicho ;)
Nie będę jednak Tobą i odpowiem Ci pomimo Twojej wrogości i braku kultury dyskusji:

czy gdyby wojna miała by zatrzymać się dzisiaj to kto twoim zdaniem poniósł większe straty i miałby większe szanse na wygranie następnej


UKRAINA widzisz stare przysłowie mówi „lepiej z mądrym stracić niż z głupim znaleźć”
Ukraina
@JPRW: Mimo to sytuacja Ukrainy nadal jest o wiele gorsza niż Rosji.
Ukraina jest rujnowana, całe jej terytorium jest w zasięgu rosyjskich rakiet. Porównaj to z odsetkiem rosyjskiego terytorium będącego w zasięgu ukraińskich rakiet. Ukraina nie ma normalnie toczącego się życia mieszkańców i funkcjonowania gospodarki, Rosja ma (nie licząc mobilizowanych na wojnę). Mimo sankcji, które R0sja obchodzi, zresztą z pomocą azjatyckich sojuszników.
Ukraińskie dzieci są wywożone do Rosji i rusyfikowane (analogicznie
Czyli chce Pan powiedzieć że 2 armia świata męczy się z krajem "na garnuszku zachodu"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@pijmleko: Męczy się ale co to zmienia? Cele długoterminowe zostaną przez Rosję osiągnięte. Ukraina nie będzie stanowić żadnego zagrożenia, będzie państwem kompletnie rozwalonym, bez demografii, bez wojska, z gospodarką na poziomie państw afrykańskich, bez perspektyw na wzmocnienie, bez bycia członkiem NATO. A terytoria? To tylko kwestia dogrywki, przy
Cele długoterminowe zostaną przez Rosję osiągnięte


@CzaryMarek: A to kolejna ciekawa teoria xD Minął moze z miesiąc od prawie udanego przewrotu we wspaniałej Rossiji, a Pan tu jakieś ekstrapolacje robisz xD Dlaczego Pan to robisz? Nie wiem choć się domyślam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pijmleko: Bo jestem realistą, a nie zacietrzewieńcem. Nazywać wygraną wojną, w której tracisz nie wiem ile milionów populacji, 50% PKB i znaczną część terytorium, to nie wiem kim trzeba być.
W każdym razie 30 lat temu, populacja Ukrainy wynosiła ponad 50 milionów, obecnie poniżej 30 mln.
Ile będzie za 30 lat? Jaki będzie potencjał militarny za 15 lat kraju który stracił setki tysięcy najbardziej jurnych i bitnych mężczyzn w wojnie, całą
Odniosę się tylko do ostatniego punktu - z tych 20%, 10-12% to tereny zajęte w 2014r. Czyli przez 1,5 roku druga armią świata zajęła 8% terenu drugiego najbiedniejszego kraju Europy. Oczywiście, że Ukraina nie wygrała wojny, niestety myślę, że nie odzyskają stu procent zajętych terenów. Ale sam fakt, że Rosja w tym momencie się broni, a nie atakuje, świadczy źle tylko o ruskich.
@wilk633: Dobrze mówisz Kolego ;). Tu problemem na TAGu jest to że nie można nic absolutnie NIC napisać co Ukrainie co nie jest dobre albo wytknąć jakiś błąd, niepowodzenie itd. Od razu jesteś jechany a przecież większość kibicuje UKR. Ehh ;-). Pozdrawiam Kolego ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@CzaryMarek:

Cele długoterminowe zostaną przez Rosję osiągnięte. Ukraina nie będzie stanowić żadnego zagrożenia,


Jakie to cele długoterminowe miał fiutin w 3 dniowej operacji? Oprócz tego że chciał usadzić w rządzie swoje marionetki?
Jakie przed tà wojną Ukraina stanowiła zagrożenie?

Piszecie takie slogany jak ze sputnika, nie odpowiadacie na pytania tylko się ciskacie ;) a później płacz że ktoś nazwie Was onucą.
@KochanekAdmina: a co mają zrobić? Oddać 30% kraju ? By za parę lat później ruskie szmaty upomniały się o resztę? Tu nie ma nad czym debatować albo ciagną to dalej póki wsparcie jest i będzie za cenę swoich rodaków albo ich w perspektywie dłuższej nie będzie bo ruskie wjadą.
Jak Ukraina oby kiedyś odzyskała terytoria to ma perspektywy na NATO a jak poprawi wiele spraw u siebie to i na EU.
@wladdan: Już napisałem, celem było uniemożliwienie dalszej integracji z zachodem, rozwalenie gospodarki, osłabienie potencjału militarnego i ogólnie osłabienie Ukrainy. Rosja jeżeli nawet chce zająć całą Ukrainę, to nie musi tego robić tu i teraz, za 10 lat Ukraina będzie słabsza, za 20 lat jeszcze słabsza. Można taki konflikt ciurkać sobie kolejnych X lat, aż na Ukrainie ludność się zmęczy.
Bo jestem realistą, a nie zacietrzewieńcem. Nazywać wygraną wojną, w której tracisz nie wiem ile milionów populacji, 50% PKB i znaczną część terytorium, to nie wiem kim trzeba być.

W każdym razie 30 lat temu, populacja Ukrainy wynosiła ponad 50 milionów, obecnie poniżej 30 mln.

Ile będzie za 30 lat? Jaki będzie potencjał militarny za 15 lat kraju który stracił setki tysięcy najbardziej jurnych i bitnych mężczyzn w wojnie, całą gospodarkę i
@CzaryMarek:

celem było uniemożliwienie dalszej integracji z zachodem


To mu się udało ;)
Ukrainę odwiedzili wszyscy zachodni przewódcy. Ukraina nigdy nie była bliżej UW czy Nato.

osłabienie potencjału militarnego


Ukraina ma obecnie jedną z lepszych armii, zmechanizowaną o wiele bardziej niż przed wybuchem wojny.

Kacapy jeszcze tu i teraz coś mogą za 10 czy X lat będzie 10-20 republik posowieckich.
Bez żadnego znaczenia dla świata oprócz ropy gazu i taniej siły