Wpis z mikrobloga

Mój kumpel kupił działkę na kredyt i zapierdziela na dwa etaty żeby postawić dom, fundamenty wylewał z ojcem bo ekipa droga, murować też wszystko będzie sam. Jak mu powiedziałem że z kobietą bierzemy na działkę i domek kredyt 700tys gdzie do oddania pewnie pewnie z 1,2mln to mnie wyśmiał i powiedział że to głupota i on by nigdy w życiu czegoś takiego nie robił. On sam zbuduje za gotówkę i nie będzie się bawił w jakieś kredyty.
Jeszcze kiedyś bym uznał jego decyzję za właściwą ale po 30 roku życia człowiek uświadamia sobie że czas i zdrowie są więcej warte niż pieniądze.
#nieruchomosci #pieniadze
  • 87
@naganiaczherculesa: jeśli się średnio zarabia to niestety i po 6 latach dom może być jeszcze nieukończony

Jeśli kogoś stać na kredyt i potrafi się tym narzedziem posługiwać, to zdecydowanie lepiej jest budować za pieniądze z banku.
Inflacja wynosi więcej niż oprocentowanie kredytu, zatem rachunek jest dość prosty. Problemem raczej jest, że często osoby, które nie potrafią liczyć rat w kredycie, albo co gorsza nie mają kasy żeby taki kredyt obsłużyć, są
Jak kumpel ma gdzie mieszkać przez okres budowy (nie mam na myśli wynajmu), to jasne. Niech sobie dłubie.

Jak płaci januszowi 3 paczki miesięcznie, by "oszczędzać" na kredycie, to iks de.
@poturbowany7 ty faktycznie jesteś jakiś poturbowany, odpisuję do kogoś innego a ty mi tu jeszcze z bluzgami wyjeżdżasz.

A swoje wymyślone opinie zostaw dla siebie.
Fajnie że się w trzy lata wybudowałeś, ja z kolei w pól roku z różową znalazłem dom, kupiłem na kredyt i od czterech lat w nim mieszkam, kredyt wzięty na stałym 2.09% i jeszcze cztery lata do końca wedlug obecnego harmonogramu ¯_(ツ)_/¯

Jeśli skończyłeś się budować niedawno
emesc - @poturbowany7 ty faktycznie jesteś jakiś poturbowany, odpisuję do kogoś inneg...

źródło: temp_file8878089925258682103

Pobierz
@Operator_imadla: To nie tylko kwestia czasu i zdrowia. Jedni wolą ogórki a drudzy ogrodnika córki. Jeden woli samemu pomalować pokoje w mieszkaniu a inni zatrudnią do tego ekipę. Jednego stać drugiego nie stać, jeden ma czas i chęci, drugi nie ma. To, że ktoś robi coś w jeden sposób nie umniejsza temu, że ktoś ma prawo zrobić to w inny.
On sam zbuduje za gotówkę i nie będzie się bawił w jakieś kredyty.

Jeszcze kiedyś bym uznał jego decyzję za właściwą ale po 30 roku życia człowiek uświadamia sobie że czas i zdrowie są więcej warte niż pieniądze.


@Operator_imadla: Jezeli by zarabiał 2x tyle co usługa murarska itd itp to było by to głupie ale jeżeli zarabia podobnie lub gorzej to jest to mądra decyzja z jego strony.
@emesc: No na twoje nieszczęście nic nie straciłem ptysiu kolorowy, bo kupiłem wszystkie materiały za cash przed covidem zanim jeszcze ceny zaczęły rosnąć. Odkładałem, kupowałem i sobie składowałem w szopie. Także na ten moment, mam dom warty ponad milion za jakieś 300 tysięcy i z rozkoszą będę czekał, aż Ci się dupochron skończy, bo zaden bank nie daje kredytu na stały procent na cały okres kredytowania XDD a Ty będziesz się
@poturbowany7 nie wiem na czym ma polegać moje nieszczęście że nie straciłeś ¯_(ツ)_/¯

40% wkładu własnego misiu i jeszcze rok na 2.09. Aktualnie oprocentowanie się buja około 6% i nie martw sie, nie mam żadnych obaw żeby któreś z nas musiało iść do drugiej pracy żeby spłacać bo będzie tak mało kapitału że odsetki to i tak będą drobne. Ba, nawet się nie obawiam że któreś z nas będzie musiało wrócić do
emesc - @poturbowany7 nie wiem na czym ma polegać moje nieszczęście że nie straciłeś ...

źródło: temp_file5017394817177475776

Pobierz
@Melisandre Ale tak nasi rodzice budowali domy. W latach 90 mało kogo było stać na ekipę, która wybuduje dom od zera. Często tutaj czytam, że naszym rodzicom to było łatwiej i są oderwani od rynku nieruchomości. Nie są oderwani, to nam dość mocno poszedł w górę standard życia i jak tutaj czytasz, wieku woli się zadłużyć i wydać sporo więcej, żeby tylko samemu nie robić bo szkoda zdrowia.
@Operator_imadla zrobiłem jak twój kumpel. został mi jeszcze rok, mało tego pracuje w tym fachu, straciłem 4 lata jakichkolwiek wakacji, 10 letni samochód itp. teraz bralbym krechę I miał to w dupie. jedyny plus to jak ci się noga powinie to śpisz spokojnie, drugi to że wiesz jak masz zrobione bo z ekipami to jest loteria.
@emesc: O chłopie, zajebiste dajesz w takim razie ludziom rady zachęcając ich do kredytu, nie mieszkając przy tym w Polsce tylko w uk, gdzie jest zupelnie inna polityka monetarna, standard życia i siła waluty.

Na etacie nigdy nie pracowałem i nie mam zamiaru, przy czym nie musiałem przy tym je%%ac na brytola, który zawsze podświadomie i tak traktuje Cię gorzej niż Polak cygana xd (σ ͜ʖσ
@Trauma_Teddy: dlatego połowa Polaków nie buduje domów za 2 mln jak w Twoim przykładzie i nie związują się inicjalnie kredytem na ~35% dochodu.
Da się wywnioskować co chciałeś przekazać, ale dobierz liczby do przykładu z większym sensem.
@poturbowany7
ale ja nikomu żadnych rad nie daję, chłopie.

Fajnie też że wiesz jak każdy Brytyjczyk myśli.
Strasznie dużo przy tym w tobie jakiegoś jadu i pogardy, powodzenia w życiu, mam nadzieję że pomimo tego jak życie cię poturbowało to może jednak kiedyś się ogarniesz.
nie będzie się bawił w jakieś kredyty.


@Operator_imadla: Za to w budowanie chaty samemu od zera za gotówkę to mu się chce "bawić" - z jednej strony śmieszny koleś z drugiej strony lekko podziwiam, bo wiele osób w mieście to zamawia eksperta jak trzeba kran przetkać a są jeszcze amatorzy robienia WSZYSTKIEGO SAMEMU.