Wpis z mikrobloga

#matematyka

Murki pytanie mam

mam podana srednia
mam podana 1 wartosc(zakladam ze jest ona najnizsza z tych trzech) i dwie niewiadome

Jak wyliczyc te dwie niewiadome? Mnożyc srednia razy trzy i od tego wyniku odejmowac najniższą?

Chodzi mi o to czy ten tok rozwiazania jest poprawny
  • 9
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@null_ptr no okej rozumiem tyle że z takiego rownania wychodzi taki zapis:

x+y+3500=3900
x+3500=3900-y
x=-y+400

nawet jezeli podstawie

-y+400+y+3500=3900

to otrzymuje tylko roznice pomiedzy liczba najnizsza, a srednia. Nalezy tutaj do najnizszej dodawac roznice i do kolejnego wyniku ponownie dodac różnice, a wynik koncowy podzielic przez 3?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@null_ptr ale szukane wartosci x i y wylicze w ten sposob

Nawet jezeli zaczne sie bawic z tym rownaniem to finalnie i tak otrzymam
x+y=400

to jest nadal punkt wyjscia bo kolejne zabawy z tym rownaniem dadza wynik
x=400-y
  • Odpowiedz
@clown9 Nie. Wiesz tylko, że suma szukanych to 400. Drugie równanie to tylko przeniesienie y na drugą stronę. Jak postawisz drugie do pierwszego to wyjdzie tożsamości 400 = 400.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@null_ptr okej otrzymam 400=400, ale to nadal nie wykazuje ze x=3900, a y=4300.
Ja szukam sposobu na obliczenie tego ze po wykonaniu obliczenia powstanie takoe cos 3500+3900+4300=11700

A srednia z 11700:3=3900
  • Odpowiedz
@clown9: Nie da się tego obliczyć - jeżeli mam podana średnia z trzech liczb np 100 i wiem ze najmniejsza to 70, to jest nieskończenie wiele par pozostałych liczb które spełniają te warunki
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@mcnight95 dobra rozumiem, to moze inny tok rozwiazania

Jeżeli nie da sie obliczyc tego w taki sposob, czy

wiedzac ze
n=3500
x i y to niewiadome
srednia tych 3 liczb wynosi 11700 to x+y>n zawsze? nawet gdyby pojawily sie tu inne liczby?
To nie musi byc juz nawet dokladnie podane tak jak chcialem uzyskac, chodzi mi o baze wyjsciową, że średnia z sumy dwoch niewiadomych bedzie zawsze wieksza niz n
  • Odpowiedz