Wpis z mikrobloga

Mam do zbudowania sieć bezprzewodową w małym domu weselnym. Czy pomoglibyście dobrą radą?
Piętro z 9 pokojami. Długość 27m, szerokość 20+-3m (zdjęcie poglądowe niżej). Nad piętrem jest poddasze, a sufit pokoi to wata izolacyjna i płyta karton-gipsowa.

Myślę o jak największym pokryciu żeby klienci mogli w łatwy sposób przełączać się pomiędzy stacjami. Boję się, że przy takiej małej ilości APków urządzenie nie będzie wiedzieć, do którego się podłączyć i będzie często zrywać połączenie.
Na Reddicie czytałem, że w hotelach typu Marriott i Hilton robi się jeden AP per pokój. No ale moja sieć to nie ten standard i nie to zagęszczenie ludzi.

Bardziej kieruje się ku zakupowi jakiegoś cAP od Mikrotika niż Ubiquiti. Taniej, bez dodatkowego kontrolera, większa szansa na naukę sieci.

Tylko nie wiem jakie modele kupić i gdzie je umieścić.
1. Kolor Zielony: Może cAP lite. Kupić ich więcej i porozmieszać gęściej?
2. Kolor Niebieski: MIKROTIK CAP, CEILING AP (RBCAP2ND) rzadziej ale chyba mają większy zasięg?
3. Kolor Czerwony: MIKROTIK CAP, CEILING AP (RBCAP2ND) tylko umieszczone na poddaszu i sygnał przechodził by przez watę izolującą i karton gips.

Oprócz tego będzie 6 kamer IP więc potrzebuję jakiegoś switcha poe zarządzalnego żeby odseparować ruch.
Do tego AP w sali weselnej na 140 gości. UAP-AC-HD niby jest odpowiedni do tego ale znów wolałbym coś od Mikrotika. Czy poradzi sobie z tyloma userami czy szukać już czegoś innego klasy enterprise?

Co o tym myślicie? Czy poratujecie radą?
@brokenik - poratujesz opinią?
#siecikomputerowe #wireless #mikrotik #ubiquiti #tplink
Caishen - Mam do zbudowania sieć bezprzewodową w małym domu weselnym. Czy pomoglibyśc...

źródło: X2YpbD3UFP

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
RBCAP2ND


@Caishen: Wiem, że rozwiązanie droższe ale nie chcesz iść w nowe urządzenia Mikrotika z WiFI 6 (seria AX)? Nowy CAP nie jest kompatybilny w dół, a z kolei poprawili dla WiFi routing (co akurat może mieć znaczenie tu).

Router: https://www.cyberbajt.pl/produkt/10864/mikrotik-rb4011igsrm.html (doinstalować moduł wave2)
AP: https://www.cyberbajt.pl/produkt/15653/mikrotik-cap-ax-capgi-5haxd2haxd.html

Nie wydaje mi się, że nagle wszyscy goście będą namiętnie korzystać z WiFi tak, że miały by się przytkać AP. A jeśli coś to większym
  • Odpowiedz
  • 0
@mirekwirek: podczas zabawy to faktycznie nie będą szukać internetu. Jednak goście nocują też po za tymi terminami i często zza wschodniej granicy. Dla nich internet jest istotny.

WiFI 6 (seria AX)


Z tego co czytałem w CCNA Wireles 640-722 to APeki nie mają nic wspólnego z routingiem. To klient decyduje do którego AP się podłączy.
Myślałem też zeby nie przesadać z przepustowością AP skoro wyjście na świat będzie wąskim gardłem.

Jako
  • Odpowiedz
@Caishen: Moin zdaniem AP 10, 11, 8 w zupełności starczą. APeki mają o tyle, że routingiem zarządza CAPsMan. A ten nowy nie wspiera starych urządzeń. Stary CAPsMAN ma problemy z routingiem. Więc jak nie kupisz nowych AP z AX to skorzystasz z nowego CAPsMANa. I zobacz czy na hEX możesz wgrać moduł wave2. Bo to wymagane do nowe CAPsa.

A mam starego CAPsMANa i ten routing kuleje właśnie.
  • Odpowiedz