Wpis z mikrobloga

Cześć,

Ostatnia moja przygoda ze sprzętem rowerowym to jakieś wczesne lata 2000 może wcześniej dlatego kompletnie nie orientuje się w obecnych technologiach.

Czy ktoś może mi prosto doradzić czy do roweru MTB wykorzystywanego w różnych warunkach ale raczej nie ekstremalnie lepiej iść w napęd 3x9 czy 1x11? Jakie konkretnie modele napędu celować dla nie profesjonalnego użytku ale wiadomo - naj najlepszy?

Z racji tego że zmieniam rower raz na powiedzmy 20 lat jaka opcja byłaby dość porządna i uniwersalna do użytku na górskich pojazdach i na szosie?

  • 10
napęd 3x9 czy 1x11?


@theximon: To jedyne wybory? 3x9 to retro i najniższe grupy i czasy przed Dyna-Sys i sprzęgłami, 1x11 może mieć za mały zakres na góry jak nie masz nogi. Idź w 1x12 jak biały człowiek albo 2x10/11 jak lubisz większy zakres.
@theximon: Ja przeszedłem ostatnio z MTB, który kupiłem ponad 10 lat temu z 3x8 na MTB z 1x11. Moje przemyślenie jest takie, że napędy 1x bardziej wyspecjalizowały rowery. Z napędem z 3 blatami z przodu masz zarówno dużą prędkość jak i dużą moc na podjazdy, W przypadku napędu 1x wszystko zależy od jedynej zębatki, jaką masz z przodu. W tym co kupiłem miałem 30 z przodu i 11-51 z tyłu, przedni
@theximon: 1x11 może mieć za mały zakres na góry jak nie masz nogi. Idź w 1x12 jak biały człowiek


czasami 1x11 ma większy zakres niż 1x12.

@theximon główna i mocno zauważalna różnica to sprzęgło. Naprawdę to sporo daje jak jeździsz po werteplach.
Moim zdaniem najsensowniej obecnie to deore m5100. Stosunkowo tani, zazwyczaj w konfiguracji 1x11 z kaseta 11-51.
To jedyne wybory?


@dran2: to przykład bo szczerze nigdy nie miałem z przodu mniej niż 3. Żona ma miejski z 1x3 i w sumie jest zadowolona ale to trochę inna jazda.

Tak jak pisze @sm_m może rzeczywiście 2 z przodu by się przydały żeby na prostym/z górki polecieć.

A że tak spytam: shimano czy może coś tańszego ale dobrego?
W moim staruszku wkurza mnie ze musze z przodu cyrklować jak bardzo
@theximon Jeśli musisz cyrklować żeby nie przedobrzyć, to musisz sobie przednią wyregulować, bo tak być nie powinno. Ogólnie to przednia nigdy nie jest tak kulturalna jak tylna, bo jednak kawałek metalu na chama spycha łańcuch na sąsiednią zębatkę (:
@theximon: Na początku roku kupiłem najtańszego możliwego gravela z napędem 2x7 i szczurze mówiąc spokojnie można by zrzucić z niego jeszcze dwa kółka z tyłu. Na płaskich trasach używam praktycznie tylko dwóch biegów, do sporadycznych zjazdów czasem przydają się najmniejsze ząbki z tyłu, a mniejsza tarcza z przodu jest nieoceniona w cięższym plenerze. Największej tylnej chyba jeszcze nie używałem, kolejnej też bardzo wątpię.
iść w napęd 3x9 czy 1x11?


@theximon:

3x9 olej, albo budżetowo 2x8 (zużyty napęd to 150zł), albo 1x11 (zużyty napęd to 400zł).
Jak nie jeździsz z sakwami albo w peletonie to 1x11 styknie.
@eeemil: Planuję jeździć także z sakwami a obecnie sporo robię z przyczepką dwuosobową i bagażnikiem :) Stąd moje dylematy czy 1x czy 2x, no i brak doświadczenia z nowszym sprzętem
także z sakwami a obecnie sporo robię z przyczepką


@theximon:

No to nie masz dylematu, 1x jest dobre w lekkim rowerze bo tam szybciej się biegnie z rowerem na ramieniu niż jedzie na jakimś bardzo niskim przełozeniu.
Jak masz sakwy albo przyczepkę to 3x8 albo 2x11.